Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Budeme musieť nosiť v telefóne vakcinačný pas?

Bezpečnosť
20

To, čo sa na začiatku pandémie zdalo nemožné, sa stalo skutočnosťou. Vakcíny sú tu v rekordnom čase. Zatiaľ čo úrady pripravujú detaily masovej vakcinačnej kampane, verejnosť stále čaká na odpovede na základné otázky. Kto dostane vakcínu? Kto bude vedieť, že sme ju dostali? Budú pracoviská, školy alebo vlády vyžadovať nahliadnutie do našich záznamov o očkovaní skôr, ako nám povolia vstup?

Možno ste už počuli o „vakcinačnom certifikáte“ či „pasoch imunity“, analógových alebo digitálnych nástrojoch na preukázanie, že ste boli zaočkovaní. Niektorí odborníci to považujú za spôsob návratu do normálneho života, iní varujú, že sa stanú rizikom pre ochranu súkromia a umožnia diskrimináciu a zneužitie. Záznamy o očkovaní síce nie sú nové, ale budú existovať nové spôsoby ich použitia. Napríklad niektoré krajiny vyžadujú od vás doklad o očkovaní proti žltej zimnici skôr, ako môžete prejsť colnicou.

Dnes sa vedú intenzívne diskusie o tom, ako a prečo budú ľudia musieť preukázať overené zdravotné záznamy. Spomína sa napríklad „vakcinačný pas“. V niektorých scenároch môžu vaše zdravotné záznamy fungovať skutočne ako pas. Po prílete na letisko v cudzej krajine vytiahnete svoj smartfón a necháte naskenovať digitálny záznam o očkovaní alebo negatívnom teste. Ale tieto záznamy môžu fungovať aj ako povolenie na vstup na pracovisko alebo preukaz na vstup do reštaurácií, barov a nákupných centier.

Podľa niektorých by nám takéto digitálne doklady mohli pomôcť dostať sa späť do „normálu“. Je tu však niekoľko problémov. Hoci niektoré vakcíny sú vysoko účinné pri prevencii príznakov COVID-19, nevieme, či bránia ľuďom v asymptomatickom šírení vírusu. Štúdie spoločností Pfizer a Moderna spravidla netestovali účastníkov na prítomnosť vírusu, pokiaľ nemali príznaky. Je potrebných viac údajov, aby ste presvedčivo dokázali, že očkovanie vám zabráni šíriť COVID-19 iným ľuďom a ako dlho trvá imunita.

Bez týchto zásadných informácií údaje o očkovaní dokazujú iba to, že ste očkovaciu látku dostali v konkrétny dátum – nie to, že túto chorobu nemáte a nemôžete na ňu ochorieť. Zatiaľ zostáva negatívny test na COVID-19 najlepším dôkazom toho, že nie ste nákazliví. No už existuje čierny trh s falošnými výsledkami testov, ktorý znižuje dôveru v tlačené záznamy a zvyšuje dopyt po digitálnych dokumentoch odolných falšovaniu.

Preto sa hovorí o vytvorení aplikácií „zdravotného pasu“. Používatelia by mohli požiadať laboratóriá o zaslanie overených výsledkov testov a ďalších údajov priamo do aplikácie, čím by sa vyhli problémom s verifikáciou. Takéto technológie by mohli rovnako dobre fungovať aj pri záznamoch o vakcinácii, hlavne keby všetky systémy spolupracovali. To je však veľká výzva vzhľadom na rôznorodosť jazykov, databáz a zákonov o ochrane súkromia.  

Zdroj: technologyreview.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

20 komentárov

. reakcia na: Budeme musieť nosiť v telefóne vakcinačný pas?

28.12.2020 16:12
Je to cisty bulvar a nie uvaha. Kazdeho zaockovat je akurat zelanie podplatenych politikov, ktori cez nastrcene firmy chcu predat vakciny statu. Nema to nic s logikou, ani prevenciou proti virusu. Ide iba o lahke zarobenie politikom. Keby chceli prevenciu, tak nutia ludi zdravo jest, cvicit a zit!
Reagovať

RE: . reakcia na: .

29.12.2020 07:12
Prosim ta a ktori politici kupovali tie vakciny pre nas stat? Ktori politici sa na tom nabalili? Vakciny kupovala Europska unia ako celok. Takze nam vysvetli ako sa na tom mohol niekto zo Slovenska nabalit.
Reagovať

RE: RE: . reakcia na: RE: .

29.12.2020 14:12
Pozri sa do hocijakej statnej faktury a uvidis kto sa nabaluje. Pisal som o principe urcitej casti politikov v kazdom state, nielen o SVK. Vakciny treba mrazit, prepravovat, kopu dalsich sluzieb je spojenych s nimi. Ti v EU, co ich objednaju su tiez podplateni.
Reagovať

RE: RE: RE: . reakcia na: RE: RE: .

4.1.2021 19:01
a vobec, naco vakcinu, ked je umrtnost 0.1%?

nemám taký namakaný nadupaný mobil, aby to zvládol - appku reakcia na: Budeme musieť nosiť v telefóne vakcinačný pas?

28.12.2020 11:12
som senior a nemám taký nadupaný mobil, aby zvládol nejakú aplikáciu, takže nejaká s čipom overená karta nebude?
Reagovať

RE: a čo bude s tými, ktorí nepoužívajú mobily? reakcia na: nemám taký namakaný nadupaný mobil, aby to zvládol - appku

1.1.2021 18:01
tí budú mať na ruke číslo šelmy 999, inak nenakúpia ani v obchode :-D

RE: nemám taký namakaný nadupaný mobil, aby to zvládol - appku reakcia na: nemám taký namakaný nadupaný mobil, aby to zvládol - appku

28.12.2020 13:12
Nie všetci sú tupci ktorí večne čumia od rána do večera do svojich mobilov a sedia celé dni na FB
Je chvalabohu ešte dosť normálnych ľudí, ktorí čítajú knihy, stretávajú sa a hovoria s ľuďmi a odmietajú virtuálnu realitu cez mobily.

RE: nemám taký namakaný nadupaný mobil, aby to zvládol - appku reakcia na: nemám taký namakaný nadupaný mobil, aby to zvládol - appku

28.12.2020 13:12
... a čo bude s tými, ktorí nepoužívajú mobily ?

Vakcinovať - určite reakcia na: Budeme musieť nosiť v telefóne vakcinačný pas?

28.12.2020 08:12
Určite by sa mal nájsť spôsob ako rozlíšiť tých , ktorí sú a ktorí nie sú vakcinovaní . Bez ohľadu na tzv. demokraciu . Pretože aj tí čo budú vakcinovaní majú svoju demokraciu , ktorá začína tam , kde končí demokracia tých nevakcinovaných . To už nie je iba vec názoru na slobodu , ale je to o zdraví , o živote a smrti - všetkých dohromady . Veď už aj teraz existujú krajiny kam Vás nepustia bez príslušného očkovania - tí ktorí častejšie cestujú to poznajú . Covid si nevyberá " správnych alebo nesprávnych - demokratov či nedemokratov " . On iba útočí a v konečnom dôsledku zabíja . Anonymita internetového priestoru umožňuje nekontrolovateľne šíriť bludy . Dáva priestor anonymne šíriť také nezmysly , ktoré by autor nikdy nepovedal verejne pred väčším publikom .
Ja sa osobne nechcem stretávať s takými , čo sa nechcú očkovať , čo nenosia rúška , čo ma ohrozujú na živote . Mám v okruhu svojich známych a rodiny už teraz niekoľko vážnych covidových prípadov a nechcem , aby sa ich počet rozrastal . Dávam svoj hlas za veľmi prísnu legislatívu na evidenciu zaočkovaných a identifikáciu nezaočkovaných - aby som vedel pred kým sa mám chrániť - to je už moja demokracia .
Reagovať

RE: Vakcinovať - určite reakcia na: Vakcinovať - určite

12.1.2021 09:01
Nikto vam nebrani nechat sa ockovat ale neziadajte to po tych ktori to nechcu!

Je vasa vec, ze si nechate vpichnut do tela toxiny, jedy a chemiu, ktora v tele nema co robit.
Ale je vela ludi, ktori to z roznych dovodov absolvovat nechcu a nebudu!
Ci uz ide o nabozenske, eticke, zdravotne alebo ine dovody, je to kazdeho osobna vec!

A ak ziadate identifikaciu neockovanych tak ja ziadam identifikaciu ockovanych aby som vedel pred kym sa mam chranit ja!
Nehovori vam nic GDPR?
Hlavne, ze trepete o demokracii !!!
V demokracii nie je miesto pre diskriminaciu a diskriminacia zacina identifikaciou a obmedzovanim skupin ludi.

Ved ak budete ockovani, tak sa predsa uz nemusite obavat, ze tu chorobu dostanete od nezaockovanych, ze?
Lebo o tom ockovanie je a ak to nesplna tak to nie je ockovanie ale klamanie ludi!

Ludia s vymletymi mozgami od mainstreamovych medii uz vobec neuvazuju.
Kto ma rozum, buduje si a posilnuije imunitny system.
Kto ho nema, pouziva chemiu a ine barlicky...

RE: Vakcinovať - určite reakcia na: Vakcinovať - určite

30.12.2020 12:12
áno takýchto čo sa chcú zaočkovať je VEĽMI VEĽA, ĺudí ktorí sa boja o svojich blízkych je viac než dosť a isto sa dajú zaočkovať a postupne vytlačíme všetkých vás "neočkovaných" . HOWK

RE: Vakcinovať - určite reakcia na: Vakcinovať - určite

28.12.2020 12:12
Pomaly ale isto budú ľudia obmedzovaní ako psi na špagáte :D

RE: Vakcinovať - určite reakcia na: Vakcinovať - určite

28.12.2020 12:12
Ostáva už len začipovať ľudí ako psov :D

RE: Vakcinovať - určite reakcia na: Vakcinovať - určite

28.12.2020 12:12
Dúfam že takýchto idiotov nieje veľa. To že budeš zaockovany neznamená že sa nenakazis a nebudeš šíriť virus. Takze teba ohrozovať nebudú ale ty budeš ohrozovať všetkých, rovnako ako u svojou naivitou

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať