
Budeme musieť nosiť v telefóne vakcinačný pas?
To, čo sa na začiatku pandémie zdalo nemožné, sa stalo skutočnosťou. Vakcíny sú tu v rekordnom čase. Zatiaľ čo úrady pripravujú detaily masovej vakcinačnej kampane, verejnosť stále čaká na odpovede na základné otázky. Kto dostane vakcínu? Kto bude vedieť, že sme ju dostali? Budú pracoviská, školy alebo vlády vyžadovať nahliadnutie do našich záznamov o očkovaní skôr, ako nám povolia vstup?
Možno ste už počuli o „vakcinačnom certifikáte“ či „pasoch imunity“, analógových alebo digitálnych nástrojoch na preukázanie, že ste boli zaočkovaní. Niektorí odborníci to považujú za spôsob návratu do normálneho života, iní varujú, že sa stanú rizikom pre ochranu súkromia a umožnia diskrimináciu a zneužitie. Záznamy o očkovaní síce nie sú nové, ale budú existovať nové spôsoby ich použitia. Napríklad niektoré krajiny vyžadujú od vás doklad o očkovaní proti žltej zimnici skôr, ako môžete prejsť colnicou.
Dnes sa vedú intenzívne diskusie o tom, ako a prečo budú ľudia musieť preukázať overené zdravotné záznamy. Spomína sa napríklad „vakcinačný pas“. V niektorých scenároch môžu vaše zdravotné záznamy fungovať skutočne ako pas. Po prílete na letisko v cudzej krajine vytiahnete svoj smartfón a necháte naskenovať digitálny záznam o očkovaní alebo negatívnom teste. Ale tieto záznamy môžu fungovať aj ako povolenie na vstup na pracovisko alebo preukaz na vstup do reštaurácií, barov a nákupných centier.
Podľa niektorých by nám takéto digitálne doklady mohli pomôcť dostať sa späť do „normálu“. Je tu však niekoľko problémov. Hoci niektoré vakcíny sú vysoko účinné pri prevencii príznakov COVID-19, nevieme, či bránia ľuďom v asymptomatickom šírení vírusu. Štúdie spoločností Pfizer a Moderna spravidla netestovali účastníkov na prítomnosť vírusu, pokiaľ nemali príznaky. Je potrebných viac údajov, aby ste presvedčivo dokázali, že očkovanie vám zabráni šíriť COVID-19 iným ľuďom a ako dlho trvá imunita.
Bez týchto zásadných informácií údaje o očkovaní dokazujú iba to, že ste očkovaciu látku dostali v konkrétny dátum – nie to, že túto chorobu nemáte a nemôžete na ňu ochorieť. Zatiaľ zostáva negatívny test na COVID-19 najlepším dôkazom toho, že nie ste nákazliví. No už existuje čierny trh s falošnými výsledkami testov, ktorý znižuje dôveru v tlačené záznamy a zvyšuje dopyt po digitálnych dokumentoch odolných falšovaniu.
Preto sa hovorí o vytvorení aplikácií „zdravotného pasu“. Používatelia by mohli požiadať laboratóriá o zaslanie overených výsledkov testov a ďalších údajov priamo do aplikácie, čím by sa vyhli problémom s verifikáciou. Takéto technológie by mohli rovnako dobre fungovať aj pri záznamoch o vakcinácii, hlavne keby všetky systémy spolupracovali. To je však veľká výzva vzhľadom na rôznorodosť jazykov, databáz a zákonov o ochrane súkromia.
Zdroj: technologyreview.com.
Zobrazit Galériu