Image
12.9.2019 0 Comments

Budeme jazdiť na lacný vodík? Vedci našli spôsob, ako získať vodík z ropných pieskov

Výskumníci vyvinuli ekonomickú metódu na získavanie vodíka z ropných pieskov (prírodných bitúmenov) a ropných polí, ktorú predstavili na podujatí Goldschmidt Geochemistry Conference v Barcelone. Vodík sa dá použiť ako palivo pre vozidlá s vodíkovým pohonom, ktoré sa už v niektorých krajinách predávajú, ako aj na výrobu elektrickej energie. Proces umožňuje extrahovať vodík z existujúcich nádrží na ropné piesky, ktoré sa vo veľkom počte nachádzajú v Kanade a vo Venezuele. Zaujímavé je, že tento proces sa dá aplikovať na bežné ropné polia, ktoré potom namiesto ropy produkujú vodík.

Vodíkové vozidlá vrátane automobilov, autobusov a vlakov sa vyvíjajú už mnoho rokov. Vodíkové palivo je účinné a jeho spaľovaním sa nevytvárajú nijaké emisie. Jeho výroba z ropných rezerv je však drahá, preto táto technológia dosiaľ nebola ekonomicky životaschopná. Teraz skupina kanadských inžinierov z University of Calgary a spoločnosti Proton Technologies pod vedením Iana Gatesa a Jackyho Wanga vyvinula lacný spôsob získavania H2 z ropných pieskov.

Ropné polia, dokonca aj tie opustené, stále obsahujú značné množstvo ropy. Vedci zistili, že vstrekovaním kyslíka do ropného poľa alebo ropného piesku sa zvyšuje teplota a uvoľňuje sa vodík, ktorý môže byť separovaný od iných plynov pomocou špeciálnych filtrov. Voľný vodík sa na ropných poliach nevyskytuje. No napumpovaním kyslíka môže dôjsť k reakcii, pri ktorej vzniká vodík.

Nová technológia umožňuje odčerpať obrovské množstvá vodíka, zatiaľ čo uhlík ostáva na zemi. Vedci predpokladajú, že pri jeho produkcii sa bude môcť využiť existujúca infraštruktúra a distribučné reťazce, takže výroba jedného kilogramu H2 vyjde na 10 až 50 centov, čo je zlomok nákladov na výrobu benzínu. Ťažba z ropných pieskov v provincii Alberta by mohla podľa nich pokryť celú spotrebu elektriny v Kanade počas 330 rokov. Kanada pritom využíva okolo 2,5 % svetovej produkcie elektriny, čo je približne na úrovni Nemecka a viac, ako spotrebuje Francúzsko alebo Spojené kráľovstvo.

Profesor Brian Horsfield z Nemeckého výskumného centra pre geovedy v Potsdame charakterizoval tento výskum ako vysoko inovatívny. Ide podľa neho o prispôsobenie koncepcie fire-flood production zo sedemdesiatych rokov pre modernú dobu. Pre postupne sa vyčerpávajúce ropné polia to znamená nový život. Teraz treba postup otestovať v teréne a posúdiť, ako systém funguje v priemyselnom rozsahu.

Zdroj: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-08/gc-seh081819.php

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Bude takto vyzerať smartfón budúcnosti? Spolutvorca Androidu predstavil Project Gem

10.10.2019 14:15

Zatiaľ sú o novom zariadení k dispozícii len obrázky od Andyho Rubina, výkonného manažéra spoločnosti Essential a spolutvorcu Androidu, na ktorých vidíme podlhovastý telefón s veľmi vysokým používateľ ...

Technológie

Robotika: musia byť roboty humanoidné?

09.10.2019 00:10

Rovnaký názov, ako nadpis článku mala aj prednáška profesora Dennisa Honga, riaditeľa RoMeLa (Robotics and Mechanism Laboratory) UCLA na konferencii Slovak TechForum. Dennis predstavil niekoľko veľmi ...

Technológie

Blockwalks: Ako funguje sledovanie a hodnotenie obyvateľov v Číne?

08.10.2019 00:09

Predstavte si, že ako chodec prejdete na červenú, zachytí to jedna z miliónov pouličných kamier a systém vás potrestá tým, že vám nabudúce nedovolí kúpiť si lístok na vlak. Zdanlivé scény zo sci-fi č ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

MANDAYIT 2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019