Bude sa nový iPhone predávať za 2000 dolárov? Kúpi si ho niekto za tú cenu?

0

Apple je spoločnosť známa tým, že si za svoje produkty necháva poriadne zaplatiť. Cenovky a marže zariadení ako iPhone, iPad, iMac či MacBook dosahujú výšky, o akých môžu iné firmy len snívať. Teraz však na hru Applu pristúpil aj Samsung a priniesol 512 GB smartfón Galaxy Note 9 za 1250 dolárov. Zrejme sa tak začala cenová vojna, ktorá skôr ako k zníženiu cien povedie k 2000-dolárovému iPhonu.

No dal by niekto toľko peňazí za iPhone? Keby boli jeho špecifikácie správne, pravdepodobne by sa našlo dosť ochotných ľudí. Pozrime sa na štruktúru ceny iPhonu X a porovnajme ju s Galaxy Note 9. iPhone X so 64 GB úložiskom stojí bez viazanosti 999 USD, pričom za 256 GB variant treba zaplatiť 1249 USD.

Ceny Samsungu sú agresívnejšie. Základný 128 GB model Note 9 prichádza na 999,99 dolára. Ponúka teda kupujúcim dvojnásobný úložný priestor oproti základnému modelu iPhonu X, navyše s možnosťou rozšírenia pomocou karty microSD. Na druhom konci spektra je 512 GB model, ktorý sa predáva za 1249,99 USD. Teda len za 250 dolárov navyše môžete využívať polterabajtovú pamäť a 8 GB RAM. Dokonca si môžete úložisko rozšíriť na celý terabajt pomocou 512 GB karty microSD (tá však stojí okolo 350 dolárov, teda nie je lacná).

To znamená, že Note 9 sa ponúka za rovnakú cenu ako iPhone X s polovičnou kapacitou. Má viac úložného priestoru, viac RAM, väčší displej (6,4" a rozlíšenie 2960 × 1440 pri Note 9 a 5,8" a rozlíšenie 2438 × 1125 pri iPhone X) a „celodennú batériu“. Galaxy Note 9 je teda vlajkový smartfón v každom zmysle slova.

Zvesti hovoria, že Apple teraz pripravuje uvedenie troch nových telefónov iPhone. Lacnejšiu verziu iPhonu X s displejom od okraja po okraj a Face ID, ktorá nahradí iPhone 8/8 Plus, aktualizovanú verziu iPhonu X a veľký iPhone s displejom okolo 6,5 palca, ktorý by mal mať najvyššie špecifikácie.

Niektorí analytici očakávajú, že superveľký iPhone X bude mať uvádzaciu cenu 1199 USD. Ak predpokladáme, že ide o 64 GB verziu, 256 GB model by mal stáť 1450 USD. A keby chcel Apple podľa vzoru Samsungu vydať aj 512 GB model, tento veľkokapacitný iPhone by mal prísť s cenovkou 1699 USD.

Zdá sa vám to ako šialená cena? Treba si uvedomiť, že 12,6-palcový mobilný iPad Pro s kapacitou 512 GB sa predáva za 1279 dolárov. Ten však nemá displej OLED, nemá Face ID, nemá bezdrôtové nabíjanie a všetky ostatné „vychytávky“ ako iPhone. A tiež treba mať na pamäti, že ľudia sú ochotní zaplatiť za iPhony viac.

Práve drahšie modely sa v posledných kvartáloch predávali najlepšie a prinášali najvyššie výnosy. V ostatnom štvrťroku bola priemerná predajná cena (Average Selling Price – ASP) iPhonov na úrovni 724 dolárov, pohodlne tak prekonala predpokladanú ASP 699 dolárov.

Ak teda príde iPhone za 2000 dolárov (keďže trh smartfónov stagnuje, malo by sa tak stať v priebehu najbližších rokov), môžeme viniť len samých seba. Za menej ako rok sme štandardizovali ceny za hranicou 1000 dolárov.

Zatiaľ si možno ešte nevieme predstaviť, že minieme za iPhone 2000 dolárov. No ľudia prechádzajú od stolových a prenosných počítačov na menšie a osobné zariadenia, budú teda mať zvýšený záujem o jediné zariadenie so schopnosťou robiť všetko a s niekoľkoročnou životnosťou. iPhone za 2000 dolárov tak má šancu...

Zdroj: zdnet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
iPhone Apple smartfon peniaze dizajn buducnost iPad Mac iOS bateria Samsung Galaxy Note

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať