Image
26.3.2019 0 Comments

Brusel klepne po prstoch gigantom, kontroverzný zákon vyjde draho aj Facebook a Google

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v utorok schválili smernicu o ochrane autorských práv na internete. Platformy ako Facebook či Google by mali po novom prestať zarábať na práci novinárov a autorov publikácií.

Vyplýva to z novej legislatívy na ochranu autorských práv, ktorá ma zaručiť silnejšiu pozíciu tvorcov a vydavateľov v digitálnom prostredí. Nové pravidlá musí ešte odsúhlasiť samotná Rada EÚ a následne členské štáty budú mať  dva roky na transponovanie nových pravidiel do svojich vnútroštátnych predpisov.

Na novej smernici EÚ sa ešte v polovici februára dohodli vyjednávači Európskeho parlamentu a Rady EÚ. Jej cieľom na digitálnom jednotnom trhu je zabezpečiť, aby platformy ako YouTube, Google news a iné vyplatili tvorcom (napríklad hudobníci alebo herci), vydavateľom spravodajstva a novinárom spravodlivú odmenu za ponúknutý obsah.

Umelcom a profesionálom z oblasti médií táto situácia doteraz sťažovala možnosti, ako si zabezpečiť slušné živobytie, píše sa v tlačovej správe Európskeho parlamentu.

ROVNAKÝ METER PRE VŠETKÝCH

Asociácia vydavateľov tlače k tomu pridala svoje stanovisko, v ktorom žiada rovnakú ochranu pre texty, akú má hudba a film.

„Dôkazom, že sociálne siete využívajú obsah vydavateľov ako významnú súčasť svojej služby, je aj prieskum agentúry Nielsen, ktorý tvrdí, že až 47 % dospelej populácie považuje Facebook a iné sociálne siete za svoj hlavný zdroj čerstvých správ a vo vekovej kategórii do 24 rokov je to dokonca 66 % respondentov, hoci Facebook žiadne texty správ neprodukuje,“ píše vo svojom stanovisku predseda predstavenstva Asociácie vydavateľov tlače Alexej Fulmek.

Podľa neho stratili vydavateľstvá na Slovensku za ostatných desať rokov približne 400 miliónov euro inzertných tržieb čím väčšina peňazí išla k vyspelým technologickým gigantom, medzi ktorými je napríklad Facebook.

 „Sú naším konkurentom s úplne iným produktom, s technológiou, ktorú vytvorili pre celý svet, s tržbami vyše 100 miliárd dolárov ročne a s naším obsahom, ktorý využívajú bezplatne. Aj preto potrebujeme dodatočné tržby, ktoré nám podľa nás patria, aby sme si naďalej mohli plniť našu spoločenskú rolu a prinášať verejnosti pravdivé a overené informácie“, dodal na záver Fulmek.

KAMPANE PROTI CENZÚRE NA INTERNETE

Server www.ulož.to sa pridal k ďalším platformám, ako napríklad aj Youtube, ktoré na svojich stránkach už stihli zareagovať o súčasnej podobe novej smernice o autorských právach. Podľa nich táto smernica nijak nezjednocuje práva autorov, ale skôr vytvára cenzúru a následne umožňuje vytvoriť filtre, ktoré majú za úlohu zabrániť porušovanie akýchkoľvek autorských práv.

V praxi by to znamenalo, že ak sa chystáte nahrať vaše videá s obsahom, nech už v sebe zahŕňa remixy pesničiek, karaoke alebo parodujete originálny už existujúci výtvor, nebude možné ho následne publikovať a čítať práve cez spomínané filtre. V skratke, takmer všetko, čo nahráte na internet, bude kontrolované.

Webový portál Ulož.to na svojej stránke ďalej informuje, že namiesto toho, aby sa internetové platformy súdili s autormi diel, radšej zrušia možnosť nahrávania užívateľského obsahu alebo nasadia prísne filtre.

MEME A OBRÁZKY GIF OSTÁVAJÚ ZACHOVANÉ

Tlačové stredisko EP informuje, že publikovanie úryvkov novinových článkov bolo explicitne vyňaté z pôsobnosti smernice, a teda nebude považované za porušenie autorských práv vydavateľa.

Súčasťou novej legislatívy sú však aj ustanovenia, ktoré by mali takzvaným agregátorom správ zabrániť zneužívať túto situáciu. Dĺžka úryvkov, ktoré bude možné zverejniť, napríklad na platforme Google News alebo voľne na Facebooku, tak bude obmedzená.

Smernica umožňuje a dokonca uľahčuje využívanie diel chránených autorským právom za účelom citácie či parafrázy, kritiky alebo recenzie, karikatúry či paródie. Obrázky GIF a meme tak bude možné naďalej zdieľať a voľne šíriť na sociálnych sieťach.

Autor: Webnoviny

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Ultrabezpečný internet na dosah. Číňania dosiahli kvantové prepojenie na vzdialenosť 50 km

14.02.2020 00:05

Pomocou kvantového prepojenia (entanglement) môže byť objekt v kvantovej superpozícii viacerých stavov naraz a túto superpozíciu možno zdieľať s iným objektom. Teoreticky objekty budú udržiavať toto p ...

Internet

Google už dokáže doplniť interpunkciu pri diktovaní textu hlasom. Robí však chyby

12.02.2020 00:10

Google doplnil konverziu hlasového vstupu na text v telefóne funkciou automatického pridávania interpunkcie, ktorá však trpí chybami. No treba dodať, že tieto chyby neovplyvňujú hlasové zadávanie cez ...

Internet

Google vydal nástroj na rozpoznávanie falošných a retušovaných obrázkov

07.02.2020 00:05

Jigsaw, technologický inkubátor Googlu, uviedol experimentálnu platformu s názvom Assembler, ktorá kombinuje niekoľko existujúcich technológií na zisťovanie bežných manipulačných postupov vrátane zmen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

itSMF 2020

Najnovšie videá