Image
19.1.2016 0 Comments

Britskí vedci budú editovať gény v ľudských embryách

Najnovšia technika na génovú editáciu s názvom CRISPR by mohla byť čoskoro použitá na štúdium ľudských embryí. Regulačné úrady vo Veľkej Británii posudzujú žiadosť a chystajú sa udeliť povolenie na prvé editovanie jednodňových ľudských embryí mimo Číny. Podľa Kathy Niakan, výskumnej pracovníčky z Inštitútu Francisa Cricka, by táto línia výskumu mohla jedného dňa priniesť zlepšenie do liečby neplodnosti. Umožnila by zlepšiť výber vhodných embryí pri umelom oplodnení a zistiť mutácie, ktoré môžu narušiť raný zárodočný vývoj a vyvolať potrat.

Kathy Niakan študuje, ako sa jediná bunka z oplodneného vajíčka mení na blastocyty. Vo výskume sa používajú nadbytočné ľudské embryá z oplodňovania in vitro (v skúmavke). Vedci v ranom štádiu embrya identifikovali už niekoľko tisíc aktívnych génov. Na preskúmanie toho, čo tieto gény robia, existuje niekoľko prístupov, jeden z nich je aj ich deaktivácia, teda vypnutie.

Zatiaľ sa táto metóda skúšala na embryách myší. Čínski vedci však publikovali štúdiu o pokuse použiť túto technológiu na ľudských embryách. Práve vypnutie génov v živých embryách umožní vedcom genómový editor CRISPR. Po 7 dňoch skúmania vedci embryá usmrtia a preskúmajú ich štruktúru. Kathy Niakan verí, že práve CRISPR umožní znížiť počet embryí potrebných na výskum. Tím je presvedčený, že metódou CRISPR môže úspešne upraviť až 8 z 10 embryí.

Ako pilotný projekt chcú vedci vyradiť gén Oct4, ktorý je zapnutý v embryonálnych kmeňových bunkách u ľudí aj myší. Má zrejme významnú úlohu pri tvorbe pluripotentných buniek (bunky schopné diferencovať sa na všetky typy buniek dospelého organizmu), ale túto myšlienku treba overiť v testoch. Predikcie na základe štúdia myší sú také, že ľudské embryá sa budú aj naďalej rozvíjať, ale bez pluripotentných buniek.

Potom sa chcú vedci pozrieť na menej známe gény, ktoré môžu mať zásadný význam pre raný rozvoj ľudských embryí. Výskum jedného génu bude vyžadovať približne 20 až 30 embryí, dovedna by ich bolo treba asi 120. Podľa Niakan je teraz dôležité, aby sa o tejto téme viedli etické diskusie. Potrebné je ešte zvolenie úradu Human Fertilisation and Embryology Authority. Ak HFEA schváli žiadosť, výskum by sa mohol začať v priebehu niekoľkých mesiacov.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 5

Štúdia: Rozsiahla obnova lesov by mohla výrazne spomaliť globálne otepľovanie

10.07.2019 00:05

Už neraz sme počuli, že výsadba stromov môže pomôcť zachrániť svet pred globálnym otepľovaním. Teraz sú k dispozícii aj údaje o tom, že ak vysadíme správne druhy stromov v správnych pôdnych typoch po ...

Výskum 1

Nanoorganizmy poháňané svetlom konzumujú oxid uhličitý a vytvárajú ekologické plasty a ešte aj palivo

04.07.2019 00:05

Výskumníci z University of Colorado Boulder vyvinuli nanobiohybridné organizmy, ktoré dokážu premieňať oxid uhličitý zo vzduchu a dusík na rôzne plasty a palivá. Využitím kvantových bodiek aktivovanýc ...

Výskum

Vedci teleportovali kvantovú informáciu v diamante

03.07.2019 00:05

Výskumníci z Yokohama National University bezpečne teleportovali kvantové informácie v rámci diamantu. Ich štúdia môže mať veľký vplyv na kvantovú informačnú technológiu – budúcnosť toho, ako sa citli ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá