Britská vláda sa rozhodla pre open source formát ODF namiesto OpenXML

0

Blesk_britska vlada.jpg Britská vláda oficiálne prijala Open Document Format (ODF) ako štandardný formát pre vládne dokumenty.

V oznámení sa hovorí, že PDF/A a HTML sú teraz štandardy „na prezeranie" a ODF sa bude využívať „na zdieľanie a spoluprácu na vládnych dokumentoch".

Podľa oznámenia má použitie otvoreného štandardu priniesť úspory nákladov (odhadom až 1,2 mld. libier). No zároveň toto rozhodnutie možno interpretovať aj ako nie veľmi zahalený výpad proti Microsoftu, ktorý sa snažil zmobilizovať svojich partnerov vo Veľkej Británii na presadenie svojho formátu OpenXML.

Rozhodnutie prejsť na ODF znamená, že občania môžu namiesto komerčných produktov použiť na prácu s týmto formátom slobodný softvér (Libre Office či OpenOffice). No v súčasnosti aj kancelársky balík Microsoft Office 2013 podporuje ODF 1.2, hoci podľa dokumentu Microsoft TechNet sa pri ukladaní a otváraní súborov v tomto formáte môže stratiť niektoré formátovanie.

Microsoft vo svojom vyhlásení tvrdí, že rozhodnutie britskej vlády podporovať HTML, PDF a ODF a vynechať OpenXML je pre používateľov mätúce a potláča konkurenciu.

Zdroj: theregister.co.uk

redmondmag.1105cms01.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať