Bratislava je zelená! Bratislava je ZeBra!

0

Ako môže ekologický prístup ovplyvňovať podnikateľský sektor? Ako implementovať ekologické riešenia do praxe vo firmách, domácnostiach a samosprávach? Ako elektrizovať dopravu v mestách a firmách? Tieto a ďalšie otázky zodpovie druhý ročník konferencie Zelená Bratislava/ ZeBra, ktorý sa bude konať v utorok 22. septembra v Starej tržnici v Bratislave.

Zelená Bratislava/ ZeBra je konferencia o ekológii a jej ekonomických vplyvoch na podnikateľský sektor. Uskutoční sa 22. septembra v bratislavskej Starej tržnici a uzatvorí tak pravidelné jesenné podujatie Európsky týždeň mobility. Zebra je spoločným projektom agentúry Event Federation, mesta Bratislava a Nadácie Pontis a v roku 2015 sa bude konať po druhý krát.

1409_ZEBRA_FOTODOKU_UPR_WEB_02.jpg

„Zámerom ZeBra je poukázať na dôležitosť ekologických riešení vo firmách a samosprávach a zároveň prepájať tretí sektor s privátnym sektorom a priemyslom. Zakladáme si na tom, že prezentujeme skutočné riešenia a inšpiráciu v podobe prípadových štúdií a už fungujúcich modelov zo Slovenska aj zahraničia, objasňuje princípy konferencie Zora Husarčíková, organizátorka. Svoje know how bude na ZeBre zdieľať 15 speakrov v 4 programových blokoch: elektromobilita, energetická efektívnosť, zelená a architektúra a získavanie grantov na tzv. zelené projekty.

1409_ZEBRA_FOTODOKU_UPR_WEB_31.jpg

Blok elektromobilita predstaví dostupné možnosti v oblasti firemnej elektromobility. Speakri zo spoločností Nissan (Marián Hoffer), GreenWay Operator (Rastislav Lauko) a Business Lease (Lucia Čížková) a Slovenské elektrárne/ Enel (Kristián Slovák) prinesú konkrétne riešenia na základe svojich praktických skúseností. Jedným z hlavných speakrov konferencie a tejto témy bude Nór Magnus Borgen z organizácie Bellona, ktorá ako prvá importovala do Nórska elektromobil ešte v roku 1989! Borgen predstaví celý proces a skúsenosti s implementáciou elektromobilov v krajine.

1409_ZEBRA_FOTODOKU_UPR_WEB_09.jpg

V bloku, ktorý si posvieti na získavanie grantov na zelené projekty, vystúpi Viera Holešová zo spoločnosti centire. Bude prezentovať vybrané projekty, pre ktoré sú momentálne otvorené grantové možnosti a zdieľať svoje skúsenosti a rady pre prípravu projektov. Okrem toho predstavíme aj projekt, ktorý takúto podporu získal a zúročil – o Zelenej pošte príde porozprávať Andrej Csuba.

1409_ZEBRA_FOTODOKU_UPR_WEB_17.jpg

O čo ide, keď hovoríme o energetickej efektívnosti; aký je vzťah medzi investíciou do ekologických riešení a chodom domácnosti, či firmy; využívanie alternatívnych zdrojov - aj toto sú témy, ktoré prinesie praktický blok s príspevkami odborníkov zo Slovenských elektrárni (Andrea Pancotti), CIAT (Alexej Hyža), Fakulty elektrotechniky STU (Zoltán Kováč) a Energetického centra Bratislava (Marcel Lauko).

V bloku venovanému zelenej architektúre vystúpia na tému energeticky pasívnych budov architekti zo štúdia Createrra (Bjorn Kierulf) a Fakulty architektúry STU (Julián Keppel). Zeleným riešeniam v urbánnom priestore sa bude venovať hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrád.

1409_ZEBRA_FOTODOKU_UPR_WEB_27.jpg

Počas jedného dňa prinesie ZeBra aj prezentáciu jedinečných projektov a partnerov podujatia. Pred Starou tržnicou sa predstaví elektromobil Nissan Leaf aj elektroformula od STUBA Green Team-u. Kto sa zastaví, bude mať šancu vyhrať Leaf na jeden víkend! Informácie o tom, kde je možné elektromobily nabiť, poskytuje online platforma Kdenabijat.sk. Lokalizuje nabíjacie stanice v Strednej Európe a tím, ktorý za projektom stojí, nájdete aj na ZeBre.

Na v našom prostredí nie úplne diskutovanú, ale veľmi aktuálnu problematiku ošetrovania a ochrany fyzického stavu dopravných prostriedkov a fasád budov je odborníkom spoločnosť Blue&Green. „Dopad čistenia na životné prostredie je pre nás absolútnou prioritou. Naše čistiace prostriedky sa vyznačujú vysokou efektívnosťou, tým pádom nižšou spotrebou, čo má za následok znižovanie nákladov na čistenie a údržbu budov a prostriedkov nielen verejnej dopravy. Tieto princípy presne vystihujú aj ideu konferencie ZeBra, a preto sme veľmi radi, že môžeme byť jej súčasťou,“ vysvetľuje Ivan Beer, zástupca spoločnosti, ktorá sa bude prezentovať počas trvania konferencie.

Buďte aj vy Zebra! Už budúci týždeň v utorok 22. septembra v Starej tržnici. Predpredaj lístkov na konferenciu beží na www.zelenabratislava.sk.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať