Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Bosch ConnectedWorld 2020: Inteligentný internet veci, doprava aj výroba

Technológie
0

Bosch Connected World je jednou z najväčších medzinárodných konferencií venovaných Internetu vecí. V dňoch 19. a 20. februára na nej predstavuje viac ako 80 vystavovateľov svoje riešenia pre využitie Internetu vecí v práci aj v každodennom živote. Očakáva sa, že do roku 2020 vzrastie celosvetový objem trhu v oblasti IoT na 250 miliárd amerických dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 35 percent. Cieľom spoločnosti Bosch je stať sa svetovým poskytovateľom riešení pre Internet vecí.

Podujatie na berlínskej "Station" otvoril generálny riaditeľ spoločnosti Bosch Dr. Volkmar Denner. Vo svojom príhovore sa sústredil na klimatické zmeny, ktoré chce Bosch zmierniť pomocou viacerých technológií - nielen elektrickými pohonmi, ale aj spaľovacími motormi so zníženým emisiami a využívaním umelej inteligencie v doprave, logistike či výrobe.

Klúčom k doprave budúcnosti sú nové výkonné riadiace počítače zabudované v autách, v ktorých chce Bosch do začiatku dalšej dekády zdvihnúť výpočtový výkon až tisícinásobne. Platilo by to či už pre autonómnu jazdu, pohonné ústrojenstvo alebo asistenčné systemy pre podporu vodiča.

Dôležitým faktorom pre rozvoj elektromobility sú batérie. Bosch prichádza s riešením predlžujúcim životnosť batérií v elektromobiloch, a to využívaním inteligentných softvérových ​​funkcií, ktoré analyzujú stav batérie na základe dát v reálnom čase z vozidla a jeho okolia. Pre batérie sú identifikováne stresové faktory, napríklad vysokorýchlostné nabíjanie. Opatrenia proti starnutiu článkov sú odvodené zo získaných informácií optimalizáciou a teda predstavujú šetrnejšie procesy nabíjania. Integrované nabíjacie a navigačné riešenie Convenience Charging poskytne presnú predpoveď prejdenej vzdialenosti, plánovanie trasy pozdĺž nabíjacích staníc a jednoduché nabíjanie či platenie.

Pre diaľkovú dopravu je výhodnejší systém palivových článkov, mobilný palivový článok umožňuje dlhé dojazdy s krátkou dobou tankovania. Pri použití obnoviteľne vyrábaného vodíka je prevádzka vozidiel úplne bez emisií. Okrem zostavy, ktorá premieňa vodík a kyslík na elektrickú energiu, vyvíja Bosch všetky dôležité komponenty systému palivových článkov, ktoré sú pripravené pre sériovú výrobu.

Každý, kto má nehodu, potrebuje rýchlu pomoc - či už doma, pri športe, v aute alebo na motorke. V týchto núdzových situáciách ponúka Bosch riešenie v podobe Help Connect. V prípade núdze sú prostredníctvom smartfónovej apky záchranárom zaslané dôležité informácie pre záchranu života. Predpokladom je automatická detekcia nehody, napríklad prostredníctvom senzorov v smartfóne alebo prostredníctvom asistenčných systémov vozidiel. Napríklad senzory zrýchlenia a riadenia stability boli rozšírené o inteligentný algoritmus identifikácie kolízie. Ak senzory detegujú nehodu, ohlási aplikácia kolíziu. Tá okamžite spustí záchrannú akciu. Po registrácii možno záchrannú aplikáciu aktivovať kedykoľvek a kdekoľvek - automaticky prostredníctvom prepojených zariadení alebo stlačením tlačidla.

Systém priemyselných aplikácií Nexeed pre priemysel 4.0 odkrýva skutočný potenciál optimalizácie. Tento systém už pomohol viacerým výrobným závodom dosiahnuť zvýšenie produktivity až o 25 percent. Pomocou Nexeed Track a Trace je možné napríklad optimalizovať logistiku: náklad a jeho nosiče sú monitorované a sledované senzormi, ktoré pravidelne odosielajú polohu a aktuálny stav do cloudu. Špecialisti na logistiku a plánovači vždy vedia, kde sa nachádza ich paleta a výrobný materiál a či dorazí včas na miesto určenia.

Ak dôjde pri výrobe k výpadku stroja, existuje riziko prestojov. Mať správny náhradný diel rýchlo po ruke šetrí čas i peniaze. Tu prichádza k slovu vizuálne rozpoznávanie objektov: Daný chybný komponent sa pomocou smartfónu vyfotografuje, identifikuje pomocou aplikácie a následne je správny náhradný diel dodaný čo najrýchlejšie späť do výroby.  

Ďalším príkladom ekologického prístupu je palivový článok na báze tuhých oxidov (SOFC), ktorý hrá dôležitú úlohu v bezpečnosti dodávok a flexibilite energetických systémov. Táto technológia má byť používaná okrem iného vo forme malých decentralizovaných elektrární v mestách, továrňach, dátových centrách a pri prevádzke nabíjacích staníc pre elektromobily. Bosch nedávno investoval 90 miliónov EUR do firmy Ceres Power, ktorá je expertom v oblasti palivových článkov.

Ako možno optimálne využiť miestnosti v kancelárskej budove? Kedy musí byť ktorá časť budovy klimatizovaná? Sú všetky pripojené svetlá funkčné? Odpoveď na tieto otázky poskytuje Connected Building Services. Získavaným údajom môže byť napríklad kvalita ovzdušia či prítomnosť osôb v budove. Na základe týchto údajov je potom možná efektívnejšia správa budov. Vnútornú klímu a osvetlenie je možné podľa potreby upraviť, vďaka čomu je možné znížiť spotrebu energie. Požiadavky na údržbu výťahov s údajmi o stave výťahu v reálnom čase možno tiež lepšie plánovať a dokonca predvídať prípadné poruchy, čo umožní eliminovať neplánované výpadky.

Platforma Home Connect Plus pre domáce spotrebiče sa rozširuje z kuchyne do celého domu. Od polovice roka 2020 bude nová verzia schopná prevádzkovať aj ďalšie oblasti inteligentného domu, ako je ovládanie osvetlenia a roliet, kúrenie, ovládanie zábavného zariadenia alebo záhradnej techniky, bez ohľadu na výrobcu. K ekosystému Home Connect sa pridali aj firmy ako Fitbit, čo umožňuje pomocou hodiniek "Versa" a "Ionic" sledovať a ovládať všetky spotrebiče v domácnosti. Napríklad poklepaním na zápästie je možné spustiť prepojené kávovary alebo predhriať rúru.

Zobrazit Galériu

Martin Drobný

Všetky autorove články
Bosch auto doprava bateria elektrina

Pridať komentár