Image
25.8.2017 0 Comments

Boli sme na exkurzii v sklade firmy Alza

Aké procesy prebehnú od prijatia vašej objednávky až po expedíciu? Ako je tovar do skladu navážaný a ukladaný? Na tieto a ďalšie otázky nám dala odpoveď exkurzia do skladu v logistickom centre pri Senci.


Fungovanie skladu vysvetľuje riaditeľ logistiky Ján Klička

Úžitková plocha skladu v Senci je približne 23 000 m2 s možnosťou rozšírenia až na 31 000 m2. Ďalej je prenajatá vedľajšia plocha s rozlohou ďalších 6000 m2, kde je umiestnená najpredávanejšia biela a čierna technika.


Úžitková plocha skladu v Senci je približne 23 000 m2


Na účely logistiky je tovar roztriedený hlavne podľa veľkostných a hmotnostných kritérií.

Medzi najmenšie položky patria rôzne konektory a karty SD, flešky alebo fólie na displej, najťažšie z klasických produktov sú americké chladničky. Majú hmotnosť až 200 kg. Denne sa vybaví 30-40-tisíc objednávok za celú logistiku (teda SR, ČR i zvyšok EÚ). Najväčší nápor je na Vianoce, asi 14 dní pred Štedrým večerom, predpokladá sa 120 000 objednávok za deň.

Alza využíva filozofia Goods-to-man, teda maximum pohybu zaisťujú valčekové či pásové dopravníky. Tovar príde do tzv. pickovacej čiže potvrdzovacej stanice, kde dochádza k uloženiu novoprijatého tovaru do regálov či k prípadnej príprave tovaru do zákazníckej prepravky, ktorá potom po páse pokračuje na ďalšie stanice až po expedíciu, balenie a nakladanie do kontajnerov a automobilov.


Systém dopravníkov

Klenot skladu je plnoautomatizovaný sklad nazývaný SMC (schaefer miniload crane). Zakladač sa bežne pohybuje rýchlosťou 3,5 m/s a ​​zvládne až 450 PICK za hodinu. Jeho fungovanie si pozrite na videu.

Celý proces objednania prebieha takto: Zákazník si na webe vyberie tovar, spôsob doručenia a platbu, tým vzniká objednávka, ktorá je v ráde milisekúnd spracovaná podnikovým informačným systémom (tzv. ERP) Alzy. Následne sa všetky fyzické výrobky z objednávky zaúčtujú v skladoch a začnú spracúvať logistikou. V každom sklade vznikajú tzv. skladové joby, ktoré reprezentujú produkty a počty kusov, tie treba spracovať do formy bundle číže nákladu do vozidla.


Zásielky pripravené na naloženie

Klient sa môže takisto rozhodnúť vyzdvihnúť si tovar v ktorejkoľvek pobočke Alzy alebo AlzaBoxe, kde sa tovar dodáva prostredníctvom internej dopravy.

 

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

Apple má len krôčik k trhovej hodnote bilión dolárov

13.06.2018 00:10

Americký technologický obor Apple má blízko k tomu, aby - ako prvá verejne obchodovateľná spoločnosť v USA - prekonal biliónovú métu v trhovej hodnote. Na dosiahnutie magickej úrovne potrebujú akcie s ...

Biznis

Sharp chce kúpiť PC biznis Toshiby a vrátiť sa na trh s počítačmi

11.06.2018 00:05

Japonská firma Sharp Corp. oznámila, že odkúpi podnikanie s osobnými počítačmi spoločnosti Toshiba. Akvizícia PC biznisu za 36 miliónov dolárov by znamenala návrat Sharpu na trh, ktorý opustil pred ôs ...

Biznis

Microsoft kupuje GitHub za 7,5 miliardy dolárov

07.06.2018 00:10

Microsoft oficiálne potvrdil, že získava spoločnosť GitHub prevádzkujúcu rovnomenné úložisko zdrojových kódov, za ktorú ponúkol 7,5 miliardy dolárov, teda viac, než svojho času zaplatil za mobilnú div ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_06

Najnovšie videáPC forum button