Image
25.8.2017 0 Comments

Boli sme na exkurzii v sklade firmy Alza

Aké procesy prebehnú od prijatia vašej objednávky až po expedíciu? Ako je tovar do skladu navážaný a ukladaný? Na tieto a ďalšie otázky nám dala odpoveď exkurzia do skladu v logistickom centre pri Senci.


Fungovanie skladu vysvetľuje riaditeľ logistiky Ján Klička

Úžitková plocha skladu v Senci je približne 23 000 m2 s možnosťou rozšírenia až na 31 000 m2. Ďalej je prenajatá vedľajšia plocha s rozlohou ďalších 6000 m2, kde je umiestnená najpredávanejšia biela a čierna technika.


Úžitková plocha skladu v Senci je približne 23 000 m2


Na účely logistiky je tovar roztriedený hlavne podľa veľkostných a hmotnostných kritérií.

Medzi najmenšie položky patria rôzne konektory a karty SD, flešky alebo fólie na displej, najťažšie z klasických produktov sú americké chladničky. Majú hmotnosť až 200 kg. Denne sa vybaví 30-40-tisíc objednávok za celú logistiku (teda SR, ČR i zvyšok EÚ). Najväčší nápor je na Vianoce, asi 14 dní pred Štedrým večerom, predpokladá sa 120 000 objednávok za deň.

Alza využíva filozofia Goods-to-man, teda maximum pohybu zaisťujú valčekové či pásové dopravníky. Tovar príde do tzv. pickovacej čiže potvrdzovacej stanice, kde dochádza k uloženiu novoprijatého tovaru do regálov či k prípadnej príprave tovaru do zákazníckej prepravky, ktorá potom po páse pokračuje na ďalšie stanice až po expedíciu, balenie a nakladanie do kontajnerov a automobilov.


Systém dopravníkov

Klenot skladu je plnoautomatizovaný sklad nazývaný SMC (schaefer miniload crane). Zakladač sa bežne pohybuje rýchlosťou 3,5 m/s a ​​zvládne až 450 PICK za hodinu. Jeho fungovanie si pozrite na videu.

Celý proces objednania prebieha takto: Zákazník si na webe vyberie tovar, spôsob doručenia a platbu, tým vzniká objednávka, ktorá je v ráde milisekúnd spracovaná podnikovým informačným systémom (tzv. ERP) Alzy. Následne sa všetky fyzické výrobky z objednávky zaúčtujú v skladoch a začnú spracúvať logistikou. V každom sklade vznikajú tzv. skladové joby, ktoré reprezentujú produkty a počty kusov, tie treba spracovať do formy bundle číže nákladu do vozidla.


Zásielky pripravené na naloženie

Klient sa môže takisto rozhodnúť vyzdvihnúť si tovar v ktorejkoľvek pobočke Alzy alebo AlzaBoxe, kde sa tovar dodáva prostredníctvom internej dopravy.

 

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

ShowIT 2018 – posledné zvýhodnené vstupenky

17.01.2018 00:01

Do najväčšej IT odbornej konferencie na Slovensku ShowIT zostávajú necelé dva týždne. Tento ročník sa bude konať v Bratislave v hoteli Crowne Plaza v termíne od 30. 1. do 1. 2. 2018.  Čakajú vás tri d ...

Biznis 1

6 trendov, ktoré zmenia fungovanie biznisu: takýto bude rok 2018

02.01.2018 00:15

Veľa sa o nej hovorí a podľa prognóz, sa ešte len bude. Digitálna transformácia firiem udáva tempo v konkurenčnom boji a ukazuje sa, že len tí, ktorí prejdú technologickou premenou, budú miešať karty ...

Biznis

Apple kúpi hudobnú aplikáciu Shazam. Chce dobehnúť konkurenciu

13.12.2017 00:10

Americký gigant Apple kúpi obľúbenú aplikáciu na rozpoznávanie hudby Shazam za 400 miliónov dolárov. Správu o plánovanej dohode priniesol v piatok web zameraný na aktuality z oblasti technológie TechC ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SUSE 2018

Najnovšie videá