Image
13.5.2016 0 Comments

Boj s vráskami a ekzémom môžeme vyhrať vďaka elastickej druhej koži

Elastickú kožu predstavili vedci z Massachussettskej technologickej univerzity a pravdepodobne poteší mnohých ľudí, ktorých trápia vrásky, kruhy po očami , pigmentové škvrny či iné kožné problémy. Elastická „druhá koža“ (second skin) je vyrobená z polyméru a jej vlastnosti sú veľmi podobné normálnej ľudskej koži.

Podľa videa môžete vidieť, že „druhú kožu“ vedci opticky naniesli na problematické vráskavé očné okolie staršej dámy. Vrstva druhej kože sa nemusí nijako špeciálne upravovať, postačí naniesť dve vrstvy „krému“. Prvá vrstva je číra a pozostáva z siloxanového polyméru. Konzistencia druhej fázy je krémovejšia a obsahuje platinový katalyzátor. Drobné častice v druhej fáze rozptyľujú svetlo a dávajú tak novej pokožke mladistvejší vzhľad.

Ako môžete na videu vidieť, druhá koža sa úplne prispôsobila, vrásky viditeľne zjemnili a pokožka vyzerala omnoho pevnejšie. Celý proces spevňovania pokožky touto novinkou trvá tri minúty. Napriek tomu, že sa umelá koža opakovane deformovala, nestrácala svoju pružnosť a priľnavosť.

Koža je navrhnutá tak, aby sa použila iba raz za deň, v dopoludňajších hodinách a v noci sa odlúpla. Počas testovania bola zaťažovaná klasickým denným nosením, stresmi, cvičením, plávaním, daždivým počasím a napriek tomu ostala na tvári bez podráždenia a odlupovania. Počas testovania sa po 16 hodinách odlupovala dvom ľuďom z celkového počtu 25.

Ako sa dá odstrániť? Klasickým zlúpnutím z okraja akoby ste odlepovali nálepku. Výhodou tejto novinky je fakt, že kým protivráskové produkty maskujú nedokonalosti a pracujú v pleti dlho, nedokážu urobiť to, čo dokáže urobiť za pár minút „druhá koža“. 

Zdroj: theguardian.com

nature.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 1

Vzácne kovy v elektronike by sa dali nahradiť kombináciou bežných prvkov

17.07.2019 00:15

Pri výrobe solárnych panelov, mobilných telefónov či LED žiaroviek sú potrebné niektoré vzácne prvky, ktoré sa na našej planéte vyskytujú v malom množstve, a preto sú drahé. Medzinárodný tím výskumní ...

Výskum 12

Štúdia: Rozsiahla obnova lesov by mohla výrazne spomaliť globálne otepľovanie

10.07.2019 00:05

Už neraz sme počuli, že výsadba stromov môže pomôcť zachrániť svet pred globálnym otepľovaním. Teraz sú k dispozícii aj údaje o tom, že ak vysadíme správne druhy stromov v správnych pôdnych typoch po ...

Výskum 1

Nanoorganizmy poháňané svetlom konzumujú oxid uhličitý a vytvárajú ekologické plasty a ešte aj palivo

04.07.2019 00:05

Výskumníci z University of Colorado Boulder vyvinuli nanobiohybridné organizmy, ktoré dokážu premieňať oxid uhličitý zo vzduchu a dusík na rôzne plasty a palivá. Využitím kvantových bodiek aktivovanýc ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá