Bluetooth 5.0 prichádza s dvojnásobnou rýchlosťou a štvornásobným dosahom oproti verzii 4.2

0

Bluetooth SIG vydal finálnu špecifikáciu pre nový štandard Bluetooth 5 pre OEM, ktorí teraz môžu vyvíjať hardvér na  jeho podporu.

Nová špecifikácia je spätne kompatibilná so všetkými predchádzajúcimi štandardmi Bluetooth, prináša však množstvo výhod, ktoré sú špecifické pre implementáciu Bluetooth Low Energy. Znamená to vysokorýchlostný prenos dát, dlhší dosah, menšie rušenie, to všetko pri rovnakej spotrebe energie.

Bluetooth 5.0 prináša nové funkcie na zvýšenie priepustnosti až na 2 Mb/s. Zdvojnásobením množstva dát, ktoré môžu zariadenia prenášať, sa skracuje čas potrebný na prenos, čo umožňuje rýchle a spoľahlivé aktualizácie over-the-air firmvéru pre mobilné zariadenia a rýchly upload. Šírka pásma však môže byť znížená, aby sa získal až 4× dlhší dosah pri zachovaní podobných požiadaviek na napájanie.

Rýchlejšie prenosy dát prinesú efektívnejšie využívanie vysielacích kanálov v preplnenom pásme 2,4 GHz. Výpadkom by mala zabrániť aj zlepšená ochrana proti rušeniu zo strany mobilných vysielačov LTE. K zlepšeniam patria aj väčšie dátové pakety na vysielanie (až 255 oktetov). To využijú najmä bluetoothové majáky v obchodných centrách či reklamné tabule pri vysielaní informácií na zariadenia v blízkosti.

Z výhod Bleutooth 5.0 budú ťažiť aj zariadenia z oblasti internetu vecí, budú totiž znamenať dlhšiu výdrž batérií napríklad vo fitnes náramkoch či senzoroch inteligentnej domácnosti.

Certifikácia zariadení s podporou Bluetooth 5.0 sa začne 13. decembra, na trhu by sa mali objaviť začiatkom budúceho roka.

Zdroj: mspoweruser.com

Redakcia

Všetky autorove články
Bluetooth

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať