ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 Advertisement

Bluetooth 4.2: „The Sky’s the limit”

0

Bluetooth, bezdrôtová prenosová technológia umožňujúca komunikáciu rôznorodých zariadení v nelicencovanom 2,4 GHz pásme ISM (Industrial Scientific Medical, konkrétne vo frekvenčnom spektre 2,400 ÷ 2,4835 GHz), sa dočkala svoju nástupcu. Vlastne ani nie tak nástupcu, skôr evolučného súrodenca.

Niežeby Bluetooth nestačil s dychom na dnes čoraz náročnejšie multimediálne úlohy (napr. živý prenos obrazu - kapacitu zlepšila už špecifikácia 3.0), ale organizácia Bluetooth Special Interest Group (BSIG) zaostrila na budúcnosť. Všetci totiž vedia, že internet čaká záplava zariadení a čoskoro príde éra internetu vecí (Internet of Things).

A práve špecifikácia Bluetooth 4.2, ktorá uzrela svetlo sveta 2. 12. 2014 (teda rok po uvedení špecifikácie 4.1), by mala vyriešiť všetky otázky konektivity miliárd zariadení budúcnosti. A o tom, že BSIG vie, o čom hovorí, svedčí fakt, že táto aliancia má vyše 24 000 členov a len na vývoji a iba na špecifikácii Bluetooth 4.2 pracovalo 22 ľudí z 12 rôznych spoločností. Z pohľadu používateľa sa nezmenilo veľa, zaostrilo sa však na budúcnosť.

Spätne kompatibilná a rýchlejšia komunikácia

Dnes už bežne používaná a implementovaná špecifikácia Bluetooth 4.0/4.1 je bez problémov spätne kompatibilná so staršími špecifikáciami Bluetooth. Bluetooth 4.2 je takisto spätne kompatibilný, základné prenosové špecifikácie Basic Rate/Enhanced Basic Rate (BR/EDR) sú spätne kompatibilné až po verziu 1.1. Bluetooth 4.2 však nemá nahradiť či vytlačiť z trhu špecifikáciu 4.0/4.1, sústreďuje sa na zariadenia Bluetooth Smart a najmä podporu ich IP konektivity.

Bluetoothové zariadenia s vysielacím výkonom od 1 mW do 100 mW by mali v rámci Bluetooth 4.2 komunikovať vďaka 10-násobnej veľkosti paketov až 2,5-násobne rýchlejšie, aj keď BSIG konkrétne rýchlosti z testov neuviedlo. Práve v týchto dňoch, keď čítate tento článok, by mali byť všetky funkcionality a ich všetky časti špecifikácie z Bluetooth 4.2 plne zverejnené, takže čoskoro sa dozvieme aj reálne prenosové rýchlosti z testov.

bt-4.jpg

Bluetooth sa posunul od tradičných zariadení cez zariadenia Bluetooth Smart Ready až k čisto Bluetooth Smart zariadeniam - senzorom, ktoré potrebujú posielať miniatúrne správy s miniatúrnou spotrebou energie. To je presne parketa Bluetooth 4.2.

IP konektivita - základ pre Internet of Things

Inteligentné žiarovky, termostaty, poplachové zariadenia, senzory na dvere či okná - všetky tieto veci, ktoré sú už dnes samostatne pripojiteľné do internetu (a v budúcnosti to bude všedná záležitosť), budú mať vďaka Bluetooth 4.2 priamy prístup do internetu. Práve Bluetooth 4.2 prináša implementáciu IP konektivity, konkrétne Low-power IP (IPv6/6LoWPAN) a Bluetooth Smart Internet Gateways (GATT), čo sú dve metódy, ako budú môcť koncové zariadenia komunikovať, teda posielať a prijímať správy či už priamo, alebo cez bránu.

Fundamentálny základ pre IP konektivitu (pre podporu IPv6) prišiel už z dielne BSIG vo verzii 4.1 v podobe protokolu L2CAP (Logical Link Control and Adaptation Protocol). Bluetooth Smart (predtým označovaný ako Bluetooth Low Energy), čo je akási verzia Bluetoothu pre najrozmanitejšie portfólio „internetu vecí", sa začal implementovať už od špecifikácie 4.0, ale práve Bluetooth 4.2 je konkrétne navrhnutý so zameraním na potreby Bluetooth Smart. Odborníci totiž odhadujú, že do roku 2020 bude v internetovom svete pripojených 28 miliárd najrôznejších zariadení/vecí. A práve Bluetooth 4.2 by sa mohol starať o konektivitu týchto zariadení priamo do internetu.

bt-5.jpg

Príklad bluetoothového čipu vo veľkosti medenej mince euro - dnes viete dostať Bluetooth takmer všade a za minimálne náklady.

Dôraz aj na vyššiu bezpečnosť

BSIG odporúča okamžité zavedenie a využívanie špecifikácii verzie 4.2, aby výrobcovia do budúcnosti zabezpečili dostatočnú user experience pri využívaní najmä zariadení Bluetooth Smart. Z pohľadu implementácie pre výrobcu sa nič nemení ani na kvalifikačnom procese, základné špecifikácie zostávajú identické. Okrem orientácie na senzory a iné zariadenia sa však kládol dôraz aj na vyššiu bezpečnosť v novej špecifikácii.

V Bluetooth 4.2 je zariadenie sledovateľné už výlučne iba tými zariadeniami, ktorým to používateľ explicitne umožní. Verzia 4.2 pridáva Secure Connections do transportnej vrstvy LE, ktorá tak po novom umožňuje implementáciu algoritmov FIPS (AES-CMAC s P-256) do párovacieho procesu. S novou verziou špecifikácie Bluetooth je vypočítaná šanca na obľúbené útoky man-in-the-middle na 1 k miliónu. Takže všetko by malo byť pripravené, Bluetooth 4.2 prichádza a internet vecí sa môže začať. Vrátime sa k tomu v roku 2016 a zistíme, kam sa pohla realita.

Kto sa zúčastnil na vývoji Bluetooth 4.2?

 • Apple
 • Broadcom
 • Intel
 • Nordic
 • Qualcomm
 • Samsung
 • Sunsire Micro Devices

Detailné špecifikácie Bluetooth Core 4.2:

 • Môžete stiahnuť po kliknutí na tento QR kód

QR_specifikacia.png

Ste nadšenec Bluetoothu? Prečítajte si 2772-stranovú špecifikáciu.

 • 2772 strán technických detailov
 • Modulácie, frekvencie, rušenia a všetky najmenšie detaily

Novinky v špecifikácii Bluetooth 4.2:

 • Zvýšená ochrana súkromia
 • Vyššie prenosové rýchlosti
 • Podpora IP konektivity (priamo pripojiteľné senzory)


Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať