Image
18.9.2017 0 Comments

BlueBorne môže ovládnuť váš telefón či počítač za 10 sekúnd. Stačí, ak máte zapnutý bluetooth

Technológiu bluetooth využívajú na výmenu údajov na krátke vzdialenosti miliardy zariadení. Umožňuje počítačom a tabletom prenášať zvuk do reproduktorov a telefónom preniesť obrázky do okolitých počítačov. Výskumníci z bezpečnostnej firmy Armis však teraz ukázali útok, ktorý využíva bezdrôtovú technológiu na nabúranie do širokej škály zariadení s operačným systémom Android, Linux a do nedávneho poskytnutia opravy aj s Windows.

Útok, ktorý vedci nazvali BlueBorne, je pozoruhodný svojím nezvyčajným dosahom a efektívnosťou. Napadnuté môže byť takmer každé zariadenie so systémom Android, Linux  alebo Windows, ak ešte nebolo aktualizované, ktoré má zapnuté rozhranie bluetooth, a to až do vzdialenosti 10 metrov. Na pripojenie k záškodnému bluetoothovému zariadeniu sa nevyžaduje, aby používateľ klikol na nejaký odkaz alebo vykonal akýkoľvek iný úkon. Stačí, ak bude mať zapnutý bluetooth a bude v dosahu útočníka. Proces zneužitia je všeobecne veľmi rýchly, nevyžaduje viac ako 10 sekúnd a funguje aj vtedy, keď je cieľové zariadenie už pripojené k inému zariadeniu s podporou bluetooth.

Microsoft zraniteľnosť opravil v jednej z pravidelných utorkových aktualizácií. Google poskytol výrobcom zariadení opravu minulý mesiac, no môže trvať niekoľko týždňov, kým budú mať všetci používatelia prístup k over-the-air opravám. Očakáva sa, že správcovia systému Linux takisto čoskoro vydajú opravu. Zraniteľný bol aj systém Apple iOS pred verziou 10.

BlueBorne zneužíva niekoľko zraniteľností a chýb typu buffer overflow, ktoré útočníkovi umožnia načítať do pamäte zariadenia škodlivý kód. Ten potom otvorí zadné vrátka do systému. Výskumníci spoločnosti Armis objavili v systémoch Android, Linux, Windows a iOS osem slabín súvisiacich s bluetoothom, z toho tri považujú za kritické. Domnievajú sa však, že existuje veľa ďalších prehliadaných kritických chýb, ktoré bude treba ešte nájsť.

Najviac náchylné na takýto útok boli androidové a linuxové zariadenia, pretože bluetooth má v týchto systémoch vysoké systémové práva, čo umožňuje po infikovaní prístup k citlivým systémovým zdrojom aj po viacerých reštartoch.

Nasledujúce tri videá demonštrujú útoky na Android, Linux a Windows.

Zdroj: Arstechnica

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

PR: Staňte sa špecialistom na alarmy. Certifikované školenie aj vo vašom meste!

31.08.2018 08:01

Láka vás začať montovať alarmy prestížnej značky Jablotron? Chcete sa stať certifikovaným odborníkom v tejto oblasti? Tak si do svojho diára poznačte termíny najbližších školení:  18 a 19. 9. 2018  v  ...

Bezpečnosť

Startup učí autonómne vozidlá rozpoznávať zámery chodcov, či vstúpia na cestu alebo počkajú

22.08.2018 00:10

Chodci predstavujú jednu z najväčších výziev pre autonómne vozidlá - nakoľko ostatné autá sa pohybujú viac-menej predvídateľným spôsobom, no pohyb chodcov je nepravidelný a ťažko sa dá vopred odhadnúť ...

Bezpečnosť

Hackeri by mohli zneužiť faxy v multifunkčných zariadeniach na ovládnutie celej firemnej siete

20.08.2018 00:05

Vo veku okamžitých správ cez internet sa fax považuje za archaický kus technológie. No výskumní pracovníci zo spoločnosti Check Point varujú, že kybernetickí kriminálnici môžu využívať zraniteľnosti, ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

IWAYDAY_2018

Najnovšie videáPC forum button