Image
9.3.2017 3 Comments

Blog: Vývojári vo veku školákov – obrovský potenciál zrejme nie je bez rizika

Počas hlavnej prednášky pri uvedení nového vývojového prostredia Visual Studio 2017 viceprezidentka Microsoftu Julia Luison pozvala na pódium mladú, desaťročnú školáčku Brianna Lagunas, ktorá rozprávala o svojich skúsenostiach s Visual Studiom.

Veľmi zaujímavé a inšpirujúce... a táto scéna je zároveň aj deja vu desať rokov dozadu. V roku 2006 sme v reportáži z konferencie Microsoft TechEd (okrem iného )písali: “Na úvodnej prednáške vystúpila aj deväťročná pakistanská školáčka Arfa Karim, ktorá nielenže predvádzala ukážku vývoja jednoduchej Windows aplikácie v jazyku C#, ale podelila sa aj so svojími skúsenosťami, keď najskôr začínala programovať v programovacom jazyku Visual Basic a na jazyk C#, ktorý predsa len disponuje väčšími možnosťami, migrovala až neskôr. Na ukážke oceňujeme nielen pomerne komplexný námet “vizuálneho kalkulátora”, ale najmä to, že aj napriek tomu, že deti v jej veku majú vynikajúcu pamäť, nezabudla bloky svojho kódu aspoň stručne okomentovať.”

Simon Brown spolu s pakistanskou školáčkou Arfou Karimovou v roku 2006 na konferencii TechED demonštrujú, že zvládnutie nových vývojárskych nástrojov a technológií je dostupné aj pre vekovú kategóriu žiakov.

Uplynulo šesť rokov a Arfa Karim znovu zarezonovala svetovými médiami: “Pakistanská zamestnankyňa Microsofotu Arfa Karím Randhaváová zomrela cez víkend na infarkt, ktorý u nej vyvolal epileptický záchvat. Pre americkú spoločnosť pracovala geniálna dievčina od svojich 9-tich rokov!”

Je to len zhoda náhod, alebo daň za stratené detstvo? Ako by sa vyvíjal jej osud, keby v deviatich rokoch miesto intenzívneho programovania čmárala farebnými kriedami po uliciach, hrala sa s rovesníkmi?

 

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Blogy

Editorial: Ako sa vyhnúť depke zo straty práce

20.07.2019 00:50

Bol som si nedávno „pokecať“ s kamarátom, s ktorým sa stretávame tak 1-2-krát za rok, aby sme prebrali, čo má kto nové, čo kto aktuálne rieši, kam sa posúva atď. Je to ítečkár, ktorý pred rokmi na vla ...

Blogy 3

Každý chce byť influencer. A kto bude robiť?

09.06.2019 00:10

Žijeme vo zvláštnej dobe. Hodnoty, ktoré platili po stáročia, už nie sú dostatočne „zaujímavé“. Prednosť dostáva upravená, zlepšená fejková „realita“, ktorá nemá so skutočnou nič spoločné. Stačí si po ...

Blogy

Blog: Dostanú piráti s torrentami Nobelovu cenu za ekonómiu?

21.05.2019 00:00

Nasledujúci text je úryvok z pripravovanej knihy Pokrok bez povolenia: Ako zdieľaná ekonomika, crowdfunding a kryptomeny zmenili svet. Viac o knihe sa dozviete a podporiť jej vydanie môžete v prebieh ...

q

3 Comments

 1. sem tam reakcia na: Blog: Vývojári vo veku školákov – obrovský potenciál zrejme nie je bez rizika
  10.3.2017 12:03
  niekomu napadne inovacia
  alebo zabudnuty napad ktory by dnes siel realizovat
  a priniesol ovocie...velky potencial navratnost
  drzim palce Space X a Hyperloop
  len aby ich nezbrzdila napr. vlada s financovanim
  Vela dobrych projektov v priebehu rokov bolo zrusenych, pozdrzanych..
  napr. venture star, Biggelow BA300, navrat na Mesiac Constalation..skumanie jaskyn na mesiaci sa zabuda
  Reagovať
  • RE: sem tam reakcia na: sem tam
   10.3.2017 20:03
   pozastavene, pretoze sa ukazali ako neefektivne. Radsej nech davaju peniaze tam kde su najviac dolezite...
   Reagovať
 2. keby reakcia na: Blog: Vývojári vo veku školákov – obrovský potenciál zrejme nie je bez rizika
  9.3.2017 19:03
  v mojej praci neexistovala inovacia, tak by ma stale robota bavila. Vsetci sa len zenu za inovaciami, ktore neprinasaju nic uzitocne, iba mnohi si myslia, ze je to cool, len preto, ze je to nieco nove alebo ine. Toto iste plati aj pre to dievca. To ze programovala od 10 rokov bolo cool, nieco nove a pritom premarnila cely svoj zivot.
  Reagovať

Vyhľadávanie

eFocus_2019

Najnovšie videá