Image
9.3.2017 3 Comments

Blog: Vývojári vo veku školákov – obrovský potenciál zrejme nie je bez rizika

Počas hlavnej prednášky pri uvedení nového vývojového prostredia Visual Studio 2017 viceprezidentka Microsoftu Julia Luison pozvala na pódium mladú, desaťročnú školáčku Brianna Lagunas, ktorá rozprávala o svojich skúsenostiach s Visual Studiom.

Veľmi zaujímavé a inšpirujúce... a táto scéna je zároveň aj deja vu desať rokov dozadu. V roku 2006 sme v reportáži z konferencie Microsoft TechEd (okrem iného )písali: “Na úvodnej prednáške vystúpila aj deväťročná pakistanská školáčka Arfa Karim, ktorá nielenže predvádzala ukážku vývoja jednoduchej Windows aplikácie v jazyku C#, ale podelila sa aj so svojími skúsenosťami, keď najskôr začínala programovať v programovacom jazyku Visual Basic a na jazyk C#, ktorý predsa len disponuje väčšími možnosťami, migrovala až neskôr. Na ukážke oceňujeme nielen pomerne komplexný námet “vizuálneho kalkulátora”, ale najmä to, že aj napriek tomu, že deti v jej veku majú vynikajúcu pamäť, nezabudla bloky svojho kódu aspoň stručne okomentovať.”

Simon Brown spolu s pakistanskou školáčkou Arfou Karimovou v roku 2006 na konferencii TechED demonštrujú, že zvládnutie nových vývojárskych nástrojov a technológií je dostupné aj pre vekovú kategóriu žiakov.

Uplynulo šesť rokov a Arfa Karim znovu zarezonovala svetovými médiami: “Pakistanská zamestnankyňa Microsofotu Arfa Karím Randhaváová zomrela cez víkend na infarkt, ktorý u nej vyvolal epileptický záchvat. Pre americkú spoločnosť pracovala geniálna dievčina od svojich 9-tich rokov!”

Je to len zhoda náhod, alebo daň za stratené detstvo? Ako by sa vyvíjal jej osud, keby v deviatich rokoch miesto intenzívneho programovania čmárala farebnými kriedami po uliciach, hrala sa s rovesníkmi?

 

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Blogy

Editorial: UI, roboti a ich dopad na trh práce

07.11.2019 08:41

Tempo inovácií rastie stále rýchlejšie a prichádzajúce nové technológie čoraz viac prekračujú naše schopnosti adaptability na ich zvládnutie. Pomyselné nožnice sa otvárajú a jediná istota je, že tento ...

Blogy

Editorial: Bohatí budú bohatší a zdravší. Vďaka technológiám

19.10.2019 00:00

Kedysi dávno sa mi na služobke v USA dostal do rúk jeden lifestylový magazín. Názov si už nepamätám, no opisoval životný štýl Američanov, rozdelený podľa ich ročných príjmov. Bolo to štruktúrované spô ...

Blogy

Editoriál: Quo vadis, Hollywood?

01.09.2019 13:25

Bol som v kine na novej verzii Levieho kráľa, ktorá je ­„hranou“ verziou už 25-ročnej známej animovanej rozprávky z dielne Walta Disneyho. Kedysi dávno som sa hral s počítačovou 3D grafikou a istý čas ...

3 Comments

 1. sem tam reakcia na: Blog: Vývojári vo veku školákov – obrovský potenciál zrejme nie je bez rizika
  10.3.2017 12:03
  niekomu napadne inovacia
  alebo zabudnuty napad ktory by dnes siel realizovat
  a priniesol ovocie...velky potencial navratnost
  drzim palce Space X a Hyperloop
  len aby ich nezbrzdila napr. vlada s financovanim
  Vela dobrych projektov v priebehu rokov bolo zrusenych, pozdrzanych..
  napr. venture star, Biggelow BA300, navrat na Mesiac Constalation..skumanie jaskyn na mesiaci sa zabuda
  Reagovať
  • RE: sem tam reakcia na: sem tam
   10.3.2017 20:03
   pozastavene, pretoze sa ukazali ako neefektivne. Radsej nech davaju peniaze tam kde su najviac dolezite...
   Reagovať
 2. keby reakcia na: Blog: Vývojári vo veku školákov – obrovský potenciál zrejme nie je bez rizika
  9.3.2017 19:03
  v mojej praci neexistovala inovacia, tak by ma stale robota bavila. Vsetci sa len zenu za inovaciami, ktore neprinasaju nic uzitocne, iba mnohi si myslia, ze je to cool, len preto, ze je to nieco nove alebo ine. Toto iste plati aj pre to dievca. To ze programovala od 10 rokov bolo cool, nieco nove a pritom premarnila cely svoj zivot.
  Reagovať

Vyhľadávanie

Brother_300x600

Najnovšie videá