Image
18.2.2017 0 Comments

Blog: Budúcnosť mobilnej komunikácie. Zamyslenie sa pri 20. výročí mobilnej komunikácie na Slovensku

Za tých 20 rokov sa mobilná komunikácia na Slovensku výrazne zmenila a bude sa meniť aj naďalej. Kým na začiatku sa výsostne orientovala na hlasovú prevádzku a prenos dát bol len doplnková možnosť s pomalými prenosovými rýchlosťami, v posledných rokoch sa situácia obrátila a dominantné sú vysokorýchlostné dátové prenosy. Tie, samozrejme, umožňujú v súčasnosti nielen prenos hlasu, ale aj videa, hranie graficky náročných hier, prenášanie veľkých objemov dát alebo ponorenie sa do sveta virtuálnej reality.

Budúcnosť  smeruje k nasadeniu 5G, piatej generácie mobilných sietí, ktorá by mala priniesť výrazne vyššie prenosové rýchlostí, nižšiu latenciu (pod 5 milisekúnd), nižšiu spotrebu energie, výrazne vyššiu bezpečnosť a podporu aj pre nízkoenergetické zariadenia, senzory a akčné členy. Už teraz operátori testujú vonkajšie mikrovlnné spoje s kapacitou až 10 Gbit/s. Nové mobilné siete s takýmito vlastnosťami ovplyvnia kľúčové aspekty nášho života, ako napríklad automobilový priemysel, logistiku a dopravu, zdravotníctvo, energetiku, výrobu, životné prostredie, ale aj bezpečnosť, zamestnanosť či zábavu. Poskytnú totiž prenosovú vrstvu pre technologické trendy, ako napr. umelá inteligencia, robotizácia, internet vecí, Smart Cities či Industry 4.0. Vo výsledku to prinesie napríklad bezpečnejšiu dopravu na cestách, keďže vzájomne prepojené autá vybavené asistenčnými systémami si budú v reálnom čase odovzdávať informácie o svojej polohe, rýchlosti či prekážkach na ceste. V prípade personálnej medicíny môže nositeľná elektronika vybavená snímačmi fyziologických parametrov vďaka novým vlastnostiam sietí 5G priebežne kdekoľvek, v reálnom čase a bezpečne posielať namerané hodnoty do cloudu, kde ich expertný systém vyhodnotí a včasnou diagnostikou príznakov upozorní na rastúce riziko cukrovky či infarktu, a v prípade úrazu poslať za pacientom záchrannú službu.

Pod vplyvom zmeny orientácie sieťovej prevádzky na prenos dát namiesto hlasu sa začínajú v ponuke operátorov objavovať čisto dátové paušály, pričom hlas je len doplnková služba. Časom možno očakávať zrušenie akýchkoľvek mesačných paušálov a platbu naozaj len za aktuálne prenesené dáta. Rovnako tak možno očakávať zrušenie systému fyzických SIM kariet, ktoré budú nahradené ich elektronickými ekvivalentmi. A keď k tomu prirátame zrušenie roamingu, ktorý sa skončí od polovice júna, môžeme sa tešiť na bezproblémové telefonovanie, četovanie, streamovanie videa, posielanie e-mailov aj s veľkými prílohami či hranie hier vo virtuálnej realite bez ohľadu na to, či ste na Slovensku alebo na dovolenke v Chorvátsku. 


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Blogy 8

Editorial: Kedy si kúpite svoj prvý elektromobil?

09.03.2019 00:10

Asi ste zaregistrovali, že sme sa v poslednom čase začali viac venovať elektromobilite. Možno sa vám to zdá predčasné, veď ponuka elektromobilov je ešte malá, nabíjacia infraštruktúra nedostatočná, el ...

Blogy 3

Editoriál: Umelá inteligencia a riadenie štátu

09.02.2019 22:10

Vracal som sa nedávno zo služobky autom práve v čase, keď sa v britskom parlamente rozhodovalo o schválení brexitovej dohody s EÚ, a niekoľko hodín som pri šoférovaní počúval v rádiu politické komentá ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWIFT 5_032019

Najnovšie videá

IT medzi paragrafmi


PC forum button