Image
29.3.2018 0 Comments

Blockchain sľubuje boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí

Kým GDPR donúti banky a ďalšie inštitúcie zmeniť spôsob, akým zaobchádzajú s dátami svojich zákazníkov, blockchain môže podnikom pomôcť s bojom proti kybernetickým zločincom.

Opatrenia proti praniu špinavých peňazí aj snahy podnikov obmedziť pôsobenie podvodných subjektov najtvrdšie dopadnú na finančný priemysel. V správe analytickej spoločnosti Forrester Research prisudzujú blockchainu  značný význam, najmä vďaka často skloňovanej bezpečnosti a nezmeniteľnosti. Podľa spoločnosti Forrester skvele spĺňa nové podmienky európskych vlád a slúži aj ako dôveryhodné identifikačné prostredie.

"Blockchain je dôveryhodným úložiskom ID zariadenia a identity známych podvodníkov," pripomína Forrester v správe a dopĺňa aj čierne listiny  vlád a spoločností, ktoré proti kriminalite a praniu špinavých peňazí aktívne vystupujú. Tie budú môcť po novom spravovať aj samotné finančné inštitúcie.

„Využitie blockchainových sietí pre zabezpečenie dát skúmajú tiež štáty samotné, zatiaľ sa však nikde v praxi neuchytili,“ vysvetľuje Martha Bennettová, hlavná analytička Forrester Research. Dosť možno aj vplyvom neodskúšanej technológie, ktorá je stále v experimentálnej fáze.

Najväčšiu výzvu pre finančné inštitúcie predstavuje Európa. Tri zákony - už aktívny PSD2, na koniec mája chystané GDPR a tiež menej známe 5. AMLD (piata novelizácie smernice o praní špinavých peňazí) - zasiahnu do fungovania služieb. Dohľad nad virtuálnymi menami, predplatenými kartami a zdieľaním informácií sa zvýši.

Forrester pripomína, že cena podvodných transakcií a ďalších ilegálnych činov stojí spoločnosť nemalé peniaze, v USA až 1,9 % príjmov. Vysoké sú aj náklady na odhalenie a prevenciu prania špinavých peňazí; a pokuty v prípade, že v tomto firma zlyhá.

To dokladajú aj nedávne príklady z praxe: V roku 2018 dostala holandská banka Rabobank pokutu 369 miliónov dolárov za manipuláciu so špinavými peniazmi; únik dát spoločnosti Equifax zase znamenal krádež 143 miliónov záznamov.

Dostupnosť kradnutých citlivých informácií a identít na darknete, nelegálnej časti internetu, je vysoká. Zločinci tak často nemajú problém si pomocou získaných dát založiť účet v banke. Tradičné metódy autentizácie tu zlyhávajú.

Nezmeniteľný elektronický záznam, akým blockchain je, však zabezpečuje, že transakcie v sebe obsahujú identifikovateľné informácie o predchádzajúcich transakciách. "To umožňuje autorizovaným jedincom ľahšie dohľadávať predchádzajúce transakcie v reťazci, než v súčasných systémoch na odhaľovanie podvodov," verí analytička spoločnosti Forrester.

Implementácie blockchainu by mali pôsobiť disruptívne na staršie systémy verifikácie a merania dôveryhodnosti - predovšetkým registre dlžníkov typu Equifax, Experian, RELX alebo TransUnion.

Andras Cser, spoluautor správy Forrester, je však presvedčený, že podobného využitia sa blockchain v budúcom roku až dvoch ešte nedočká ani v Spojených štátoch; v ďalších oblastiach sveta bude oneskorený ešte o dva až tri roky. Aj potom mu Cser pripisuje skôr koexistenciu so súčasnými systémami na ochranu proti praniu špinavých peňazí a podvodom.

Pretože je však blockchain z veľkej časti postavený na open source platforme ako Ethereum, MultiChain, OpenChain a ich popularita to potvrdzuje - je možné očakávať postupné skúšanie a osvojovanie aj tejto technológie. Je totiž nielen lacnejšia na prvotnú implementáciu než súčasné systémy, ale možno v nej tiež ľahšie nachádzať a opravovať chyby.

Viac na: computerworld.cz

Zobrazit Galériu
Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Blockchain

CZ: Gartner: Globálne výdaje na IT porastú tento rok o 0,6 %

11.07.2019 10:54

Celosvětové výdaje na IT by podle nejnovějšího odhadu analytiků společnosti Gartner měly v letošním roce dosáhnout 3,74 bilionu dolarů, což představuje nárůst 0,6 % oproti roku 2018 – jde tak o mírné ...

Blockchain

Made in Slovakia - Predstavujeme zaujímavé produkty, projekty a startupy

18.06.2019 14:14

IT PRODUKT:  Soitron Security Sensor Ide o pasívnu bezpečnostnú sondu, fungujúcu na vlastnom hardvéri. Dokáže analyzovať bezpečnosť sieťovej prevádzky aj prenášaného obsahu a upozorní na možné riziká ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá