Image
9.4.2018 0 Comments

Blackmagic Design Video Assist 4K: Náhľadový monitor ku kamere

Jednu z dôležitých kategórií doplnkového príslušenstva tvoria prídavné monitory, často kombinované s externým rekordérom. Jeden z takýchto je aj testovaný Video Assist 4K od spoločnosti Blackmagic Design. Ide o 7" profesionálny monitor/rekordér, určený pre videokamery, DSLR (Digital Single Lens Reflex) a DSLM (Digital Single Lens Mirrorless). Prístroj umožňuje živý náhľad a interný záznam na dvojicu kariet SDHC/SDXC. Je vybavený vstupom a výstupom 6G-SDI a HDMI a dvojicou audiovstupov mini XLR. Výstupy SDI a HDMI slúžia na prepojenie s ďalšími zariadeniami.

Na vysvetlenie, SDI (Serial Digital Interface) je profesionálna obdoba komerčného rozhrania HDMI a v princípe prenáša rovnaký signál. Hlavný rozdiel je v tom, že SDI nepoužíva ochranu pred kopírovaním HDCP. Preto sa využíva výhradne v profesionálnych zariadeniach. Výhoda Video Assist 4K je v tom, že vďaka osadeniu oboma typmi rozhraní umožňuje použitie v podstate s akoukoľvek kamerou. Sedempalcový dotykový dis­plej s vysokým jasom má natívne rozlíšenie 1920 × 1200 bodov, takže okrem bežného náhľadu obrazu umožňuje aj zobrazenie servisných informácií. Súčasťou je, samozrejme, aj viacero rôznych asistentov. V prvom rade je to asistent zaostrenia, ktorý môže pracovať v dvoch módoch – Lines a Peaking. Druhý z nich zobrazuje iba jemné hrany a je menej rušivý v obraze.

Zobrazovanie obrysov si môžete nastaviť v štyroch farbách: červenej, modrej, zelenej alebo bielej, podľa toho, ktorá je pri daných scénach najkontrastnejšia. Okrem toho tu nájdete silné nástroje na analýzu obrazu, ktoré umožňujú precízne nastavenie expozície aj vyváženia bielej. Je tu Waveform monitor na kontrolu priebehu úrovní jasov v scéne podľa vysielacích štandardov, RGB parade na kontrolu úrovne v jednotlivých farebných zložkách, Vektorskop na kontrolu vyváženia bielej a úrovne farieb a aj známy histogram, ktorý sa zobrazuje trvalo aj na základnej obrazovke. Všetky merače si možno zobraziť na celú obrazovku, pričom sa dá na pozadí zobraziť obraz. Zvuk môžete nahrávať z kamery cez SDI alebo HDMI spolu s obrazom, no ak máte kameru so slabším zvukovým dielom, Video Assist 4K umožňuje priame pripojenie dvojice linkových vstupov alebo ­mikrofónov cez vstupy mini XLR. Zvuk sa nahráva synchrónne priamo do videa. Zariadenie podporuje vstup do rozlíšenia 4K 50/60p, nahráva však do rozlíšenia 4K 24/25/30p.

Na záznam sa využívajú kodeky Apple ProRes a DNxHD pre Avid. ­Ide o profesionálne kodeky s kódovaním 4:2:2 10 bit a dátovým tokom v prípade ProRes 422 HQ až 890 Mb/s. Väčšina kamier takúto kvalitu interného záznamu neumožňuje, takže je to veľký prínos. Pochopiteľne, na využitie maximálnej kvality potrebujete, aby kamera podporovala nekomprimovaný výstup 4:2:2 10 bit. To však už dnes veľa vyšších modelov ponúka. Záznam sa spúšťa ručne cez dotykový displej, pri pripojení kamery, ktorá umožňuje posielanie signálu Trigger cez SDI/HDMI, možno záznam spúšťať z kamery. Zariadenie má aj vstup na ovládanie protokolom LANC. V komplete okrem napájacieho zdroja dostanete dvojicu kariet SD s obslužným softvérom a manuálom a s inštaláciou strihového softvéru Blackmagic Design Da Vinci Resolve, teda voľne dostupnú verziu ktorá je dostupná na stiahnutie aj na stránke výrobcu.

Skúsenosti z testovania

Video Assist 4K som testoval s kamerami Panasonic GH5 a Panasonic AU-EVA1. Obe poskytujú výstup 4K až 50/60p so vzorkovaním 4:2:2 10 bit. No takisto podporujú aj záznam DCI4K (4096 × 2160). Tento signál však Video Assist 4K nezvláda ani na monitorovanie, takže bolo treba výstup kamery prepnúť na full HD. V oboch prípadoch bolo pripojenie realizované cez HDMI, kábel SDI som, žiaľ, nemal k dispozícii. Ak chcete využívať funkcie záznamu hlavne vo vyšších verziách kodekov, odporúčam využívať karty SDXC UHS II. Pri použití karty UHS I U3 s rýchlosťou zápisu 90 MB/s rýchlosť zapisovania nestačila. Nepríjemné je zistenie, že prístroj síce ukazoval varovanie, ale napriek tomu nahrával. Záznam bol však sekaný, s chýbajúcimi snímkami. Dúfam, že výrobca túto anomáliu v niektorej z ďalších aktualizácií odstráni. Práca so 7" monitorom je neporovnateľná oproti vstavaným displejom fotoaparátov či kamier. Displej má vysoký jas, takže ani slnečný deň nerobí problém. Vynikajúca je asistencia pri zaostrení. Veľmi užitočné sú aj ďalšie pomôcky na analýzu videa. Dokážete vďaka nim presne nastaviť všetky parametre tak, aby vyhovovali aj vysielacím štandardom. Prístroj, samozrejme, umožňuje aj zobrazenie V-Log a ďalších takýchto režimov pomocou aplikovania tabuľky 3D LUT v skutočných farbách a jasoch, takže môžete precízne kontrolovať to, čo natáčate. Do zariadenia si môžete nahrať svoje tabuľky LUT podľa typu kamery alebo upravené podľa vašich potrieb. Na kontrolu záznamov je tu aj vstavaný reproduktor a výstup na slúchadlá. Celé ovládanie je zverené iba dotykovému displeju, žiadne hardvérové tlačidlá tu nenájdete. Napájanie možno riešiť priloženým 12 V adaptérom, ak pracujete niekde v štúdiu, alebo dvojicou akumulátorov LP-E6, používaných zrkadlovkami Canon. Pri nahrávaní batérie vydržia asi 3 – 4 hodiny podľa používaného kodeku a nastaveného jasu displeja.

Na upevnenie slúžia statívové závity, tri z vrchnej aj spodnej strany. Zariadenie má hmotnosť 760 g, takže namiesto upevnenia v koľajničke na blesk odporúčam použiť externú klietku na kameru "Cage".  Ide o kovovú konštrukciu, do ktorej kameru upevňujete pomocou statívovej skrutky. Ja som mal klietku "Cage" od kanadského výrobcu Shape, určenú pre kamery GH5 a GH5s. Na vrchnej časti má dvojicu líšt na uchytenie ďalšieho príslušenstva (napríklad Video Assist 4K + mikrofón), pričom je k dispozícii viacero ďalších závitov na doplnky. V neposlednom rade plní aj ochrannú funkciu.

Video Assist 4K je veľmi užitočné príslušenstvo, a ak to s videom myslíte vážne, bude pre vás veľkým prínosom. Okrem spomínaných možností a kvalitného náhľadu prináša hlavne pre väčšinu majiteľov zrkadloviek a bezzrkadloviek možnosť obídenia obmedzenia dĺžky klipu na 30 minút. Video Assist dokáže nahrávať nepretržite, pričom zaplnenú kartu možno počas nahrávania na druhú za chodu vymeniť.

Parametre:

• Uhlopriečka 7", typ displeja LCD, dotykový, rozlíšenie displeja 1920 × 1200 bodov, vstupy: HDMI 2.0, 2× mini XLR, 6G-SDI, Remote, výstupy 3,5 mm jack (slúchadlá), 6G-SDI, HDMI 2.0, formát záznamu: ProRes, DNxHD, DNxHR, typ média: 2× SDXC/SDHC UHS II, podporované rozlíšenia SD, 720p, 1080i, 1080p, UltraHD, snímkové rýchlosti: 720 50p/60p, 1080 50i/60i, 1080 50p/60p, 2160 24p/25p/30p, hmotnosť: 800 g, typ batérie: 2× LP-E6, typ napájania: batérie, zdroj 12 V

• Zapožičal: Syntex
• Cena: 918 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoký jas, analýza videa, asistent zaostrenia, možnosti záznamu, konektivita
- Nepodporuje vstup C4K ani na zobrazenie

HODNOTENIE:

Kvalita obrazu: 95 %
Výbava: 98 %
Ovládanie: 95 %
Príslušenstvo: 90 %
Spracovanie: 100 %
Celkovo: 96 %

 


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

TCL PLEX – vynikajúco vybavený smartfón za dobrú cenu

18.01.2020 00:10

TCL PLEX je prvý smartfón, ktorý čínska spoločnosť TCL Holding, ktorá má v portfóliu značky Alcatel a Blackberry uviedla pod vlastnou značkou. V strednej triede, kam podľa cenovky patrí sa TCL PLEX sn ...

Recenzie

Atraktívna grafická pracovná stanica All-in-one Lenovo Yoga A940

13.01.2020 00:10

Počítač typu „všetko v jednom“ s veľkým 27 palcovým dotykovým monitorom a podporou elektronického pera ocenia hlavne tvorcovia grafického obsahu, umelci, editori fotografií, ale aj inžinieri používajú ...

Recenzie

CAT S52 – odolný a pomerne tenký elegán

05.01.2020 00:10

Po smartfóne tohoto typu siahnu zrejme stavební inžinieri, geológovia, mechanici, sochári prípadne aj ľudia pracujúci v interiéri, ktorí intenzívne holdujú kutilským, záhradkárskym, turistickým a špor ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá