Image
28.4.2017 2 Comments

Black box: Prestávame už rozumieť, ako vlastne funguje umelá inteligencia?

Neurónové siete, strojové učenie, prediktívne analytické metódy, rozpoznávanie reči, porozumenie prirodzenému jazyku, to všetko sú zložky toho, čo je definované ako umelá inteligencia (UI) a čo dnes prechádza veľkým rozmachom.

V súčasnosti rastie tempo používania algoritmov umelej inteligencie vo všetkých procesoch, ktoré môžu výrazne ovplyvniť život ľudí, a to v práci, doma či pri cestovaní. Napriek tomu, že sa rozruch okolo týchto technológií blíži k „vrcholu očakávania“ (podľa Gartneru), fungovanie mnohých z týchto algoritmov nie je prístupné na preskúmanie - buď preto, že sú majetkom nejakej organizácie, alebo preto, že sú svojou povahou nepriehľadné. Pomaly sa preto začína hovoriť o tzv. black boxe, čiernej skrinke. Prestávame totiž rozumieť tomu, čo sa v strojovom učení vlastne deje.

Neurónové siete do určitej miery napodobňujú štruktúru ľudského mozgu: sú postavené zo vzájomne prepojených vrstiev, neurónových uzlov, a obsahujú vstupnú vrstvu, výstupnú vrstvu a variabilný počet medziľahlých „skrytých“ vrstiev. Hlboké neurónové siete majú viac ako jednu skrytú vrstvu. Uzly vykonávajú relatívne jednoduché matematické operácie, ale po výcviku môžu spracúvať predtým neviditeľné dáta a generovať správne výsledky na základe toho, čo sa naučili pri tréningu.

Základom tréningu je proces nazývaný spätné šírenie (back propagation), v ktorom sa do systému privádzajú označené príklady a nastavenia medziľahlej vrstvy sa postupne upravujú dovtedy, kým výstupná vrstva neposkytuje optimálnu zhodu so vstupnou vrstvou.

Je síce fajn vytvoriť model, ktorý prináša presné výsledky s predtým neviditeľnými údajmi, ale v mnohých aplikáciách v reálnom svete by bolo žiaduce preskúmať vnútorný rozhodovací proces.

Nils Lenke, vedúci výskumu spoločnosti Nuance, uznáva, že ide o problém. Neurónové siete v porovnaní s inými strojovými algoritmami nie sú transparentné a nie je vždy jasné, čo sa deje vnútri. Sieť sa organizuje sama a nemusí nevyhnutne povedať, ako to urobila.

No aj neurónová sieť môže občas urobiť chybu. Ak je jej úlohou tvoriť hudbu, nie je to kritické, prinajhoršom budeme počúvať nudnú skladbu. No v niektorych aplikáciách kritických pre biznis alebo analýzach vzoriek tkanív v zdravotníctve by chyba mohla mať fatálne následky, a tak nemôže rozhodovať sama umelá inteligencia, musí spolupracovať s ľuďmi.

Mnoho ľudí  vrátane Stephena Hawkinga a Elona Muska vyjadrilo obavy ohľadne vývoja umelej inteligencie. Vznikli aj organizácie, ako je Open AI či Partnership on AI, ktoré majú pomôcť vyhnúť sa potenciálnym nástrahám.

Implementácia umelej inteligencie je relatívne jednoduchá, pričom dáta, algoritmy a výpočtové zdroje sú čoraz dostupnejšie. Ale vždy je tu ľudský faktor, ktorý treba zvážiť: ľudia môžu položiť nesprávne otázky, používať chybné údaje pri výcviku a pod.

A aká môže byť budúcnosť? „Bude viac variantov neurónových sietí a ľudia budú venovať väčšiu pozornosť tomu, čo sa v skutočnosti deje počas spracovania,“ hovorí Nils Lenke z firmy Nuance. „Budeme si chcieť vytvoriť predstavu o tom, čo sa stane vo vrstvách a ako sa s údajmi zaoberajú, a urobiť to všetko transparentnejším.“

A mali by sme sa obávať superinteligentnej UI? Možno jedného dňa áno. Ale teraz je naliehavejšie venovať pozornosť tomu, čo môžu ľudia robiť už s dnešnou technológiou umelej inteligencie.

Zdroj: Zdnet

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Roboty sa môžu naučiť vykonávať nové úlohy bez programovania. Iba pozorovaním, ako to robia ľudia

25.05.2018 00:25

Vytvoriť robota, ktorý na prvý pohľad vyzerá a správa sa ako človek, je (relatívne) jednoduché. Jeho správanie je však vopred naprogramované, nie naučené. No existujú aj roboty schopné učiť sa, ako j ...

Technológie

Video: Inteligentný blesk Canon Speedlite 470EX-AI sa automaticky sám naklápa a natáča

25.05.2018 00:15

Fotenie s bleskom je oveľa náročnejšie, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Intuitívny postup, čiže fotenie s externým bleskom s reflektorom namiereným priamo dopredu málokedy vedie k uspokojivým výs ...

Technológie

HomeScan pomôže nájsť v byte miesta so slabým signálom pre inteligentné bluetooth zariadenia

25.05.2018 00:10

Aaron Pearce, tvorca aplikácií HomeCass a HomePass pre HomeKit, rozšíril svoj balík o jednoduchú aplikáciu HomeScan na zobrazenie aktuálnej sily signálu pre všetky bluetoothové doplnky HomeKit vo vaše ...

2 Comments

 1. Preklad reakcia na: Black box: Prestávame už rozumieť, ako vlastne funguje umelá inteligencia?
  2.5.2017 08:05
  Predtým neviditeľné údaje... Ach jo, to kto prekladal?
  Reagovať
 2. ... reakcia na: Black box: Prestávame už rozumieť, ako vlastne funguje umelá inteligencia?
  28.4.2017 09:04
  problém je, podla mojho nazoru, v tom, ze nedokážeme realne povedat co a ako bude a organizacie Open AI či Partnership on AI, ktoré majú pomôcť vyhnúť sa potenciálnym nástrahám su len v teorii...
  Reagovať

Vyhľadávanie

AKY OTEC

Najnovšie videá

ATOS_05_262


PC forum button