Image
25.1.2016 0 Comments

Bitcoinu vraj hrozí zánik. Tvrdí to jeho vývojár

Prominentný vývojár z bitcoinovej komunity Mike Hearn vyhlásil, že opúšťa kryptomenu, ktorú pomáhal popularizovať. Na webe Medium.com publikoval obšírny príspevok, kde uviedol, že predal všetky svoje bitcoiny, pretože pre hlboké rozpory vo „vedení" platformy a možnú technickú apokalypsu hrozí zánik systému.

Hearnove námietky k súčasnému stavu bitcoinu sú rozmanité a často technického charakteru, ale v podstate upozorňuje na dva nedostatky: časť bitcoinovej komunity, ktorá má v rukách budúcnosť meny, je príliš centralizovaná a navyše odmieta akékoľvek zmeny. Systém je vraj kompletne pod kontrolou len hŕstky ľudí. Významné postavy v komunite ignorujú kľúčovú chybu v softvéri, ktorú do systému „dočasne" vniesol Satoshi Nakamoto a pre odpor istých záujmových skupín dodnes nebola odstránená. Vyriešením problému by totiž zopár veľkých baníkov stratilo značné množstvo peňazí.

Ďalší problém je v tom, že väčšina bitcoinových baníkov je v Číne. Ťažba bitcoinov je dnes veľmi nákladná z hľadiska počítačového hardvéru, času a energie, takže je veľmi ťažké poraziť profesionálne vybavené skupiny baníkov, ktorí na svojich výkonných strojoch autorizujú všetky transakcie a od systému za to automaticky dostávajú nové bitcoiny. Čínsky internet je však obklopený „veľkým čínskym firewallom", ktorý spomaľuje komunikáciu, čo vyvoláva komplikácie v celom distribuovanom systéme.

Amatérski baníci sa združujú do tzv. poolov, v rámci ktorých zdieľajú výpočtový výkon a delia sa aj o odmeny. Pooly sú však tiež centralizované. V dôsledku toho vraj len dvaja jedinci kontrolujú viac ako 50 % výkonu siete.

Podľa Hearna sieť nemôže pretrvať vo svojej súčasnej podobe. „Základy sú rozbité, a nech sa s cenou v krátkodobom horizonte stane čokoľvek, dlhodobý trend je zrejme jej klesanie," píše Hearn.

Treba však dodať, že zánik bitcoinu predpovedalo už veľa jeho kritikov, až čas ukáže, či je kryptomena naozaj v kríze.

Zdroj: theguardian.com, engadget.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet 1

Priemerný mesačný prenos dát cez smartfón sa do roku 2025 zvýši na 24 GB

29.11.2019 00:05

Spoločnosť Ericsson očakáva, že v priebehu nasledujúcich šiestich rokov vzrastie celosvetový počet užívateľov pripojených k 5G na 2,6 miliardy, predovšetkým vďaka dynamike a rýchlemu rozvoju 5G ekosys ...

Internet 1

Microsoft integruje Gmail, Disk Google aj Google Kalendár do Outlook.com

22.11.2019 00:15

Microsoft plánuje integrovať Gmail, Disk Google a Kalendár Google do svojho webmailového klienta Outlook.com. Spoločnosť nedávno začala integráciu testovať na niektorých účtoch. Po krátkom nastavovaní ...

Internet

Vzostup umelých influencerov. Na sociálnych sieťach sa množia syntetické postavy

19.11.2019 00:20

Zdá sa, že celebrity budúcnosti budú navrhnuté algoritmom od nuly. Rovnako ako Lil Miquela, umelá Beyoncé, ktorá má na Instagrame 1,6 milióna nasledovateľov. Robí modelku pre značky Prada a Calvin Kle ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá