Image
23.5.2018 2 Comments

Bitcoin môže tento rok spotrebovať až pol percenta globálnej produkcie elektriny.

Náklady na energiu potrebnú na ťažbu kryptomien môžu byť čoskoro také vysoké, že ťažobné zariadenia prestanú byť ziskové. Ekonóm Alex de Vries z holandskej pobočky siete poradenských firiem PwC v komentári, ktorý sa objavil 16. mája v časopise Joule, tvrdí, že do konca tohto roka sa môže na ťažbu digitálnych peňazí spotrebovať až 0,5 percenta svetovej energie. Jedného dňa by sa tento podiel  mohol vyšplhať až na 5 %. Jedna bitcoinová transakcia využíva toľko elektrickej energie, ako spotrebuje priemerná domácnosť v Holandsku za mesiac.

 „Odhaduje sa, že bitcoinová sieť spotrebuje v súčasnosti najmenej 2,55 GW elektrickej energie a v budúcnosti by to mohlo byť až 7,67 GW, takže spotreba je porovnateľná s krajinami ako Írsko (3,1 GW) a Rakúsko (8,1 GW),“ hovorí de Vries. Odhady vraj naznačujú, že to vyššie číslo by sa mohlo dosiahnuť už v roku 2018.

Ekonóm použil niekoľko matematických modelov, ktoré berú do úvahy náklady na hardvér, elektrickú energiu a chladenie, zohľadnil aj údaje o počtoch vyrobených čipov a dokázal približne vypočítať celkovú spotrebu energie. V minulosti neboli možné presné odhady energie z dôvodu tajného charakteru ťažobných zariadení na bitcoin.

V snahe ušetriť náklady sa ťažbári usilujú prevádzkovať svoje systémy v chladnejších klimatických podmienkach, napr. vo Švédsku. Istý startup prišiel s nápadom využívať teplo získané ťažbou na vykurovanie domácnosti. Niektoré štáty USA už začali uplatňovať obmedzenia týkajúce sa ťažby bitcoinu.

Ako hovorí de Vries, ekonomické princípy naznačujú, že celá bitcoinová sieť nakoniec dosiahne rovnováhu, v ktorej sa áklady na hardvér a elektrickú energiu použitú na ťažbu vyrovnajú hodnote vyťažených bitcoinov.

Rastúce náklady motivovali niektorých ťažbárov na kradnutie energie na svoju činnosť. Napríklad jeden univerzitný výskumník zneužil hardvér a elektrickú energiu inštitúcie, aby vyťažil bitcoin v hodnote 8000 až 10 000 dolárov, čo si vyžiadalo celkové náklady približne 150 000 dolárov. Ak budú náklady naďalej stúpať, ťažba kryptomien už prestane byť ziskovým biznisom.

Zdroj: digitaltrends.comdigiconomist.net

Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Informatizácia

Slovenské obce budú viac smart a študenti bohatší o 10 000 Eur!

12.03.2019 00:10

Štvormesačné úsilie finálových tímov MADhacku vyvrcholilo prezentáciami v piatok, 1. marca v priestoroch Space up. Víťazná trojica tímov si rozdelila až 10 000 eur! Stačia štyri mesiace na to, aby s ...

Informatizácia 1

Solitea Slovensko sa pripravuje na eKasu – eKasa aktuálne

11.03.2019 00:10

Od 1. apríla začne platiť pre podnikateľov nová legislatívna povinnosť eKasa. Ide o online pripojenie na systém Finančnej správy SR, ktoré má pomôcť štátu zvýšiť transparentnosť pri výbere daní. Elekt ...

Informatizácia

Monitoring so zdravým rozumom

25.02.2019 00:01

ŠPECIÁLNY PROJEKT Monitoring IT infraštruktúry – mnohokrát podceňovaný, no predsa skôr či neskôr na zozname priorít nejednej firmy alebo projektu. Už dávno nie je statickým komponentom IT prostredia, ...

q

2 Comments

 1. Jednotky? reakcia na: Bitcoin môže tento rok spotrebovať až pol percenta globálnej produkcie elektriny.
  5.6.2018 21:06
  Neudáva sa spotreba v GWh?
  Reagovať
 2. těžba reakcia na: Bitcoin môže tento rok spotrebovať až pol percenta globálnej produkcie elektriny.
  24.5.2018 09:05
  O těžbě kryptoměn jsem dříve také uvažovala, ale na druhou stranu pro "normálního" člověka, který chce jen nějakou tu kryptoměnu nakoupit, případně prodat nebo za ni něco koupit, to dle mého názoru nemá význam.. Zatím jsem tedy jen držitelem dvou měn nakoupenách na ccshop a uschovaných v trezoru..
  Reagovať

Vyhľadávanie

SWIFT 5_032019

Najnovšie videá

IXPO 2019


PC forum button