Image
23.5.2018 2 Comments

Bitcoin môže tento rok spotrebovať až pol percenta globálnej produkcie elektriny.

Náklady na energiu potrebnú na ťažbu kryptomien môžu byť čoskoro také vysoké, že ťažobné zariadenia prestanú byť ziskové. Ekonóm Alex de Vries z holandskej pobočky siete poradenských firiem PwC v komentári, ktorý sa objavil 16. mája v časopise Joule, tvrdí, že do konca tohto roka sa môže na ťažbu digitálnych peňazí spotrebovať až 0,5 percenta svetovej energie. Jedného dňa by sa tento podiel  mohol vyšplhať až na 5 %. Jedna bitcoinová transakcia využíva toľko elektrickej energie, ako spotrebuje priemerná domácnosť v Holandsku za mesiac.

 „Odhaduje sa, že bitcoinová sieť spotrebuje v súčasnosti najmenej 2,55 GW elektrickej energie a v budúcnosti by to mohlo byť až 7,67 GW, takže spotreba je porovnateľná s krajinami ako Írsko (3,1 GW) a Rakúsko (8,1 GW),“ hovorí de Vries. Odhady vraj naznačujú, že to vyššie číslo by sa mohlo dosiahnuť už v roku 2018.

Ekonóm použil niekoľko matematických modelov, ktoré berú do úvahy náklady na hardvér, elektrickú energiu a chladenie, zohľadnil aj údaje o počtoch vyrobených čipov a dokázal približne vypočítať celkovú spotrebu energie. V minulosti neboli možné presné odhady energie z dôvodu tajného charakteru ťažobných zariadení na bitcoin.

V snahe ušetriť náklady sa ťažbári usilujú prevádzkovať svoje systémy v chladnejších klimatických podmienkach, napr. vo Švédsku. Istý startup prišiel s nápadom využívať teplo získané ťažbou na vykurovanie domácnosti. Niektoré štáty USA už začali uplatňovať obmedzenia týkajúce sa ťažby bitcoinu.

Ako hovorí de Vries, ekonomické princípy naznačujú, že celá bitcoinová sieť nakoniec dosiahne rovnováhu, v ktorej sa áklady na hardvér a elektrickú energiu použitú na ťažbu vyrovnajú hodnote vyťažených bitcoinov.

Rastúce náklady motivovali niektorých ťažbárov na kradnutie energie na svoju činnosť. Napríklad jeden univerzitný výskumník zneužil hardvér a elektrickú energiu inštitúcie, aby vyťažil bitcoin v hodnote 8000 až 10 000 dolárov, čo si vyžiadalo celkové náklady približne 150 000 dolárov. Ak budú náklady naďalej stúpať, ťažba kryptomien už prestane byť ziskovým biznisom.

Zdroj: digitaltrends.comdigiconomist.net

Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Informatizácia

CEO Microsoftu Satya Nadella: Celý svet je dnes jeden veľký počítač

24.05.2018 00:02

Vďaka cloud computingu, internetu vecí a umelej inteligencii by sme si mali začať predstavovať našu planétu ako jeden obrovský počítač, povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Microsoft Satya Nadella. „ ...

Informatizácia 1

CEO Twitteru vidí budúcnosť digitálnych peňazí optimisticky. Internet by vraj raz mohol mať vlastnú menu

24.05.2018 00:15

Na nedávnej konferencii o blockchaine v New Yorku Jack Dorsey, generálny riaditeľ Twitteru i spoločnosti Sqaure zameranej na  mobilné platby, opäť vyjadril svoje nadšenie pre bitcoin a vyzdvihol prácu ...

Informatizácia

BMW vytvorí sieť štýlových rýchlonabíjačiek pre elektromobily po celej Európe

24.05.2018 00:10

Kde je napísané, že nabíjačky pre elektromobily musia byť jednoduché a účelové? BMW si to rozhodne nemyslí. Jeho dizajnérsky tím vytvoril ultrarýchle nabíjačky s kapacitou 350 kW pre európsku sieť Ion ...

q

2 Comments

 1. Jednotky? reakcia na: Bitcoin môže tento rok spotrebovať až pol percenta globálnej produkcie elektriny.
  5.6.2018 21:06
  Neudáva sa spotreba v GWh?
  Reagovať
 2. těžba reakcia na: Bitcoin môže tento rok spotrebovať až pol percenta globálnej produkcie elektriny.
  24.5.2018 09:05
  O těžbě kryptoměn jsem dříve také uvažovala, ale na druhou stranu pro "normálního" člověka, který chce jen nějakou tu kryptoměnu nakoupit, případně prodat nebo za ni něco koupit, to dle mého názoru nemá význam.. Zatím jsem tedy jen držitelem dvou měn nakoupenách na ccshop a uschovaných v trezoru..
  Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button