Image
10.5.2019 1 Comments

„Biosolárny“ panel na streche dokáže nahradiť 100 stromov, pričom zaberie plochu iba jedného

V Londýne bola zavedená experimentálna technológia na čistenie ovzdušia. Vedci sú presvedčení, že priekopnícka technológia biosolar leaf dokáže nahradiť 100 stromov, pričom zaberie plochu iba jedného, čo je vo veľkých mestách dôležitý aspekt.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomrie každý rok v dôsledku znečistenia ovzdušia 4,2 milióna ľudí, pričom až 91 percent svetovej populácie žije na miestach, kde znečistenie prekračuje limity stanovené smernicami WHO. Preto vedci z Imperial College v Londýne založili technologický startup Arborea na vyskúšanie svojej technológie biosolar leaf. Ako vlastne táto technológia funguje?

Ide o kultivačný systém, ktorý umožňuje rast mikroskopických rastlín, ako sú mikroriasy a fytoplanktón, na veľkých konštrukciách podobných solárnym panelom, ktoré môžu byť inštalované na zemi, na budovách a kdekoľvek na streche. Cieľom je zlepšenie kvality okolitého ovzdušia.

Biosolárne panely, inšpirované prirodzeným procesom fotosyntézy, umožňujú mikroorganizmom absorbovať CO2 z okolia a vytvárať dýchateľný kyslík. A zároveň pomáhajú produkovať výživný, trvalo udržateľný rastlinný proteín s malým dosahom na životné prostredie. Tento organický proteín sa extrahuje a využíva na prípravu rôznych výrobkov určených na konzumáciu.

 „Tento pilotný projekt bude vyrábať udržateľné zdravé potravinárske prídavné látky, pričom bude čistiť vzduch, produkovať kyslík a odstraňovať oxid uhličitý z okolitého prostredia,“ povedal zakladateľ a riaditeľ spoločnosti Arborea Julian Melchiorri. Melchiorri už má za sebou úspešný projekt Exhale, čo je prvý bionický luster na svete, ktorý využíva rovnakú technológiu.

Svetlo lustra stimuluje fotosyntézu mikroorganizmov na moduloch v tvare listov, absorbuje CO2 v miestnosti a uvoľňuje kyslík. Naproti tomu biosolárne panely využívajú prirodzené slnečné svetlo a sú veľmi modulárne, takže na ich inštalovanie nebude treba uvoľniť veľký priestor.

Zdroj: iflscience.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci na Islande dokážu premeniť oxid uhličitý na skalu

24.05.2019 00:05

V roku 2018 dosiahli globálne emisie CO2 rekordné maximum a OSN varovala, že máme len 12 rokov na to, aby sme zabránili katastrofickým dôsledkom klimatických zmien. Hoci krajiny smerujú k čistej energ ...

Výskum 4

Možno už o desať rokov sa budú ľudské embryá pestovať v umelých materniciach

23.05.2019 00:15

Vedci plánujú v najbližších rokoch pestovať ľudské embryá v laboratóriu s použitím high-tech umelých materníc. Ako uvádza britský denník Metro, lekári z Detskej nemocnice vo Filadelfii už rokujú s ame ...

Výskum 2

Vytvorili najhlasnejší zvuk pod vodou. Rekordných 270 dB sa rovná hluku dvoch prúdových motorov pri vzlete

23.05.2019 00:10

Americkí vedci umelo vytvorili najhlasnejší možný zvuk pod vodou. Zaznamenaný bol zvuk na úrovni 270 decibelov, ekvivalentný hluku dvoch prúdových motorov pri vzlietaní. Zvuk bol vytvorený výkonným rö ...

q

1 Comments

  1. zaujimave reakcia na: „Biosolárny“ panel na streche dokáže nahradiť 100 stromov, pričom zaberie plochu iba jedného
    10.5.2019 09:05
    Z tych 4.2 miliona ludi zabije CO2 mozno par jedincov co si zabudli vziat sviecku do vinnej pivnice. Tie riasy zrejme nebudu cistit smog, jedine co budu cistit su penazenky investorov.
    Reagovať

Vyhľadávanie

SecTec_2019

Najnovšie videá

RECFRUIT 2019


PC forum button