Image
10.5.2019 1 Comments

„Biosolárny“ panel na streche dokáže nahradiť 100 stromov, pričom zaberie plochu iba jedného

V Londýne bola zavedená experimentálna technológia na čistenie ovzdušia. Vedci sú presvedčení, že priekopnícka technológia biosolar leaf dokáže nahradiť 100 stromov, pričom zaberie plochu iba jedného, čo je vo veľkých mestách dôležitý aspekt.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomrie každý rok v dôsledku znečistenia ovzdušia 4,2 milióna ľudí, pričom až 91 percent svetovej populácie žije na miestach, kde znečistenie prekračuje limity stanovené smernicami WHO. Preto vedci z Imperial College v Londýne založili technologický startup Arborea na vyskúšanie svojej technológie biosolar leaf. Ako vlastne táto technológia funguje?

Ide o kultivačný systém, ktorý umožňuje rast mikroskopických rastlín, ako sú mikroriasy a fytoplanktón, na veľkých konštrukciách podobných solárnym panelom, ktoré môžu byť inštalované na zemi, na budovách a kdekoľvek na streche. Cieľom je zlepšenie kvality okolitého ovzdušia.

Biosolárne panely, inšpirované prirodzeným procesom fotosyntézy, umožňujú mikroorganizmom absorbovať CO2 z okolia a vytvárať dýchateľný kyslík. A zároveň pomáhajú produkovať výživný, trvalo udržateľný rastlinný proteín s malým dosahom na životné prostredie. Tento organický proteín sa extrahuje a využíva na prípravu rôznych výrobkov určených na konzumáciu.

 „Tento pilotný projekt bude vyrábať udržateľné zdravé potravinárske prídavné látky, pričom bude čistiť vzduch, produkovať kyslík a odstraňovať oxid uhličitý z okolitého prostredia,“ povedal zakladateľ a riaditeľ spoločnosti Arborea Julian Melchiorri. Melchiorri už má za sebou úspešný projekt Exhale, čo je prvý bionický luster na svete, ktorý využíva rovnakú technológiu.

Svetlo lustra stimuluje fotosyntézu mikroorganizmov na moduloch v tvare listov, absorbuje CO2 v miestnosti a uvoľňuje kyslík. Naproti tomu biosolárne panely využívajú prirodzené slnečné svetlo a sú veľmi modulárne, takže na ich inštalovanie nebude treba uvoľniť veľký priestor.

Zdroj: iflscience.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Senzor prepojený s AI dokáže predpovedať zlyhanie srdca v niekoľkodňovom predstihu

28.02.2020 00:04

Vedci vytvorili prototyp nositeľného zariadenia s umelou inteligenciou, ktoré by mohlo zachraňovať životy, pretože dokáže predpovedať zlyhanie srdca niekoľko dní pred tým, než k nemu dôjde. Adhezívna ...

Výskum

Nový fúzny reaktor by mohol priniesť revolúciu vo výrobe lacnej, čistej a bezpečnej energie

25.02.2020 00:15

Austrálska spoločnosť HB11 Energy hovorí, že je na dobrej ceste výroby energie z jadrovej syntézy bez rádioaktívnych palív alebo extrémne vysokých teplôt. HB11 Energy je spin-out, ktorý vznikol na Uni ...

Výskum

Video: Protetická ruka zapojená priamo do syntetizátora umožňuje hrať hudbu iba myšlienkami

24.02.2020 00:05

Profesor psychológie a DJ Bertolt Meyer demonštroval protetickú ruku, ktorú vytvoril a ktorá sa dá zapojiť priamo do syntetizátora na ovládanie hudby pomocou rovnakých elektrických impulzov, aké bežne ...

1 Comments

  1. zaujimave reakcia na: „Biosolárny“ panel na streche dokáže nahradiť 100 stromov, pričom zaberie plochu iba jedného
    10.5.2019 09:05
    Z tych 4.2 miliona ludi zabije CO2 mozno par jedincov co si zabudli vziat sviecku do vinnej pivnice. Tie riasy zrejme nebudu cistit smog, jedine co budu cistit su penazenky investorov.
    Reagovať

Vyhľadávanie

itSMF 2020

Najnovšie videá