Bionické oko s rozlíšením 500 pixelov bude posielať snímky z kamery rovno do mozgu

Technológie
1

V budúcnosti možno nebudeme potrebovať oči na to, aby sme videli. Už na budúci rok má dostať prvý nevidiaci v Austrálii tzv. bionické oko. Pôjde o kameru namontovanú na okuliare, ktorá bude informácie o okolitom svete posielať priamo do mozgu.

Za vývojom bionického oka stoja vedci z Monash University v Claytone (Victoria, Austrália). Tí majú v pláne implantovať až 11 malých dlaždíc, každú vybavenú 43 elektródami, do oblastí mozgu, ktoré majú na starosti videnie. Pri stimulácii týchto oblastí ľudia hlásia, že vidia záblesky svetla. Vedci sú presvedčení, že každá elektróda by mohla vytvoriť bodku svetla, čo je ekvivalent jedného pixela. Dovedna dlaždice poskytnú asi 500 pixelov, čo je dosť na vytvorenie jednoduchého obrazu. Samozrejme, nevidiaci tým nezíska plnohodnotný zrak.

Snímky z kamery sa budú posielať do procesora v malom zariadení, ktoré bude používateľ nosiť u seba. Tu sa spracujú a bezdrôtovo pošlú do dlaždíc v hlave. Procesor musí vytvoriť akýsi náčrtok – prezentovať zložitú situáciu za pomoci minimálnych informácií. Napríklad tvár bude pozostávať z desiatich bodov. Nezdá sa to veľa, ale nevidiaci recipient bude dostávať viac informácií o okolitom svete ako doteraz. Svetelné bodky ho napríklad upozornia na fyzickú prekážku, takže nadobudne aspoň čiastočnú orientáciu v priestore.

Prví dobrovoľníci budú ľudia, ktorí nedávno stratili zrak v dôsledku zranenia. Nie je totiž isté, či by zariadenie fungovalo aj u ľudí slepých od narodenia.

Zdroj: newscientist.com

Redakcia

Všetky autorove články
bionicke oko

1 komentár

Prečo píšete zavádzajúci nadpis aj obrázok? reakcia na: Bionické oko s rozlíšením 500 pixelov bude posielať snímky z kamery rovno do mozgu

26.8.2016 03:08
V nadpise aj v texte uvádzate termín "Bionické oko" aj keď sa jedná iba o citujem "Pôjde o kameru namontovanú na okuliare"? Taktiež obrázok nekorešponduje s obsahom článku. Chápem Vás ako ste to mysleli ale ktohovie, či potom čitateľ neodchádza sklamaný po prečítaní článku, keď v ňom nenašiel to čo predpokladal, že nájde...

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať