Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Bill Gates chce inovovať toalety

0

zachody_198.jpg Nadácia Bill & Melinda Gates Foundation podporuje redizajn záchodov. Hoci každé z týchto zariadení zvládne priemerne 1800 spláchnutí ročne, záchody vyžadujú kanalizáciu a zdroj vody - niečo, čo sa v niektorých krajinách považuje za luxus.

Až 40 % populácie nemôže z týchto dôvodov záchody využívať. Bill Gates preto prostredníctvom svojej nadácie vyzval vedcov a dizajnérov, aby v priebehu jedného roka prišli s riešením. Cieľom bolo vytvoriť záchod, ktorý nebude závislý od vody, kanalizácie ani elektroniky a denná spotreba bude 0,05 USD na používateľa na deň. Pridanou hodnotou bude, ak dokáže záchod z odpadu niečo vytvoriť.

zachody.jpg

Výsledky súťaže boli oznámené minulý týždeň a vedci vymysleli viacero zaujímavostí - okrem iného aj záchod, ktorý dokáže vytvárať elektrickú energiu a vodík. Vodík sa ukladá do palivových článkov a poskytuje používateľom potrebnú energiu. Ďalšia výhoda záchoda je, že sa autorom podarilo značne ušetriť výrobné náklady a odstrániť použitie drahých materiálov.

V rámci súťaže sa okrem klasických záchodov objavili aj viaceré zaujímavé dizajny. Jeden z nich (na obrázku dole) získal špeciálnu odmenu vo výške 40 000 USD.

Zdroj: http://www.wired.com/design/2012/08/gates-foundation-funds-better-toilet-design/all/

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať