Bezplatné certifikáty SSL budú k dispozícii pre weby od 3. decembra

0

Skupina Internet Security Research Group (ISRG), ktorá vznikla na začiatku tohto roka a medzi jej členov patria napr. Mozilla, Cisco, Akamai, CoreOS a ďalší, spustí činnosť novej certifikačnej autority Let's Encrypt. Ide o verejnú beta verziu služby na bezplatné automatické digitálne certifikáty SSL pre weby, ktorej činnosť odštartuje 3. decembra. Cieľom služby je presadiť hromadný prechod na zabezpečené stránky HTTPS, ktoré sú pri prenose šifrované protokolom SSL.

Služba bola spustená na vyskúšanie pre vývojárov už vlani v novembri. Jej zámerom je odstrániť poslednú veľkú prekážku prijatia šifrovania HTTPS na webe - náklady na certifikát, ktoré sa majiteľom menších webových stránok zdali privysoké a neboli ochotní ich zaplatiť.

Podľa zásad Let's Encrypt teraz môže každý, kto má webovú stránku, získať certifikát potvrdený pre danú doménu za nulové náklady. Proces registrácie certifikátu uskutoční softvérový nástroj natívne pri inštalácii či konfigurácii servera, pričom jeho obnova sa realizuje automaticky pred vypršaním platnosti. Let's Encrypt bude slúžiť ako platforma na zavádzanie moderných bezpečnostných technológií a osvedčených postupov. Ďalšia dôležitá črta je transparentnosť - všetky záznamy o vydaní certifikátu budú k dispozícii pre každého, kto chce do nich nahliadnuť.

Certifikáty Let's Encrypt sú v záujme širokej akceptácie zároveň podpísané certifikátom IdenTrust, akceptovaným všetkými štandardnými softvérmi.

Limitovaná beta verzia služby bola spustená už v septembri a zatiaľ bolo vydaných 11 000 certifikátov. Výkonný riaditeľ skupiny ISRG Josh Aas povedal, že vykonať treba ešte veľa práce, a tak skupina víta každú spätnú väzbu, ktorá pomôže vyriešiť vzniknuté problémy.

Zdroj:tomshardware.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať