Bezpilotná helikoptéra s 1,8 gigapixelovou kamerou

Technológie
0

a160_hummingbird.jpg Armáda USA vyvíja v spolupráci so spoločnosťou Boeing bezpilotný lietajúci stroj s označením A160 Hummingbird, ktorý svojou konštrukciou pripomína klasickú helikoptéru. Jeho výhodou oproti bezpilotným lietadlám je schopnosť vznášať sa nad monitorovanou oblasťou a schopnosť kolmého štartu a pristátia. To zvyšuje využiteľnosť stroja, keďže netreba preň pripravovať vzletovú dráhu.

Zaujímavá výbava tejto bezpilotnej helikoptéry je systém Autonomous Real-time Ground Ubiquitous Surveillance-Imaging System (Argus-IS), založený na 1,8-gigapixelovej kamere, umožňujúcej farebné snímanie videa až s 10 snímkami za sekundu. Parametre Argus-IS dovoľujú armáde sledovať pohyb ľudí a vozidiel z výšky až 6 km na území s plochou 168 km2. Systém umožňuje vytvorenie 65 riaditeľných monitorovacích okien umožňujúcich nezávislé sledovanie jednotlivých cieľov, a to aj v prípade, ak sa pohybujú rôznymi smermi.

a160_hummingbird_2.jpg

Agentúra Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) pritom už spolupracuje s britskou firmou BAE Systems na zlepšenej verzii systému Argus-IS, ktorá by mala disponovať aj nočným videním a mala by umožniť vytvorenie až 130 monitorovacích okien.

Začiatkom tohto roka prebehnú v Arizone testovacie lety stroja a v máji alebo júni by mali byť tri takéto bezpilotné helikoptéry uvedené do služby v Afganistane, kde budú jeden rok slúžiť na monitorovanie pozemných aktivít. Počas tohto obdobia sa budú zbierať skúsenosti a námety na zlepšenia, ktoré by mali byť zužitkované pri vývoji druhej generácie stroja.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať