Bezpečnostná diera v Jave ohrozuje 850 miliónov počítačov – stiahnite si opravenú verziu

Bezpečnosť
0
java_exploit_141.jpgJava podľa bezpečnostných odborníkov obsahuje závažnú bezpečnostnú dieru. Tá umožňuje útočníkom prevziať kontrolu nad počítačom s OS Windows, Linux, ale aj Mac. Odborníci odporúčajú Javu odinštalovať alebo vypnúť.

Útočníci využívajú bezpečnostnú dieru, ktorá sa objavila vo verzii Java 7 Update 10. Tá bola vydaná v októbri minulého roka. Ak používateľ s touto verziou Javy navštívi internetovú stránku s konkrétnym škodlivým kódom, útočníci môžu získať kontrolu nad jeho počítačom. Situácia je o to horšia, že útočníci infikujú počítače tzv. ransomwarovým škodlivým kódom. Ide o malvér, ktorý vyžaduje, aby používatelia zaplatili, ak chcú zasa získať kontrolu nad počítačom.

Spoločnosť Oracle, ktorá Javu vyvíja, bližšie nešpecifikovala počet používateľov, ktorí si aktualizáciu stiahli. Java je však nainštalovaná približne v 850 miliónoch zariadení. Na bezpečnostnú dieru prvotne upozornil francúzsky výskumník Kafeine, ktorý našiel škodlivý kód na internetovej stránke so stovkami tisíc zobrazení denne a následne, aj americké ministerstvo bezpečnosti. Apple v tejto súvislosti zablokoval Javu v operačnom systéme OS X a používateľov varuje aj Mozilla. Viacerí bezpečností experti odporúčajú, aby si používatelia Javu vypli alebo odinštalovali, kým nevyjde aktualizácia odstraňujúca bezpečnostnú dieru.

Aktualizácia:

V čase písania novinky už bola vydaná oprava. Javu 7 Update 11 môžete sťahovať z webu Java.com.

Zdroj: mashable.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať