Image
18.7.2019 0 Comments

Bezpečné online nakupovanie. Ako na to?

Doma, na cestách, cez mobil, takmer jedným kliknutím. Technológie postupne menia naše nákupné návyky a namiesto kamenných obchodov si nakupovanie užívame online z pohodlia domova. Prečítajte si naše tipy, ako bezpečne a jednoducho nakupovať online, aby ste náhodou neminuli viac, ako by ste chceli. 

1. Uistite sa, že je váš počítač pripravený na online nákupy 
Pravidelne aktualizujte bezpečnostný program, operačný systém, internetový prehliadač a ďalšie nainštalované programy. Nenakupujte bez aktualizovaného a overeného bezpečnostného softvéru. Riešenie ESET Internet Security zabraňuje neoprávnenému prístupu k vášmu počítaču a zneužitiu vašich súkromných dát. Budete v bezpečí pri platbách na internete i pri prístupe k e-peňaženkám. Taktiež vás chráni pred keyloggermi a šifruje komunikáciu medzi klávesnicou a prehliadačom.
2. Pripojte sa k bezpečnej WiFi
Využívajte len dostatočne zabezpečené a dôveryhodné WiFi pripojenie. Ak už ste sa rozhodli niečo kúpiť a produkt zaplatiť, vyhnite sa verejne dostupným hotspotom, tie sú zväčša nedostatočne chránené. Ak je to však nutné, použite radšej vaše mobilné dáta. 
3. Používajte čo namenej zariadení
Na vaše online nákupy je ideálne používať len jedno, maximálne dve zariadenia. Čím viac zariadení, tým väčšiemu riziku krádeže vašich údajov sa vystavujete. 
4. Skontrolujte HTTPS protokoly
Protokol HTTPS zaisťuje, že komunikácia je šifrovaná a potenciálny útočník nemá šancu získať citlivé údaje. Ako ho skontrolovať? URL adresa internetovej stránky na ktorej nakupujete, by sa mala začínať HTTPS. Vedľa nej sa nachádza symbol zámku. Po odkliknutí naň si viete overiť, či je pripojenie bezpečné a to tak, že má zelenú farbu.
5. Phishing je čoraz sofistikovanejší
Phishing je najväčším rizikom v čase výpredajov. Ako sa pred ním ochrániť? Skontrolujte HTTPS protokol a používajte spoľahlivé bezpečnostné riešenie s funkciou anti-phishing, ktorá vás v prípade návštevy podozrivej stránky okamžite upozorní na možné riziko.
6. Neukladajte údaje o platobnej karte
Aj overený a spoľahlivý online predajca môže mať na svojom e-shope slabé miesta, ktoré môžu potenciálni útočníci využiť. Údaje o karte preto radšej vypĺňajte pri každom nákupe osobitne. Prípadne zvoľte platbu na dobierku, ktorá je dostupná takmer u každého predajcu.
7. Nezabúdajte na bezpečné heslo
Pokiaľ ste sa rozhodli na stránke e-shopu vytvoriť si vlastné konto, nezabúdajte na silné a bezpečné heslo. Zvoľte slovnú frázu, ktorá je pre vás výnimočná, verejnosti neznáma, pričom v nej slová usporiadajte podľa náhodného poradia. Pre každý e-shop používajte unikátne heslo. Nákup bez registrácie je na vašej voľbe.  
8. Neverte podozrivo veľkým zľavám
Preverte si na viacerých e-shopoch pôvodnú cenu produktu. Dávajte si pozor na vyskakovacie okná v prehliadači alebo spamovej e-mailovej komunikácii. Ak je predmet a obsah správy plný „obrovských a neuveriteľných“ zliav, pravdepodobne ide o phishing. Ak je totiž niečo príliš dobré na to, aby to bola pravda, tak to pravda nie je.
9. Preštudujte si informácie o predajcovi
Okrem základných bezpečnostných tipov spísaných vyššie si overte dôveryhodnosť e-shopu aj cez informácie, ktoré poskytuje svojim zákazníkom na webe. Sledujte informácie o firme (fakturačné údaje a sídlo firmy), popis produktov, spôsob objednávania, užívateľské hodnotenia, termíny dodania, ale napríklad aj taký reklamačný poriadok. Vygooglite si recenzie na predajcu aj mimo jeho oficiálneho e-shopu. Často sa priamo na webe objavujú príliš pozitívne recenzie, ktoré sa ľahko falšujú. 
Zároveň neposkytujte veľa informácií o sebe. Pri vypĺňaní kontaktov stačí, ak vyplníte len polia, ktoré sú povinné a označené červenou hviezdičkou. Zvyšné údaje pri bežnej objednávke nie sú väčšinou potrebné. Slúžia na marketingové účely a sú dobrovoľné. 
Dobrá rada na záver
Sledujte si vlastný bankový účet. Odporúčame vám nastaviť SMS notifikácie na prevody na účte a každú podozrivú transakciu nahlásiť v banke. V určitých prípadoch sa dá transakcia zastaviť. Niektoré banky pri podozrivých transakciách zvyknú klientovi zavolať. Nie je to však pravidlo.
 

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

CZ: Jednoduché spôsoby, ako zabezpečiť údaje na „fleške“

23.08.2019 19:02

Přenosné USB disky jsou užitečné jak v běžném, tak i profesionálním životě.  Data, které na ně ukládáme jsou často cenná a důvěrná. V zájmu jejich bezpečnosti je vhodné používat média uvážlivě a řádně ...

Tlačové správy

V letnej sezóne 2019 volajú Slováci najviac z Rakúska, píšu správy z Česka a v dátach stále vedie Chorvátsko

23.08.2019 18:39

Roamingové štatistiky za jún a júl 2019 ukazujú odlišné správanie zákazníkov ako v minulej sezóne. Dovolenkové destinácie sa opäť prejavili, no medziročný posun vo využívaní služieb prináša nové postr ...

Tlačové správy

Samsung spúšťa predaj svojich najnovších vlajkových lodí Galaxy Note10+ a Note10

23.08.2019 10:34

Všetci fanúšikovia populárneho smartfónu s perom už nemusia na nič čakať. Od dnešného dňa, piatku 23. augusta, si totiž môžu kúpiť najnovšie vlajkové lode radu Galaxy Note – smartfóny Note10+ a Note10 ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

eFocus_2019

Najnovšie videá