Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Bezdrôtový Internet na doma od O2 pomocou technológie LTE TDD (video)

Technológie
1

Zaviesť vysokorýchlostné internetové pripojenie na sídliská či do panelákov napríklad pomocou optických káblov nie je problém, no predovšetkým je to pre poskytovateľov pripojenia ekonomicky lukratívne. Oveľa náročnejšie je pokryť prímestské časti a obce s prevahou rodinných domov. Tam je z technického hľadiska najjednoduchšie vysokorýchlostné internetové pripojenie.

O2 spúšťa bezdrôtové pripojenie na internet určené pre domácnosti a firmy vo vyše 160 obciach na Slovensku. Do augusta plánuje operátor touto technológiou pokryť viac ako 230 obcí vo všetkých 79 okresoch Slovenska. Do januára 2018 by služba mala byť dostupná v 500-tisíc domácnostiach. Ide o využitie technológie LTE TDD na frekvenčnom pásme 3,5 GHz a 3,7 GHz. Pilotná prevádzka tejto technológie prebiehala od minulého roka v troch v lokalitách: Bernolákovo, Zálesie a Ivanka pri Dunaji.

Tomáš Masár, riaditeľ stratégie a rozvoja obchodných príležitostí O2 Slovakia

Technológia LTE TDD prináša vysokú prenosovú rýchlosť až do 128 Mb/s a stabilné pripojenie bez výpadkov a vplyvu počasia. Postupne bude signál LTE TDD dostupný pre viac ako 500-tisíc domácností. Najväčšou výhodou je šírenie vzduchom. Netreba kopať káble a ani inštalovať komplikované zariadenia. Preto je táto technológia ideálne riešenie aj pre obce, ktoré sú dnes bez rýchleho internetu, tzv. biele miesta. Technológiu LTE TDD predstavíme v samostatnom článku. Viac o výhodách služby, cenových balíkoch a postupe zriadenia služby sa dozviete na našom videu.

O2 sa zameral na oblasti, kde sú v súčasnosti pre zákazníkov obmedzené možnosti pripojenia na internet. Prioritne bude pokrývať menšie obce. Táto snaha operátora je v súlade s požiadavkami regulačného úradu na poskytnutie požadovaných frekvencií. 

O dostupnosti služby sa zákazník dozvie z mapy pokrytia

Plán pokrytia do januára 2018

Novinárom bola nová služba predstavená v Slovenskom Grobe a súčasťou tlačovej konferencie bol aj test prenosovej rýchlosti. V laboratórnych podmienkach nie je problém dosiahnuť 1,35 Gbit/s. Výver lokality nebol náhodný, je to typická lokalita, pre ktorú je takýto spôsob pokrytia výhodný. Mali sme možnosť vidieť reálne nasadenie technológie s agregáciou troch 20 MHz kanálov (3× Carrier Aggregation TDD). Popri tom demonštrovala súčasné technologické limity, agregáciu 5 frekvenčných blokov, (5× Carrier Agregation) v kombinácii prevádzky TDD a FDD. Dosiahla tak maximálnu prenosovú rýchlosť 1,35 Gbit/s na jeden účastnícky terminál. Obidva testy boli demonštrované v rámci frekvenčných blokov, ktoré sú pridelené pre O2 Slovakia.

Podľa typu balíka dostane záujemca o službu jednu z dvojice ponúkaných antén

Anténu technik nainštaluje na vhodné miesto na dome

Súčasťou O2 Internetu na doma je bezplatná inštalácia a Wi-Fi router, vďaka čomu ho môže naraz využívať viacero zariadení. O2 Internet na doma je dostupný v troch variantoch: Modrý, Strieborný a Zlatý O2 Internet na doma. Líšia sa objemom dát a maximálnou prenosovou rýchlosťou.

Reálna prenosová rýchlosť sa môže vzhľadom na vonkajšie podmienky líšiť. Po prečerpaní mesačného balíka dát sa rýchlosť sťahovania zníži na 256 kbit/s.

Postup zriadenia služby

 

 

 

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
O2 internet LTE TDD

1 komentár

wtf reakcia na: Bezdrôtový Internet na doma od O2 pomocou technológie LTE TDD (video)

18.4.2017 11:04
na zaciatku clanku som sa potesil, ze si doma polepsim... ale nic také! ked som si na konci precital ceny / prenosove rychlosti a hlavne balik dat na mesiac presla ma chut na zmenu poskytovatela...
momentalne mam od Swanu LTE internet (aj ked byvam v BA - pri zlatych pieskoch) za 21€ mesacne s balikom 50GB na tyzden v rychlosti stahovania do 70Mbit.... hahaaaa
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať