Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Bezdrôtový Internet na doma od O2

Telekomunikácie
2

Zaviesť vysokorýchlostné internetové pripojenie na sídliská, či do panelákov napríklad pomocou optických káblov nie je problém, no predovšetkým je to pre poskytovateľov pripojenia ekonomicky lukratívne. Oveľa náročnejšie je pokryť prímestské časti a obce s prevahou rodinných domov. Tam je z technického hľadiska najjednoduchšie vysokorýchlostné bezdrôtové internetové pripojenie

O2 spúšťa bezdrôtové pripojenie na internet určené pre domácnosti a firmy vo vyše 160 obciach na Slovensku. Do augusta plánuje operátor touto technológiou pokryť viac ako 230 obcí vo všetkých 79 okresoch Slovenska. Do januára 2018 by služba mala byť dostupná v 500 tisíc domácnostiach. Ide o využitie technológie LTE TDD na frekvenčnom pásme 3,5 GHz a 3,7 GHz. Pilotná prevádzka tejto technológie prebiehala od minulého roka v troch v lokalitách: Bernolákovo, Zálesie a Ivanka pri Dunaji.


Tomáš Masár, riaditeľ stratégie a rozvoja obchodných príležitostí O2 Slovakia

Technológia LTE TDD spolu s produktom O2 Internet na doma prináša vysokú prenosovú rýchlosť až do 128 Mbps, stabilné pripojenie bez výpadkov a vplyvu počasia a jednoduchú a bezplatnú inštaláciu. Postupne bude signál LTE TDD dostupný pre viac ako 500-tisíc domácností. Najväčšou výhodou je šírenie vzduchom. Nie je potrebné kopať káble, ani inštalovať komplikované zariadenia. Preto je táto technológia ideálnym riešením aj pre obce, ktoré sú dnes bez rýchleho internetu tzv. biele miesta. „Do konca roka spustením ďalších vysielačov  pokryjeme okolo 350 lokalít, ktoré by inak boli na zozname tzv. bielych miest,” vysvetľuje Juraj Eliáš, riaditeľ sietí O2 Slovakia. Technológiu LTE TDD predstavíme v samostatnom článku

Viac o výhodách služby, cenových balíkoch a postupe zriadenia služby sa dozviete na našom videu:

O2 sa zameral na oblasti, kde sú v súčasnosti pre zákazníkov obmedzené možnosti pripojenia na internet. Prioritne bude pokrývať menšie obce. Táto snaha operátora je v súlade s požiadavkami regulačného úradu na poskytnutie požadovaných frekvencií.  


O dostupnosti službu sa zákazník dozvie z mapy pokrytia


Plán pokrytia do januára 2018

Novinárom bola nová služba predstavená v Slovenskom Grobe a súčasťou tlačovej konferencie bol aj test prenosovej rýchlosťi, v laboratórnych podmienkach nie je problém dosiahnuť 1,35 Gbit/s. Výver lokality nebol náhodný, je to typická lokalita, pre ktorú je takýto spôsob pokrytia výhodný. Mali sme možnosť vidieť reálne nasadenie technológie s agregáciou troch 20MHz kanálov (3xCarrier Aggregation TDD). Popri tom demonštrovala súčasné technologické limity, agregáciu 5 frekvenčných blokov, (5xCarrier Agregation) v kombinácii TDD a FDD prevádzky. Dosiahla tak maximálnu prenosovú rýchlosť 1,35 Gbit/s na jeden účastnícky terminál. Obidva testy boli demonštrované v rámci frekvenčných blokov, ktoré sú pridelené pre O2 Slovakia.


Podľa typu balíka dostane záujemca o službu jednu z dvojice ponúkaných antén


Anténu technik nainštaluje na vhodné miesto na dome

Súčasťou O2 Internetu na doma je bezplatná inštalácia a Wi-Fi router, vďaka čomu ho môže naraz využívať viacero zariadení. O2 Internet na doma je dostupný v troch variantoch: Modrý, Strieborný a Zlatý O2 Internet na doma. Líšia sa objemom dát a maximálnou prenosovou rýchlosťou. Cena začína na 15 € mesačne. Dostupnosť služby v danej lokalite je možné si overiť na www.o2.sk/internet-na-doma alebo v predajni O2. Od 11. apríla operátor zároveň rozširuje možnosť využívania O2 TV aj na ďalšie územia s pokrytím Internetu na doma.


Reálna prenosová rýchlosť sa môže vzhľadom na vonkajšie podmienky líšiť. Po prečerpaní mesačného balíka dát sa rýchlosť sťahovania zníži na 256 kbit/s.


Postup zriadenia služby

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
O2 internet

2 komentáre

.. reakcia na: Bezdrôtový Internet na doma od O2

14.4.2017 21:04
Je super ze sa s tym vobec nieco robi

Vela miest ma mizerne pokrytie
Cena je stale zaujmava s dostatocnym objemom dat
S mnozstvom zapojenych pojde cena dole
Reagovať

Zle ceny reakcia na: Bezdrôtový Internet na doma od O2

14.4.2017 09:04
Ceny nie sú príliš konkurencieschopné. U lokálneho poskytovateľa (Dubnica nad Váhom) bezdrôtového pripojenia mám rovnakú rýchlosť a viac dát za nižšiu sumu.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať