Bezdrôtové nabíjanie urobilo krok vpred – dve významné organizácie spojili svoje sily

Technológie
0

bezdrotove_nabijanie2.jpg Bezdrôtové nabíjanie pre svoje zariadenia ponúka viacero firiem. Prekážkou jeho väčšej rozšírenosti je však množstvo rôznych štandardov, za ktorými stoja rozličné organizácie. No možno sa v blízkej budúcnosti dočkáme zlepšenia.

Dve z troch významných organizácií z tejto oblasti nedávno ohlásili, že spoja svoje sily. Ide o Alliance for Wireless Power (A4WP), ktorá má na starosti rezonančné (magnetické) bezdrôtové nabíjanie, umožňujúce nabíjanie viacerých zariadení naraz, a Power Matters Alliance (PMA), ktorá sa stará o indukčné nabíjacie technológie. Dohoda by mohla znamenať krok smerom k jednotnému štandardu bezdrôtového nabíjania.

Neznamená však úplnú fúziu PMA a A4WP do jednej značky, ale obe spoločnosti sa zaviazali spolupracovať a vzájomne adoptovať svoje technológie, takže oba štandardy budú fungovať bok po boku. A nie je vylúčené, že sa napokon dočkáme zariadení, ktoré budú podporovať oba štandardy. Navyše sa začalo rokovať aj o rozšírení schopností systému, ktorý by zvládol nabíjať aj väčšie zariadenia, napr. ultrabooky.

No tým sa preteky nekončia. Obe normy totiž musia naďalej súťažiť so štandardom Qi, ktorý má pod palcom organizácia Wireless Power Consortium (WPC) a ktorý podporuje rovnaký indukčný nabíjací systém ako PMA. Norma Qi získala podporu takých spoločností ako Samsung či Nokia, a tak sa zdalo, že pôjde o vedúci štandard. No potom Samsung, Qualcomm a ďalší významní hráči začali podporovať aj A4WP, a tak Qi teraz čaká ťažký boj.

Zdroj: technobuffalo.com
digitaltrends.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať