Image
11.12.2017 0 Comments

BenQ SW271: Monitor pre profesionálov

Kvalita obrazu aj konštrukcia s možnosťou upevnenia tieniacej clony predurčujú tento monitor s uhlopriečkou 27 palcov a 4K rozlíšením na profesionálnu grafiku, editovanie fotiek a videa. Podporuje aj perspektívne pripojenie k počítaču cez USB-C.

Dizajn a konštrukcia

Monitor má nevtieravý a elegantný dizajn. Nevýrazný tenučký rám okolo displeja si takmer nevšimnete, azda s výnimkou spodnej lišty, na ktorej sú v ľavej časti sústredené všetky ovládacie prvky. Napájací zdroj je vnútri telesa monitora. Masívny ťažký stojan a kovová noha s nastaviteľnou výškou umožňujú natočiť ­displej o 90 stupňov a pracovať aj pri orientácii na výšku. Displej možno nakloniť v rozmedzí -5 až 20 stupňov a výškovo posúvať o 15 cm. Kruhový otvor v nohe umožňuje prevliecť káble. Odnímateľná tieniaca clona sa dá namontovať bez použitia nástrojov nielen v klasickej polohe, ale aj v pootočenej polohe monitora na výšku. BenQ pridal k svojmu monitoru ako štandardné príslušenstvo aj okrúhly OSD ovládač Hotkey Puck, pripojený k monitoru káblikom. Okrem kurzorových a stredového tlačidla má aj tri tlačidlá, ktorých funkciu môžete definovať.

Displej

Veľmi kvalitný displej IPS so 4K rozlíšením 3840 × 2160 pixelov a 10-bitovou natívnou farebnou hĺbkou vyhovuje štandardu Rec.709, dôležitému pre mastering videa do HDTV. Pri profi monitore je dobrý zvyk, že v balení dostanete protokol o výsledku jeho továrenskej kalibrácie. Protokol deklaroval 100 % pokrytie farebného priestoru sRGB a 99 % pokrytie Adobe RGB. Vernosť farieb zvyšuje 14-bitová 3D vyhľadávacia tabuľka (LUT) a reprodukcia farieb je skutočne vynikajúca, či už pri subjektívnom posudzovaní, alebo objektívnom meraní. Hodnoty delta E sú menšie ako 2. Monitor má ­takisto prestížnu certifikáciu Technicolor, takže spĺňa aj najnáročnejšie požiadavky na presnosť farieb a filmy si vychutnáte v originálnych farbách. Desaťbitová hĺbka farebných zložiek umožňuje zobraziť verne viac než miliardu odtieňov farieb.


Konektory na zadnej stene sú prístupné zospodu, takže káble sa dajú dobre usporiadať

V súčasnosti už aj poloprofesionálne zrkadlovky a kamery produkujú fotografie a video s vysokým dynamickým rozsahom, čo kladie vyššie nároky na monitory pre fotografov a editorov videa. BenQ SW271 má prívlastok HDR a môžem potvrdiť vysoký dynamický rozsah medzi hlbokou čiernou a jasnou bielou. Monitor má aj špeciálny režim na prácu s čiernobielymi fotografiami a grafikou. Pre profesionála je dôležité mať monitor vždy správne nastavený, preto BenQ SW271 podporuje hardvérovú kalibráciu Palette Master Element: X-Rite i1 Display Pro / i1 Pro /I1 Pro 2/Spyder 4/Spyder 5. Samozrejme, kalibračnú sondu treba kúpiť osobitne. Hardvérová kalibrácia umožňuje nastaviť čip na spracovanie obrazu v monitore bez zmeny výstupných dát grafickej karty.

Praktické skúsenosti

Monitor som testoval s ultrabookom MacBook Pro, pri- pojeným cez USB-C. Port slúži len na prenos obrazu, nepodporuje napájanie a nabíjanie ultrabooku. Rozlíšenie 4K na 27-palcovej uhlopriečke je zárukou vynikajúceho pre­kreslenia detailov. Aby som si overil objektívnosť údajov v protokole od výrobcu, otestoval som monitor pomocou kalibračnej a meracej sondy Spyder 4 Elite. Meranie v plnom rozsahu potvrdili údaje z protokolu vrátane 100 % pokrytia Adobe RGB. Rozsah modrej, purpurovej a červenej je vo farebnom priestore Adobe RGB zhodný s menej náročným sRGB. Rozdiel je v bohatosti podania zelených odtieňov, čo sa prejaví nielen pri fotografiách prírody, ale často aj módy či moderných interiérov. Funkcia GamutDuo umožňuje zobraziť vedľa seba obsah v rôznych farebných priestoroch a porovnávať.

Veľmi dobrá je aj rovnomernosť podsvietenia. Maximálna odchýlka je 11 %. Latencia 5 ms (GtG) v praxi znamená, že pre grafika aj bežného hráča je to veľmi dobrá hodnota, no náruživého hráča by úplne neuspokojila. Optickou sondou pripojenou k osciloskopu som neza­znamenal ani náznak blikania podsvietenia.


USB hub a čítačka  kariet SD na pravej strane nzadnej steny

Spotreba a konektivita

Monitor ponúka niekoľko úsporných režimov na dosiahnutie čo najväčšej energetickej účinnosti a aj pri plnom zaťažení, teda maximálnom jase spotrebuje menej ako 43 W. Monitor okrem klasickej zostavy 2× HDMI 2.0 a DisplayPort 1.4 môžete k najmodernejším počítačom pripojiť aj cez USB-C. Možnosti pripojenia ďalej rozširuje hub 2× USB 3.0 a vstavaná čítačka kariet SD, SDHC a SDXC.

Parametre:

• Veľkosť obrazovky: 27 palcov, technológia IPS; rozlíšenie: 3840 × 2160; latencia: 5 ms (G2G); jas: 350 cd/m2 (typický); kontrast: 1000:1 (natívny) 20M:1 (DCR, dynamický); pozorovací uhol: 178/178 stupňov; počet farieb: 1,07 miliardy; farebný gamut: 100 % Rec.709/ sRGB, 99 % Adobe RGB,    93 % DCI-P3, konektory: USB Type-C 3.1 (Gen. 2, bez Power Delivery Function), DisplayPort, 2× HDMI, USB3.1, slúchadlá 3,5 mm jack; zvukový výkon 2× 2 W; spotreba: 43 W (max.), 30 – 35 W (typicky) 0,5 W (spánok); rozmery: 368,9 × 613,8 × 62,7‎ mm; hmotnosť: 9,3 kg

• Cena: 1100 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Verné podanie farieb, 99 % pokrytie farebného priestoru Adobe RGB, možnosť pripojenia cez USB-C
- Nič podstatné

HODNOTENIE:

Dizajn: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 92 %
Kvalita obrazu: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 99 %
Funkcionalita: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 96 %

Celkovo: 96 %

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Prvé recenzie vyčítajú HomePodu viazanosť na služby Applu a nedostatočné schopnosti Siri

14.02.2018 00:35

V týchto dňoch sa objavujú v médiách prvé recenzie na dlho očakávaný smart reproduktor Applu HomePod, ktorý priamo konkuruje inteligentným reproduktorom, ako je Amazon Echo a Home Google. Teraz, keď s ...

Recenzie

Recenzia: Caterpillar CAT S31 - do blata aj do sauny

13.02.2018 00:10

Do blata aj do sauny Brat vlajkovej lode S41 je navrhnutý prioritne pre ľudí ťažko fyzicky pracujúcich. Od predchodcu sa líši vo vylepšeniach týkajúcich sa procesoru, displeja aj batérie. ...

Recenzie

Herné šialenstvo: január – február 2018

05.02.2018 09:06

Fallout 4 VR a HTC Vive – minirecenzia Na prelome rokov sme pre vás otestovali kombináciu HTC Vive s hrou Fallout 4 VR, ktorú v prípade bundle môžete získať k náhlavnej súprave zadarmo. Postapokalypt ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá