Image
11.12.2017 0 Comments

BenQ SW271: Monitor pre profesionálov

Kvalita obrazu aj konštrukcia s možnosťou upevnenia tieniacej clony predurčujú tento monitor s uhlopriečkou 27 palcov a 4K rozlíšením na profesionálnu grafiku, editovanie fotiek a videa. Podporuje aj perspektívne pripojenie k počítaču cez USB-C.

Dizajn a konštrukcia

Monitor má nevtieravý a elegantný dizajn. Nevýrazný tenučký rám okolo displeja si takmer nevšimnete, azda s výnimkou spodnej lišty, na ktorej sú v ľavej časti sústredené všetky ovládacie prvky. Napájací zdroj je vnútri telesa monitora. Masívny ťažký stojan a kovová noha s nastaviteľnou výškou umožňujú natočiť ­displej o 90 stupňov a pracovať aj pri orientácii na výšku. Displej možno nakloniť v rozmedzí -5 až 20 stupňov a výškovo posúvať o 15 cm. Kruhový otvor v nohe umožňuje prevliecť káble. Odnímateľná tieniaca clona sa dá namontovať bez použitia nástrojov nielen v klasickej polohe, ale aj v pootočenej polohe monitora na výšku. BenQ pridal k svojmu monitoru ako štandardné príslušenstvo aj okrúhly OSD ovládač Hotkey Puck, pripojený k monitoru káblikom. Okrem kurzorových a stredového tlačidla má aj tri tlačidlá, ktorých funkciu môžete definovať.

Displej

Veľmi kvalitný displej IPS so 4K rozlíšením 3840 × 2160 pixelov a 10-bitovou natívnou farebnou hĺbkou vyhovuje štandardu Rec.709, dôležitému pre mastering videa do HDTV. Pri profi monitore je dobrý zvyk, že v balení dostanete protokol o výsledku jeho továrenskej kalibrácie. Protokol deklaroval 100 % pokrytie farebného priestoru sRGB a 99 % pokrytie Adobe RGB. Vernosť farieb zvyšuje 14-bitová 3D vyhľadávacia tabuľka (LUT) a reprodukcia farieb je skutočne vynikajúca, či už pri subjektívnom posudzovaní, alebo objektívnom meraní. Hodnoty delta E sú menšie ako 2. Monitor má ­takisto prestížnu certifikáciu Technicolor, takže spĺňa aj najnáročnejšie požiadavky na presnosť farieb a filmy si vychutnáte v originálnych farbách. Desaťbitová hĺbka farebných zložiek umožňuje zobraziť verne viac než miliardu odtieňov farieb.


Konektory na zadnej stene sú prístupné zospodu, takže káble sa dajú dobre usporiadať

V súčasnosti už aj poloprofesionálne zrkadlovky a kamery produkujú fotografie a video s vysokým dynamickým rozsahom, čo kladie vyššie nároky na monitory pre fotografov a editorov videa. BenQ SW271 má prívlastok HDR a môžem potvrdiť vysoký dynamický rozsah medzi hlbokou čiernou a jasnou bielou. Monitor má aj špeciálny režim na prácu s čiernobielymi fotografiami a grafikou. Pre profesionála je dôležité mať monitor vždy správne nastavený, preto BenQ SW271 podporuje hardvérovú kalibráciu Palette Master Element: X-Rite i1 Display Pro / i1 Pro /I1 Pro 2/Spyder 4/Spyder 5. Samozrejme, kalibračnú sondu treba kúpiť osobitne. Hardvérová kalibrácia umožňuje nastaviť čip na spracovanie obrazu v monitore bez zmeny výstupných dát grafickej karty.

Praktické skúsenosti

Monitor som testoval s ultrabookom MacBook Pro, pri- pojeným cez USB-C. Port slúži len na prenos obrazu, nepodporuje napájanie a nabíjanie ultrabooku. Rozlíšenie 4K na 27-palcovej uhlopriečke je zárukou vynikajúceho pre­kreslenia detailov. Aby som si overil objektívnosť údajov v protokole od výrobcu, otestoval som monitor pomocou kalibračnej a meracej sondy Spyder 4 Elite. Meranie v plnom rozsahu potvrdili údaje z protokolu vrátane 100 % pokrytia Adobe RGB. Rozsah modrej, purpurovej a červenej je vo farebnom priestore Adobe RGB zhodný s menej náročným sRGB. Rozdiel je v bohatosti podania zelených odtieňov, čo sa prejaví nielen pri fotografiách prírody, ale často aj módy či moderných interiérov. Funkcia GamutDuo umožňuje zobraziť vedľa seba obsah v rôznych farebných priestoroch a porovnávať.

Veľmi dobrá je aj rovnomernosť podsvietenia. Maximálna odchýlka je 11 %. Latencia 5 ms (GtG) v praxi znamená, že pre grafika aj bežného hráča je to veľmi dobrá hodnota, no náruživého hráča by úplne neuspokojila. Optickou sondou pripojenou k osciloskopu som neza­znamenal ani náznak blikania podsvietenia.


USB hub a čítačka  kariet SD na pravej strane nzadnej steny

Spotreba a konektivita

Monitor ponúka niekoľko úsporných režimov na dosiahnutie čo najväčšej energetickej účinnosti a aj pri plnom zaťažení, teda maximálnom jase spotrebuje menej ako 43 W. Monitor okrem klasickej zostavy 2× HDMI 2.0 a DisplayPort 1.4 môžete k najmodernejším počítačom pripojiť aj cez USB-C. Možnosti pripojenia ďalej rozširuje hub 2× USB 3.0 a vstavaná čítačka kariet SD, SDHC a SDXC.

Parametre:

• Veľkosť obrazovky: 27 palcov, technológia IPS; rozlíšenie: 3840 × 2160; latencia: 5 ms (G2G); jas: 350 cd/m2 (typický); kontrast: 1000:1 (natívny) 20M:1 (DCR, dynamický); pozorovací uhol: 178/178 stupňov; počet farieb: 1,07 miliardy; farebný gamut: 100 % Rec.709/ sRGB, 99 % Adobe RGB,    93 % DCI-P3, konektory: USB Type-C 3.1 (Gen. 2, bez Power Delivery Function), DisplayPort, 2× HDMI, USB3.1, slúchadlá 3,5 mm jack; zvukový výkon 2× 2 W; spotreba: 43 W (max.), 30 – 35 W (typicky) 0,5 W (spánok); rozmery: 368,9 × 613,8 × 62,7‎ mm; hmotnosť: 9,3 kg

• Cena: 1100 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Verné podanie farieb, 99 % pokrytie farebného priestoru Adobe RGB, možnosť pripojenia cez USB-C
- Nič podstatné

HODNOTENIE:

Dizajn: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 92 %
Kvalita obrazu: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 99 %
Funkcionalita: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 96 %

Celkovo: 96 %

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie 1

Recenzia: Huawei Y6 Prime: Štýlový spoločník s výbornou cenovkou

01.08.2018 00:10

Rad Y od Huawei sa od svojho počiatku zameriava na zariadenia, ktoré držia cenovku naozaj nízko, aby boli dostupné mladým používateľom (Y v názve odkazuje na slovo young, teda mladý). Keď je kov z pl ...

Recenzie

Navitel RE900: Navigátor aj kamera v jednom

25.07.2018 11:46

Multifunkčný prístroj 2v1, kombinujúci funkciu záznamovej kamery do auta s GPS navigáciou. Navitel RE900 vyzerá na prvý pohľad ako typická automobilová navigácia. Telo má z pogumovaného plastu, a pre ...

Recenzie

Keď máte na skrinku nízky rozpočet

15.07.2018 13:29

Lacné skrinky bývajú sprevádzané rôznymi nedostatkami a ich konštrukcie sú plné kompromisov. Vyčarovať z minima maximum je vždy umenie a aj v tomto prípade to ide každému výrobcovi inak. Niektorí však ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button