Image
19.2.2018 0 Comments

Batérie prvých mobilov vážili ako jedenásťročné dieťa. Budúcnosť patrí silikónu alebo síre

Telefóny, tablety, hodinky, hračky. Väčšina zariadení, ktoré používame každý deň, môže fungovať len vďaka batériám. Práve kvôli svojej nepostrádateľnosti si batérie dokonca vyslúžili aj vlastný medzinárodný deň, ktorý pripadá na 18. februára. Odkiaľ sa ale vzali a kam sa uberá ich vývoj? Budeme ich v budúcnosti potrebovať, alebo ich čaká zabudnutie? Oslávte deň batérií napríklad tým, že sa o ich histórii aj budúcnosti dozviete niečo nové.

Hoci sú mobilné telefóny otázkou posledných približne dvadsiatich rokov, ich história je oveľa bohatšia a dlhšia. Rovnako tak história batérií, vďaka ktorým môžeme telefón prenášať z miesta na miesto, a nie sme už tak naviazaní na zapojenie do zásuvky.  Predchodcu dnešného mobilu používali už v 40. rokoch 20. storočia taxislužby a policajné vozidlá.

Prvé primitívne mobily použili v roku 1946 na švédskom policajnom oddelení. Využívali autobatériu, na ktorú bol telefón priamo napojený. Telefón na autobatériu zvládol asi šesť hovorov, než sa vybil. Aj kvôli využitiu autobatérií boli navyše prapredkovia dnešných smartfónov naozaj ťažkí. V 50. rokoch minulého storočia vážil taký telefón cez 36 kilogramov.

Volanie na väčšie vzdialenosti aj dlhšia životnosť batérie
Zásadný posun vo vývoji mobilných telefónov aj batérií priniesli až 70. roky a práca Bellových laboratórií. V roku 1973 bol predstavený prototyp vylepšeného mobilu, ktorý zvládol volať na väčšie vzdialenosti. Navyše vydržal fungovať až pol hodiny. Na 30 minút prevádzky ale pripadalo desať hodín nabíjania. Ešte v 80. rokoch sa prenosné telefóny vyskytovali predovšetkým v automobiloch, pretože stále potrebovali veľký prísun energie. Zmenšenie a predĺženie výdrže priniesli až 90. roky.

Využívané boli nikel-kadmiové batérie, ktoré však boli stále pomerne veľké a ťažké. Navyše sa po niekoľkých nabitiach životnosť batérie začala výrazne skracovať. Použitie niklu a kadmia bolo problematické aj z dvoch ďalších dôvodov. Jedným bolo rýchle zahriatie a tým pádom vysoké teploty, ktoré batérie dosahovala. Druhým bolo samotné kadmium, ktoré je toxické. Vznikal tak problém s likvidovaním starých batérií.

Od niklu k lítiu
Kvôli menovaným problémom začali výskumníci hľadať vhodnejšie materiály, ktoré by do batérií mohli použiť. Na konci 90. rokov sa preto presunuli k nikel-metal hydridovým batériám, ktoré sú netoxické. Vydržali väčšie množstvo opakovaného nabíjania, navyše boli ľahšie a užšie, takže aj samotné telefóny mohli byť menšie a vzhľadovo bližšie tým, aké používame dnes. Zároveň ale začali rásť nároky na množstvo funkcií telefónu, väčšiu obrazovku či využitie internetu a aj tento typ batérií prestal byť dostačujúci. Dochádza preto k prechodu na lítium-iónové batérie, ktoré nájdete vo svojich telefónoch až doteraz. Aj tie už ale podľa výrobcov prestávajú smartfónom stačiť.

Nevyspytateľná budúcnosť
Existujúce batérie už ťažko zvládajú veľkosť obrazovky, kvalitný fotoaparát a všetky aplikácie, ktoré nám na telefóne neustále bež. Hoci je lítium stále veľmi atraktívne, pretože sa jedná o najľahší kov, ktorý navyše vie uchovávať veľké množstvo znovuobnoviteľnej energie, môže v niektorých prípadoch dôjsť k vznieteniu batérie. Navyše aj tento typ batérií stráca pri opakovanom nabíjaní kapacitu. Po roku nám už mobil zvyčajne nevydrží nabitý tak dlho ako zo začiatku.

Budúcnosť batérií je ale zatiaľ nejasná. Výskumníci sa totiž musia mnohému učiť za pochodu. Často tak ohlásia prelomový objav, no počas pokusov sa ukáže, že má nová technológia značné limity. Niektoré látky sú totiž nebezpečné a je potreba veľmi opatrne hľadať ich ideálny pomer. Iné látky zase nezvládnu opakované nabíjanie.

Momentálne sú veľké nádeje vkladané do silikónu. Grafit v anóde by mohol byť tiež v budúcnosti nahradený sírou. Presadzovať sa začínajú aj takzvané LiPo batérie, ktoré sú veľmi ľahké, dobre znášajú opakované nabíjania a dokážu pojať až o 40% viac energie.

Kam presne sa bude budúcnosť batérií do smartfónov či elektromobilov posúvať, zatiaľ nikto presne odhadnúť nevie. Cieľ majú ale všetci výskumníci rovnaký. Ponúknuť batérie, ktoré sú ľahké, nabité za niekoľko sekúnd a vydržia v prevádzke aj niekoľko týždňov.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

Dvojnohé roboty môžu pomôcť ľuďom znovu chodiť. Teraz sa učia udržať rovnováhu a chodiť v piesku či snehu

14.12.2018 00:10

Na univerzite Caltech v Kalifornii sa nachádza AMBER Lab (Advanced Mechanical Bipedal Experimental Robotics Lab), kde sa venujú výskumu dvojnohých robotov, ktoré by mohli v blízkej budúcnosti pomôcť p ...

Technológie 1

Sen každého chlapa realitou. Automat HomeBrew na domácu výrobu piva z kapsúl

13.12.2018 00:30

Spoločnosť LG ohlásila „systém na remeselnú výrobu piva“. Pritom remeselná výroba tu znamená len jednoduché ovládanie jedným tlačidlom. Prístroj sa nazýva LG HomeBrew a bude predstavený na budúcoročne ...

Technológie

17-palcový Gram od LG je „najľahší“ notebook na svete. Váži len 1,34 kg

13.12.2018 00:20

Spoločnosť LG predstaví na veľtrhu CES 2019 dve nové zariadenia z ultraľahkého radu Gram - 17-palcový notebook pre tých, ktorí uprednostňujú veľké displeje, a konvertibilné zariadenie 2-v-1. Nový 17- ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

OKI_122018

Najnovšie videáPC forum button