Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Batérie na trhu chýbajú, väčšinu produkcie totiž zhltne Tesla. Núdza o suroviny ženie ceny nahor

Technológie
1

Svetový trh zasiahol nedostatok batériových článkov. Za problémom stojí vznik gigatovární na výrobu akumulátorov pre elektromobily. Najmä nedokončená Gigafactory spoločnosti Tesla zatiaľ produkuje necelú tretinu plánovanej výroby, a preto Tesla absorbuje väčšinu produkcie Panasonicu.

Vyšší dopyt po batériách potom zdražuje aj suroviny pre výrobu. Najviac vzrástla cena kobaltu, oproti vlaňajšku sa hodnota tejto komodity vyšplhala o 120%. Akumulátory tak môžu na prechodnú dobu zdražieť.

Americká automobilka Tesla zatiaľ nedokončila svoju plánovanú gigatováreň v Nevade, ktorej úlohou je vyrábať akumulátory pre vlastné elektromobily. Gigafactory tak zatiaľ produkuje len 30% z plánovaného objemu. Tesla preto preberá väčšinu produkcie batérií svojho partnera, japonskej spoločnosti Panasonic, čo má aktuálne za následok extrémny nedostatok článkov na trhu.

Nedostatok batérií sa týka aj nášho trhu
Pritom celosvetovo dopyt po lítium-iónových akumulátoroch narastá, čo je výsledkom zvýšenej popularity elektromobilov. Veľkí výrobcovia áut sa rozhodli venovať sa elektromobilite doslova zo dňa na deň, a to po dlhom období, kedy túto oblasť prakticky ignorovali.

Preto si automobilky nevybudovali potrebné výrobné zázemie, a preto vykupujú produkciu akumulátorov od veľkých výrobcov, ktorí sa rýchlo snažia reagovať na unáhlený nárast dopytu. Batérie tak chýbajú nielen pre výrobu elektromobilov, ale aj pre bežnú spotrebnú elektroniku.

Dopyt zvyšuje ceny surovín i akumulátorov
Zvýšenie dopytu po akumulátoroch vedie tiež k rastúcemu záujmu po materiáloch, ktoré sa k ich produkcii využívajú. To smeruje k požiadavkám na intenzívnejšiu ťažbu kobaltu, niklu, mangánu, medi, hliníka a lítia.

Zvýšenie ťažby však nie je nič, čo možno urobiť zo dňa na deň, a preto dopyt môže prekračovať ponuku. To by viedlo k raste ceny materiálov, ktoré sú používané predovšetkým na výrobu Li-Ion akumulátorov.

Vývoj cien komodít ukázal, že najdramatickejší rast je viditeľný pri kobalte. V prvom štvrťroku 2018 došlo k medziročnému navýšeniu hodnoty kobaltu o 120%, za uplynulých 5 rokov potom cena narástla dokonca o 250%. Rastovým šampiónom je kobalt, ktorého 40% svetovej ročnej ťažby sa využije na výrobu batérií.

Pri ostatných materiáloch na výrobu batérií nie je zreteľný taký nárast, pretože ich využitie je viac diverzifikované medzi iné sektory. Nárast cien surovín a nedostatok batériových článkov však môže viesť k dočasnému zdraženiu akumulátorov.

Cena Li-Ion batérií dlhodobo klesá. Súčasné problémy na trhu však vedú k zastaveniu zlacňovanie akumulátorov a na prechodnú dobu pravdepodobne prinesú aj zdražovanie článkov. Táto situácia sa však dotýka skôr výrobcov a bežný spotrebiteľ zdražovanie pravdepodobne nepocíti. Akonáhle budú navýšené ťažby surovín a gigatovárne budú produkovať plánovaný objem batérií, dôjde k upokojeniu situácie na trhu

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
bateria Li-Ion Tesla elektro auto

1 komentár

Ale dokedy? reakcia na: Batérie na trhu chýbajú, väčšinu produkcie totiž zhltne Tesla. Núdza o suroviny ženie ceny nahor

1.6.2018 14:06
To sa tie suroviny najbližších 50 rokov neminú, pri tomto tempe?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať