Editoriál: Back to school

1

Je to taká tradičná dilema. Kým človek chodí do školy, v lepšom prípade sa teší na spolužiakov (-čky smiley) a mimoškolské aktivity, samo vyučovanie ho až tak nebaví a z písomiek a testov má akurát nervy. Keď skončí školu a hľadá si zamestnanie, dodatočne si trieska hlavu, prečo sa neučil lepšie, aby sa na výške toľko netrápil alebo si mohol vyberať kvalifikovanejšie a lepšie pozície.

Jasné, že každý je múdrejší až „po“ a je skôr vzácnosť, keď sa niekto už v škole cieľavedome pripravuje na svoje vysnívané povolanie. Škoda, malo by to byť práve naopak. Aj keď nie každý už od detstva vie, že chce byť lekárom, aspoň by sme sa mali zaujímať o svet okolo seba a skúšať rôzne koníčky, aby človek zistil, čo ho baví a čo určite nie.

Ja som chcel byť postupne pilotom, archeológom, konštruktérom robotov a tvorcom počítačových grafických efektov v sci-fi filmoch. A skončil som nakoniec na úplne inej pozícii, hoci aj teraz využívam viaceré  vedomosti a zručnosti, ktoré ma vtedy bavili. A neskončil som, musím sa učiť stále, lebo doba si to vyžaduje. Keby som to nerobil, som na svojej pozícii odpísaný, ale mňa to aj baví, nie je to len nevyhnutnosť.

Je to v značnej miere otázka postoja k životu. Ak je niekto pasívny, aj výsledky sú tomu primerané. Ak ste aktívni, vesmír zariadi  veci tak, aby ste sa dostávali k rôznym príležitostiam vyskúšať seba, svoje záujmy, schopnosti a zručnosti, a ak vás niečo osloví, zarezonuje to vo vás a budete vedieť, že to je ono, to, čo vás baví, čomu sa chcete venovať. A čím budete aktívnejší, tým väčšie a zaujímavejšie príležitosti vám prídu do cesty. Ak budete pripravení, zrazu sa „náhodou“ objavia ľudia, ktorí vám „náhodou“ ponúknu úžasné príležitosti, posunú vás na pozície, o ktorých ste ani nesnívali. Alebo si vysnívate svoj vlastný projekt a zo sna sa po čase stane realita. To sú príklady úspešných startupov, o ktorých čítame na webe. Alebo vysokopostavených manažérov vo veľkých firmách.

Ak vám to ako motivácia nestačí, môžete na seba aplikovať tradičný princíp cukru a biča. Biča v zmysle tradičnej rodičovskej vyhrážky: „Ak sa nebudeš učiť, pôjdeš za smetiara.“ Niežeby to bola hanba, ale určite existujú aj voňavejšie a lepšie platené povolania. Alebo cukru, keď si prečítate úspešné príbehy top manažérov, inžinierov, vynálezcov, programátorov, grafikov, startupistov či dizajnérov a dozviete sa, aké majú príjmy, na akých autách jazdia, ako bývajú, kam chodia na dovolenky atď. Motivácia peniazmi sa niekomu môže zdať prvoplánová, ale pokiaľ to splní účel, „tak ať“, ako hovoria bratia Česi. Účel svätí prostriedky. Peniaze však okrem životného komfortu poskytujú aj slobodu, nezávislosť a možnosť výberu. To však mládežníci ocenia asi až neskôr, keď raz budú „dospelákmi“ a v živote narazia práve na to, že z dôvodu, že nemajú kvalitné vzdelanie, nemajú dobrú prácu, nemajú pozíciu a prostriedky, ktoré by im poskytli slobodu a nezávislosť. A ovplyvní im to celý pracovný aj osobný život. Potom si budú trieskať hlavu, prečo ten čas kedysi dávno preflákali na Facebooku, na YouTube, Instagrame atď. Žiaľ, často už býva neskoro a dobehnúť stratený čas a zmeniť životnú líniu sa už nie vždy podarí.

Takže, žiaci a študenti, makajte na sebe, nečakajte, že vás škola pripraví na život, na vaše budúce povolanie. Dopĺňajte si vzdelanie a zručnosti aj z iných zdrojov, na webe sú mraky služieb, ktoré ponúkajú doplnkové vzdelanie. Sledujte informácie o tom, čo sa deje vo svete – v našom prípade vo svete technológií – a uvidíte, čo vás osloví. Možno to bude vývoj apky, ktorá prevráti hore nohami svet sociálnych sietí. Možno to bude vývoj batérií na energetickú nezávislosť domov, konštrukcia robota na obsluhu seniorov či dizajn ekologických plávajúcich domov. Je to len na vás. Takže nestrácajte čas a investujte do seba. Koľko do seba investujete, toľko a násobne viac sa vám vráti.

Zaujímavé čítanie septembrového vydania vám želá

Martin Drobný

Všetky autorove články
editoriál skola

1 komentár

oh my god reakcia na: Back to school

19.9.2016 01:09
Mesidž toho clanku je wot?

Back to school 14
Návrat do školy 15

Blahozelam, usetreny jeden znak, ale za to ste sraaaasne cool!

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať