Image
17.9.2018 0 Comments

Nová Formula E vo svetovej premiére BMW

BMW v spolupráci so závodným tímom Andretti predstavili v Mníchovskom centre BMW Welt vôbec prvé plne elektrické pretekárske auto tejto značky  BMW iFE.18 ktoré vstúpi do šampionátu ABB FIA Formule E v nadchádzajúcej 5 sezóne. Piata sezóna šampionátu Formule E začína už v decembri 2018 a v kokpitoch dvojice vozidiel BMW iFE.18 uvidíme továrenských jazdcov nemeckého konštruktéra Antónia Félixa da Costu a Felixa Simsa.

Na vývoji hlavných komponentov pokročilého pohonného systému monopostu pracoval tím ktorý vyvíjal komerčný elektomobil BMW i3. Vývojárom sa podarilo vytvoriť úplne nový elektromotor aj novú riadiacu jednotku s invertorom.

Nový systém má v porovnaní s BMW i3 o 100% vyšší výkon, pričom jeho objem je o 66% nižší a hmotnosť šla dole o 50%. Konštrukcia motora je vytvorená z zo špočkových materiálov ako uhlíkový kompozit, titan či keramika.

Tieto materiály zabezpečujú veľmi nízku hmotnosť motora, vysokú pevnosť a tepelnú odolnosť a vysokú účinnosť a veľmi dobrý odvod tepla. Motor je konštruovaný ako vysokootáčkový a s veľkým pomerom výkonu k hmotnosti. Invertor využíva najnovšie Mosfetové výkonové prvky s veľmi rýchlym prepínaním s nízkymi energetickými stratami. Vďaka tomu možno využiť vyššie prepínacie frekvencie. Riadiaci softvér pritom pochádza zo sériových modelov.

Je optimalizovaný pre vyššie prepínacie frekvencie a má upravené operačné módy. Nový pohonný systém BMW označuje ako iNEXT a dá sa predpokladať že zo skúseností z jeho vývoja určite bude čerpať aj ďalšia generácia sériových vozidiel série iPerformance.  

Monopost BMW iFE.18 disponuje maximálnym výkonom 250 kW ktorý je dostupný aj pri rekuperácii. V závodnom móde bude dosahovať 200 kW. Zrýchlenie vozidla je úžasných 2,8 s na 100 km/h a maximálna rýchlosť 240 km/h. Vozidlo má pohotovostnú hmotnosť 900 kg vrátane vodiča.  

Ako je vidieť, motor šport sa uberá pomaly ale iste cestou elektromobility, takže uvidíme aké prekvapenia prinesie budúcnosť.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Asfane DieciDieci je plug-in hybrid s brutálnym výkonom 996 koní

13.06.2019 00:05

Talianska značka FV Frangivento predstavila 30. mája v Národnom automobilovom múzeu v Turíne svoje superauto Asfane DieciDieci. Ide o plug-in hybridný model, ktorý má hliníkový rám a jeho karoséria je ...

Produkty

Tip na darček Creative Stage Air

12.06.2019 00:00

Špeciálny projekt Hľadáte tip na darček za vysvečko pre svojho tínedžera? Creative Stage Air je kompaktný bluetooth reproduktor typu soundbar s rozmermi 410 x 78 x 70 mm určený pod počítačový monito ...

Produkty

Technológia Super X-Fi od Creative na ešte lepší zážitok pri počúvaní cez slúchadlá

09.06.2019 00:00

Spoločnosť Creative počas podujatia ASBIS Tech Fest 2019 predstavila svoju technológiu Super X-Fi založenú na holografii tváre a ucha. Tvorcovia hudobných nahrávok, aj rozhlasových dramatizácií ich mi ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videáPC forum button