BLACKBERRY DTEK60: Znovuzrodenie legendy?

0

 BlackBerry sa vracia, a to hneď v podobe luxusného high-end smartfónu s operačným systémom Android. Vyzerá podobne ako jeho starší brat DTEK50, líši sa však hardvérovou výbavou. BlackBerry v minulosti používal vlastný operačný systém, ktorý bol známy vysokou bezpečnosťou. Jeho hlavné obmedzenie bola úzka ponuka vlastných aplikácií, a tak sa výrobca rozhodol pre podporu operačného systému Android.  Hneď pri prvom kontakte si všimnete elegantný vzhľad. Zadnú stranu tvorí sklo s logom značky a predný displej pokrýva celú plochu telefónu. Obe časti sú osadené v kovovom ráme s dvoma obojstrannými reproduktormi. Vďaka tomu sa zvuk nemení ani po položení na podložku. V režime na šírku si môžete vychutnať kvalitné stereo. Na displeji sa nachádza predná 8 Mpx kamera s LED bleskom a notifikačnou LED diódou. Na pravej strane nájdete klasické ovládače hlasitosti a tlačidlo ­rýchleho prístupu, ktorému možno priradiť funkcie podľa potreby. Netradične na ľavej strane je umiestnené tlačidlo zapnutia, čo môže hlavne pravákom prekážať. Túto polohu však nemožno kritizovať vzhľadom na iné alternatívy zapnutia, ako je napríklad dvojité poklepanie na obrazovku alebo priloženie prsta na snímač odtlačkov prstov, ktorý sa nachádza hneď pod fotoaparátom. Snímač je podľa našich skúseností z testovania spoľahlivý a reaguje veľmi rýchlo. Optika fotoaparátu vyčnieva, a hoci ju chráni malý rámik, hrozí jej poškriabanie. Na zadnej strane sa nachádza aj LED blesk.

BlackBerry ide s dobou a na nabíjanie používa konektor typu USB-C. Výhodná je prítomnosť technológie Quick Charge, vďaka čomu sa telefón nabije zhruba za 1,5 hodiny. Výdrž telefónu v danej kategórii nijako nevyčnieva. Podľa našich skúseností pri bežnom používaní so zapnutými mobilnými dátami a prezeraním sociálnych sietí či fotografovaním sme nabíjali okolo 20. hodiny.

5,5" QHD displej AMOLED je napohľad kvalitný, k čomu prispieva aj vysoké rozlíšenie 1440 × 2560 bodov. Pri tomto displeji máte istotu, že čierna je naozaj čierna a farby sú sýtejšie ako na bežných LCD displejoch. Displej AMOLED ­necháva pixely, ktoré majú byť čierne, úplne vypnuté. Toto využíva aj notifikačný režim, keď ­zobrazí len čiernobiely náhľad upozornenia. ­Ďalšia výhoda je povrchová nanoochrana proti odtlačkom prstov, prístroj tak nebude dochytaný.

O chod zariadenia sa stará štvorjadrový ­procesor Qualcomm Snapdragon 820 spolu so 4 GB RAM a grafickým čipom Adreno 530. DTEK60 podporuje jednu SIM kartu veľkosti nanoSIM. Interná pamäť má 32 GB a z toho si okolo 10 GB vezme systém. Kapacitu zariadenia možno rozšíriť o kartu microSD až do veľkosti               2 TB. Prostredie prístroja vyzerá ako čistý Android, no po menšom oboznámení prídete na to, že má viacero užitočných funkcií. Príkladom sú vyskakovacie widgety po potiahnutí prsta cez aplikáciu. Pripomína to funkciu 3D Touch, s ktorou sa stretneme pri iPhonoch. Ďalšia užitočná vychytávka je BlackBerry hub+. Vďaka nemu máte všetky notifikácie v jednej aplikácii. Výhodné je odloženie notifikácie na daný dátum, čas alebo miesto, vďaka čomu už nezabudnete na dôležité veci. Značka BlackBerry kladie veľký dôraz na bezpečnosť. Aj po prechode na Android je telefón vybavený aplikáciou DTEK by BlackBerry, ktorá spravuje všetky povolenia, o ktoré žiadajú iné aplikácie. Monitoruje tak bezpečnosť vášho zariadenia. Prenos kontaktov, SMS či médií zabezpečuje aplikácia Content Transfer. Nezáleží na vašom predošlom systéme, táto aplikácia funguje rovnako na iOS aj na Androide. Lišta produktivity sa vysúva z boku displeja a ponúka náhľad kalendára, SMS správ, úloh a kontaktov. Vcelku výstižný názov, ale na jej používanie si treba zvyknúť.

Fotoaparát sľubuje 21 Mpx snímač, dvojitý blesk a svetelnosť objektívu f/2.0. Občas trošku pohnevá ostrenie, ináč je ale výsledok veľmi slušný. Fotografie majú menšiu ostrosť v slabšom osvetlení, šum sa však drží v prijateľných medziach, takže nie je veľmi rušivý. Ide o viac ako slušný priemer. Video dokáže nahrávať v rozlíšení 4K a predná kamera vo full HD. Video vo full HD nahráva s frekvenciou 60p a s dátovým tokom 20 Mb/s a 4K s frekvenciou 30p a dátovým tokom 42 Mb/s. V oboch rozlíšeniach sa používa iba základný profil ­BaseLine.

DTEK60 je kvalitný smartfón, no po dlhšom používaní je na zváženie, čo ponúka navyše oproti konkurencii s touto cenovkou. Na jednej strane zvýšenú bezpečnosť, ktorá však nie je priorita pre bežného používateľa, no oceniť ju môžu firemní zákazníci, na druhej strane reputáciu zachraňuje výkon a vyladený Android.

Parametre:

• Operačný systém: Android 6.0.1, pamäť RAM: 4 GB, interná pamäť: 32 GB, procesor: Snapdragon 820, 8-jadrový, 2,15 GHz, displej: 5,5" QHD, 1440 × 2560, fotoaparát: 21 Mpx, predná kamera: 8 Mpx, batéria: 3000 mAh, rozmery: 154 × 75 × 7 mm, hmotnosť: 165 g, konektor: USB-C, AnTuTu benchmark: 139 821
• Zapožičal: IngramMicro
• Cena: 605 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Elegantný vzhľad, kvalitný displej, vysoký výkon, bezpečnostný softvér, povrch odolný proti odtlačkom
- Slabšia výdrž batérie, priemerný fotoaparát

HODNOTENIE:

Výkon: 100 %
Výbava: 90 %
Ovládanie: 90 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 91 %

Zobrazit Galériu

Adam Lukáč

Všetky autorove články
BlackBerry smartfon

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať