Autonómne vozidlá potrebujú uši rovnako ako oči

Technológie
0

Na riadenie auta potrebujete oči aj uši. Tieto „senzory“ vám poskytnú všetky potrebné informácie. Dozviete sa napríklad, že za vami ide hasičské auto, ktorému treba uvoľniť cestu. Autonómne vozidlá však potrebujú oveľa viac senzorov. Používajú šesť kamier, aby videli všetko okolo seba, radary, aby vedeli určovať vzdialenosti, a aspoň jeden laserový snímač na mapovanie okolitého sveta. To však nemusí stačiť.

Zostaňme pri spomenutom hasičskom aute. Vaše uši zaznamenajú, že sa blíži zozadu, a stereoskopický zvuk umožní určiť, kde sa nachádza, kam smeruje a ako rýchlo. Takže zvuky zohrávajú dôležitú úlohu, no autonómne autá ich zatiaľ nemôžu počuť. Preto sa inžinieri snažia poskytnúť im túto schopnosť prv, než vyrazia do premávky.

Spoločnosť Waymo, ktorá testuje flotilu autonómne jazdiacich minivanov v oblasti Phoenixu, vyvinula mikrofóny umožňujúce robotickým autám počuť zvuky dvakrát tak ďaleko ako predchádzajúce snímače a súčasne umožňujúce rozoznať, odkiaľ zvuk prichádza. Nedávno počas testovacieho dňa v Arizone sa minivany stretávali s množstvom sanitiek, hasičských vozidiel a policajných áut, označených aj neoznačených, ktoré prechádzali okolo alebo ich prenasledovali. Snímače na dodávkových vozidlách zaznamenali množstvo údajov, ktoré pomôžu vytvoriť databázu všetkých zvukov tiesňových vozidiel, takže v budúcnosti na ne autonómne autá Waymo budú vedieť reagovať. Čím viac informácií a skúseností majú tieto systém s umelou inteligenciou, tým lepšie rozhodnutia budú robiť na ceste.

Okrem toho robotické autá musia vyvinúť nejaký typ komunikácie, ktorú ľudskí vodiči považujú za samozrejmosť, napríklad aby vyzvali chodcov na prejdenie (kývnutie, úsmev, ale niekedy aj vztýčený prostredník). Samozrejme, robotické autá to urobiť nemôžu, a tak sa spoliehajú na rádiovú komunikáciu s iným vozidlom (V2V) alebo infraštruktúrou (V2I).  

Štatistiky hovoria, že 90 % dopravných nehôd spôsobuje ľudská chyba. Počítače majú potenciál riadiť autá lepšie ako ľudia, jedného dňa sa miera ich chybovosti môže priblížiť k nule. Na to však potrebujú úplne pochopiť svet, v ktorom budú jazdiť.

Zdroj: Wired

Redakcia

Všetky autorove články
autonómne vozidlá Waymo

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať