Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Autonómne roboty pomáhajú šľachtiteľom vytvárať plodiny budúcnosti

Technológie
0

Vedci z Illinoiskej univerzity v Urbana-Champaign testujú na pokusnom poli robot TerraSentia, pripomínajúci odolnejšiu verziu kosačky na trávu. Robot je vybavený terénnymi kolesami a kamerou s vysokým rozlíšením na každej strane. TerraSentia podobne ako autonómne vozidlá „ohmatáva“ svoje okolie pomocou laserových impulzov. Robot dokáže zmerať výšku každej rastliny a vygeneruje podrobný obraz poľa - od veľkosti a zdravia rastlín cez priemer stoniek, index plochy listov, rozpoznávanie príznakov chorôb až po počet a kvalitu klasov.

Výskumníci pod vedením poľnohospodárskeho inžiniera Girisha Chowdharyho pracujú na pridaní ďalších vlastností alebo fenotypov do zoznamu. Pestovatelia rastlín tradične merali tieto fenotypy manuálne a používali ich na výber rastlín s najlepšími vlastnosťami na vytváranie hybridov. Sekvencovanie DNA im umožnilo izolovať gény pre niektoré požadované vlastnosti, no stále bolo treba, aby človek vyhodnotil, či gény izolované z predchádzajúcej generácie skutočne viedli k zlepšeniu v tej ďalšej.

Teraz však roboty môžu automatizovať fenotypizačný proces a zvýšiť spoľahlivosť týchto meraní. TerraSentia a ďalšie podobné zariadenia môžu pomôcť optimalizovať výnos fariem vysoko nad hranicami toho, čo boli schopní doetarz dosiahnuť. Automatizácia preniká aj do poľnohospodárstva, agrárne zariadenia sú bežne vybavené senzormi, ktoré používajú strojové učenie a robotiku na identifikáciu burín a výpočet množstva herbicídu, ktoré treba použiť. Dokonca sa môžu naučiť detegovať a zbierať jahody.

V poslednom čase sa objavujú menšie a obratnejšie roboty, nasadzované v húfoch. Niektoré z nich dokážu zhromažďovať fenotypy rastlín a zároveň plieť burinu. Ponúka ich napríklad švajčiarska firma EcoRobotix, ale aj výrobca domácich spotrebičov Bosch testoval robota s názvom BoniRob na analýzu pôdy a rastlín. TerraSentia so šírkou 12,5 palca (31,7 cm) a približne rovnakou výškou patrí medzi najmenšie farmárske roboty, na jej prevádzkovanie sa nevyžadujú žiadne špeciálne odborné znalosti.

Bola už testovaná na rôznych plodinách vrátane kukurice, sóje, ciroku, bavlny, pšenice, paradajok, jahôd, citrusových plodín, jabloňových sadov, mandľových fariem a viníc. Pomocou pokročilých schopností strojového učenia robotov môžu vedci porovnávať vplyv stoviek až tisícok faktorov na budúce vlastnosti rastlín. Vďaka nim dokážu identifikovať rastliny s najlepším výnosom skôr, ako sa zbavia peľu, čím sa čas potrebný na rozmnožovanie nového kultivaru skráti na polovicu - z približne ôsmich rokov na štyri.

Organizácia Spojených národov sa očakáva, že populácia ľudí sa do roku 2050 zvýši na 9,8 miliardy a do roku 2100 na 11,2 miliardy. Na ich nasýtenie vzhľadom na menší objem pôdy, menšie množstvo zdrojov a zmeny podnebia budú musieť poľnohospodári zvýšiť svoju produktivitu.

Zdroj: nytimes.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
autonom robot stroj buducnost

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať