Image
15.2.2018 0 Comments

Autonómne robotické vozidlá Humvee sa učia strieľať z guľometu ovládaného na diaľku

Americká armáda vyzbrojila robotické auto Humvee guľometom, aby zistila, či autonómne vozidlo dokáže presne zasiahnuť ciele diaľkovo ovládanou zbraňou. Stalo sa tak v rámci programu Wingman, zameraného na vývoj vozidiel, ktoré by postupovali s vojenskou jednotkou a boli by nasadené na najrizikovejšie úlohy počas bojových operácií. Zároveň sa pri tom testuje nový elektricky ovládaný guľomet.

Pozemná armáda má záujem pripojiť sa v nasadzovaní autonómnych robotov k ostatným zložkám ozbrojených síl. No na rozdiel od vzdušných síl a námorníctva je operačné prostredie armády podstatne tvrdšie pre autonómne systémy. Bahnitá pôda, zákopy, vyprahnuté púšte či mestá predstavujú oveľa zložitejšiu škálu environmentálnych podmienok v porovnaní s morom či vzduchom.

Program Wingman chce spojiť vozidlá s posádkou s autonómnymi autami Humvee a umožniť vojakom poslať roboty, aby urobili špinavú prácu, napr. preskúmali cesty blízko nepriateľského územia alebo našli vrtuľník po núdzovom pristátí.

Problémom je výzbroj Wingmana. Zbraň na autonómnom vozidle totiž musí byť veľmi spoľahlivá, pretože tu možno očakávať nižšiu mieru starostlivosti a údržby ako pri zbraniach používaných vojakmi. Predchádzajúca výzbroj zahŕňala diaľkovo ovládaný guľomet M2 .50-caliber a guľomet M240 kalibru 7,62 mm.

Nové riešenie predstavuje Advanced Remote/Robotic Armament System (ARAS). Ide o kompletný 7,62-milimetrový guľomet s hmotnosťou 185 kg a s 1500 nábojmi. ARAS má ťažkú, valcovanú hlaveň, ktorá môže prežiť vypálenie celej zásoby munície za menej ako päť minút. Zbraň dokáže páliť v rozsahu 360°. Systém ARAS je spojený so systémom automatickej detekcie a výberu cieľov Autonomous Remote Engagement System.

Ak bude program Wingman úspešný, bude znamenať dôležitý míľnik v oblasti pozemných diaľkovo ovládaných zbraní.

Zdroj: popularmechanics.com

Zobrazit Galériu
Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Roboty sa môžu naučiť vykonávať nové úlohy bez programovania. Iba pozorovaním, ako to robia ľudia

25.05.2018 00:25

Vytvoriť robota, ktorý na prvý pohľad vyzerá a správa sa ako človek, je (relatívne) jednoduché. Jeho správanie je však vopred naprogramované, nie naučené. No existujú aj roboty schopné učiť sa, ako j ...

Technológie

Video: Inteligentný blesk Canon Speedlite 470EX-AI sa automaticky sám naklápa a natáča

25.05.2018 00:15

Fotenie s bleskom je oveľa náročnejšie, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Intuitívny postup, čiže fotenie s externým bleskom s reflektorom namiereným priamo dopredu málokedy vedie k uspokojivým výs ...

Technológie

HomeScan pomôže nájsť v byte miesta so slabým signálom pre inteligentné bluetooth zariadenia

25.05.2018 00:10

Aaron Pearce, tvorca aplikácií HomeCass a HomePass pre HomeKit, rozšíril svoj balík o jednoduchú aplikáciu HomeScan na zobrazenie aktuálnej sily signálu pre všetky bluetoothové doplnky HomeKit vo vaše ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AKY OTEC

Najnovšie videá

ATOS_05_262


PC forum button