Autonómne kamióny úspešne prešli naprieč Európou a ušetrili palivo aj peniaze

Technológie
5

Asi tucet nákladných vozidiel od výrobcov ako Volvo a Daimler uskutočnil týždňovú autonómnu jazdu naprieč Európou. Išlo o prvú veľkú cvičnú jazdu na tomto kontinente.

Kamióny vyrazili zo svojich základní v troch európskych krajinách a svoju jazdu dokončili 6. apríla v holandskom Rotterdame. Jedna kolóna nákladných áut, vyrobených Scaniou, dcérskou spoločnosťou Volkswagenu, najazdila viac ako 2000 km a prekročila štyri hranice, aby sa tam dostala.

Podujatie European Truck Platooning Challenge zorganizovala holandská vláda v rámci svojho predsedania Európskej únii. Kým samostatne jazdiace autá Googlu či Fordu pútajú veľkú pozornosť verejnosti, na koncepcii autonómnych alebo takmer autonómnych kamiónov či traktorov John Deere sa pracuje v podstate v tichosti.

Autonómna jazda kolóny nákladných áut sa nazýva platooning. Vozidlá sú spojené cez Wi-Fi a môžu jazdiť s oveľa menším vzájomným odstupom, ako keď sú za ich volantmi ľudia. Platooning môže  podľa štúdie spoločnosti TNO znížiť spotrebu paliva až o 15 %, zabrániť nehodám zapríčineným ľudskou chybou a obmedziť tvorbu dopravných zápch.

Dve takéto vozidlá pri najazdení 150 000 kilometrov môžu ušetriť na palive asi 6000 eur.

O samojazdiace kamióny preto okrem výrobcov prejavujú záujem aj logistické firmy ako DHL či Unilever.  Druhá menovaná by ich chcela na budúci rok začať skúšobne využívať na rozvážanie tovaru z rotterdamského prístavu po celej Európe.

Zdroj: qz.com

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

Cista chobotinA reakcia na: Autonómne kamióny úspešne prešli naprieč Európou a ušetrili palivo aj peniaze

11.3.2017 18:03
To je uspora cca 1,5 litra nafty na 100 km. To viac usetri firma, ked nastavi obmedzovace na 84 km/hod.

Niečo tam inžinieri nedomysleli... reakcia na: Autonómne kamióny úspešne prešli naprieč Európou a ušetrili palivo aj peniaze

20.4.2016 21:04
To, že kamióny jazdia pekne za sebou, je fajn. Ale inžinieri vôbec nedomysleli to, ako sa budú pripájať na diaľnicu ostatní vodiči. Pretože medzi 2 takéto kamióny sa bezpečne nezaradí ani osobné auto, a už určite nie kamión.

Úspora reakcia na: Autonómne kamióny úspešne prešli naprieč Európou a ušetrili palivo aj peniaze

20.4.2016 16:04
Nie je to preto že prvé auto rozráža vzduch a ďalšie za ním majú potom menšiu spotrebu? Len tam nie je jasné či ušetrilo len to druhé auto a prvé bolo vodca, alebo prvé bolo vodca a za ním 2 autá ktoré ušetrili.

to co je za chobotinu? reakcia na: Autonómne kamióny úspešne prešli naprieč Európou a ušetrili palivo aj peniaze

20.4.2016 09:04
"Dve takéto vozidlá pri najazdení 150 000 kilometrov môžu ušetriť na palive asi 6000 eur."
to je aka jednotka? jeden retard?
nebolo by jednoduchsie napisat, ze priemerna uspora na 100.000km je 2000€? preco dve auta? preco 150.000km?

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať