Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Autonómne autá sa učia predvídať správanie aj agresívnych vodičov

Technológie
1

Zásadný problém súčasných autonómnych vozidiel je v tom, že sú naprogramované tak, aby predpokladali, že všetci ľudia konajú rovnako. Nech sú vybavené najúžasnejšími senzormi a schopnosťou spracúvať zložité údaje, aj tým najpokročilejším modelom chýba to, čo má (takmer) každý 17-ročný uchádzač o vodičské oprávnenie – sociálne povedomie. Preto očakávajú, že vodiči v okolí sa budú správať predvídateľne a racionálne, nepovažujú ich za bytosti so špecifickými úmyslami, motiváciami a osobnosťami.

Výskumný tím z Laboratória počítačovej vedy a umelej inteligencie (Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory – CSAIL) patriaceho MIT skúma, či možno autonómne vozidlá naprogramovať tak, aby dokázali predvídať správanie ostatných vodičov, čím by sa ich jazda stala bezpečnejšou. Vedci využili nástroje zo sociálnej psychológie na to, aby klasifikovali správanie vodičov do štyroch skupín na stupnici od sebeckého po nezištné. Algoritmy vycvičené s týmto faktorom boli schopné o 25 % lepšie predvídať správanie ostatných vodičov napríklad na miestach, kde sa znižuje počet jazdných pruhov, alebo pri odbočovaní vľavo.

Napríklad v simuláciách odbočenia vľavo autonómne auto vedelo, že má počkať, keď blížiaci sa automobil mal egoistickejšieho vodiča. Výskumníci vytvorili vzorec, ktorý umožnil vypočítať očakávanú trajektóriu jazdy pre každú zo štyroch skupín vodičov. Autonómne vozidlo porovnávalo trajektórie vozidiel s vypočítanou verziou a na základe toho určovalo, do ktorej kategórie patria ich vodiči. Na základe toho potom mohlo predvídať ich správanie ako kooperatívne, altruistické alebo egoistické.

Systém zatiaľ nie je dostatočne prepracovaný na implementáciu na skutočných cestách, ale uplatnenie by mohol nájsť aj mimo oblasti autonómnych vozidiel. Ak napríklad do vášho slepého bodu vojde vozidlo, systém by vás mohol v spätnom zrkadle upozorniť, že vozidlo má agresívneho vodiča, a umožnil by vám reagovať zodpovedajúcim spôsobom. V ďalšej fáze výskumu plánuje tím pracovať na aplikovaní svojho modelu na chodcov, bicykle a iných účastníkov cestnej premávky.

Zdroj: news.mit.edu.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
auto smart doprava umelá inteligencia AI senzor technika stroj

1 komentár

To naozaj reakcia na: Autonómne autá sa učia predvídať správanie aj agresívnych vodičov

29.11.2019 11:11
... Ak napríklad do vášho slepého bodu vojde vozidlo, systém by vás mohol v spätnom zrkadle upozorniť, že vozidlo má agresívneho vodiča ...

Ak ide vodič 100 po diaľnici a ja ho budem predbiehať 120 km rýchlosťou, podľa tejto metodiky som agresívny šofér. Na krátky okamih sa totiž dostanem do slepého bodu.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať