Image
10.4.2019 0 Comments

Autonómne autá Wayve nepotrebujú LIDAR. Navigujú sa len pomocou kamier a GPS

Autonómne vozidlá sa dnes spoliehajú pri jazde na drahý LIDAR, ktorý môže stáť viac ako samo auto, ako aj vlastné pravidlá a veľmi podrobné mapy, aby presne vedeli, ako majú jazdiť. Napríklad vozidlo spoločnosti Waymo má „19 kamier, šesť zariadení LIDAR a radarové senzory, ktoré môžu vidieť objekt veľkosti futbalovej lopty na vzdialenosť troch futbalových ihrísk“, uvádza Fox News.

Britský startup Wayve však chce, aby autá bez vodiča boli viac nezávislé. Ukázal prototyp autonómneho vozidla (upravený Renault Twizy), ktorý jazdí po Cambridgei iba pomocou kamery a základných dát GPS z telefónu. Vozidlo predtým nikdy nevidelo cesty, po ktorých jazdilo, malo k dispozícii iba 20 hodín tréningových dát, dokonca nevedelo ani jazdiť po ľavej strane cesty.

Trik Wayve spočíva v inom prístupe k riadeniu pomocou umelej inteligencie. Vozidlo sa učí jazdiť ako človek prostredníctvom skúseností, chýb, spätnej väzby a napodobňovania, využívajúc počítačové videnie na sledovanie trasy. Používa vstupné dáta len na učenie tých funkcií, ktoré sú pri riadení najdôležitejšie. Nielenže sa auto takto učí rýchlejšie, ale významne sa znižuje aj výpočtová záťaž. Umelá inteligencia na samostatnú jazdu tak môže bežať na „ekvivalente“ notebooku, tvrdí Wayve.

Vo vozidle sedí za volantom vodič a sleduje jeho počínanie, pripravený prevziať riadenie alebo zasiahnuť v prípade potreby. „Zakaždým, keď bezpečnostný vodič zasiahne alebo prevezme kontrolu nad vozidlom, auto sa poučí z tejto skúsenosti a spätnej väzby,“ hovorí vo videu Alex Kendall, spoluzakladateľ a hlavný technologický riaditeľ spoločnosti. Svoju platformu testuje startup aj na úplne elektrických vozidlách Jaguar I-PACE.

 

Zatiaľ sme technológiu nevideli v každodennom použití. Vozidlo jazdilo v pomerne malej premávke a nízkou rýchlosťou. Zvládlo však niektoré zložité scenáre. Pri parkovaní musel riadenie prevziať človek. Napriek tomu sa autonómne vozidlá dostávajú bližšie k relatívne ľahkej navigácii na neznámych cestách a v neočakávaných situáciách.

Zdroj: engadget.comwayve.ai.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

OpenAI napriek obavám o zneužitie zverejnil svoj generátor textu s neuveriteľnými schopnosťami

08.11.2019 00:10

Možno si ešte spomínate na textový generátor neziskovej spoločnosti OpenAI s označením GPT2. Pred istým časom spoločnosť uviedla, že nesprístupní svoj nový model AI pre obavy o jeho škodlivé použitie ...

Inovácie

Zistite, aký je pohľad CZ/SK expertov na novinky vo svete Java

07.11.2019 15:03

Zrýchlená doba sa premietla aj do vývoja nových verzií Javy, ktorý sa značne zdynamizoval. Ak kedysi medzi dvomi verziami ubehli aj tri roky, dnes sú vydané dve do roka. Realita je potom taká, že vonk ...

Inovácie

Konica Minolta otvorila európsky showroom priemyselnej tlače v Bratislave

07.11.2019 00:10

Japonský koncern Konica Minolta otvoril na Slovensku celosvetovo najmodernejší showroom so zameraním na všetky svoje hlavné technológie industriálnej tlače. Na ploche 480 m² tak vznikol jedinečný unik ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA_2019

Najnovšie videá