Image
10.4.2019 0 Comments

Autonómne autá Wayve nepotrebujú LIDAR. Navigujú sa len pomocou kamier a GPS

Autonómne vozidlá sa dnes spoliehajú pri jazde na drahý LIDAR, ktorý môže stáť viac ako samo auto, ako aj vlastné pravidlá a veľmi podrobné mapy, aby presne vedeli, ako majú jazdiť. Napríklad vozidlo spoločnosti Waymo má „19 kamier, šesť zariadení LIDAR a radarové senzory, ktoré môžu vidieť objekt veľkosti futbalovej lopty na vzdialenosť troch futbalových ihrísk“, uvádza Fox News.

Britský startup Wayve však chce, aby autá bez vodiča boli viac nezávislé. Ukázal prototyp autonómneho vozidla (upravený Renault Twizy), ktorý jazdí po Cambridgei iba pomocou kamery a základných dát GPS z telefónu. Vozidlo predtým nikdy nevidelo cesty, po ktorých jazdilo, malo k dispozícii iba 20 hodín tréningových dát, dokonca nevedelo ani jazdiť po ľavej strane cesty.

Trik Wayve spočíva v inom prístupe k riadeniu pomocou umelej inteligencie. Vozidlo sa učí jazdiť ako človek prostredníctvom skúseností, chýb, spätnej väzby a napodobňovania, využívajúc počítačové videnie na sledovanie trasy. Používa vstupné dáta len na učenie tých funkcií, ktoré sú pri riadení najdôležitejšie. Nielenže sa auto takto učí rýchlejšie, ale významne sa znižuje aj výpočtová záťaž. Umelá inteligencia na samostatnú jazdu tak môže bežať na „ekvivalente“ notebooku, tvrdí Wayve.

Vo vozidle sedí za volantom vodič a sleduje jeho počínanie, pripravený prevziať riadenie alebo zasiahnuť v prípade potreby. „Zakaždým, keď bezpečnostný vodič zasiahne alebo prevezme kontrolu nad vozidlom, auto sa poučí z tejto skúsenosti a spätnej väzby,“ hovorí vo videu Alex Kendall, spoluzakladateľ a hlavný technologický riaditeľ spoločnosti. Svoju platformu testuje startup aj na úplne elektrických vozidlách Jaguar I-PACE.

 

Zatiaľ sme technológiu nevideli v každodennom použití. Vozidlo jazdilo v pomerne malej premávke a nízkou rýchlosťou. Zvládlo však niektoré zložité scenáre. Pri parkovaní musel riadenie prevziať človek. Napriek tomu sa autonómne vozidlá dostávajú bližšie k relatívne ľahkej navigácii na neznámych cestách a v neočakávaných situáciách.

Zdroj: engadget.comwayve.ai.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie 3

Video: Rubikova kocka, ktorá sa sama zloží a pritom levituje

20.09.2019 00:20

Vznášajúcu sa robotickú verziu logickej hračky, ktorú maďarský architekt Ernő Rubik predstavil v roku 1974, vyrobil japonský vynálezca označovaný na YouTube ako Human Controller. Jej prvý variant prez ...

Inovácie

Philips Hue Play dodá efekt Ambilight aj tým televízorom, ktoré ho nemajú

20.09.2019 00:15

Najnovší prírastok do ekosystému inteligentných svetiel Philips Hue je zariadenie, ktorá zladí inteligentné svetlá v miestnosti s tým, čo sa deje na obrazovke vášho televízora. Hry, filmy, streamingo ...

Inovácie

Hightech chránič zubov poslúži športovcom ako prevencia otrasov mozgu

20.09.2019 00:00

S rizikom zranení hlavy a otrasu mozgu treba počítať v každom športe. Pri tých kontaktných, ako sú hokej alebo rugby, to platí dvojnásobne. Aktuálne je to práve v druhom spomenutom - už tento piatok ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AMCHAM 2019

Najnovšie videá

elearn

IT GALA stvorec 2019