Image
10.4.2019 0 Comments

Autonómne autá Wayve nepotrebujú LIDAR. Navigujú sa len pomocou kamier a GPS

Autonómne vozidlá sa dnes spoliehajú pri jazde na drahý LIDAR, ktorý môže stáť viac ako samo auto, ako aj vlastné pravidlá a veľmi podrobné mapy, aby presne vedeli, ako majú jazdiť. Napríklad vozidlo spoločnosti Waymo má „19 kamier, šesť zariadení LIDAR a radarové senzory, ktoré môžu vidieť objekt veľkosti futbalovej lopty na vzdialenosť troch futbalových ihrísk“, uvádza Fox News.

Britský startup Wayve však chce, aby autá bez vodiča boli viac nezávislé. Ukázal prototyp autonómneho vozidla (upravený Renault Twizy), ktorý jazdí po Cambridgei iba pomocou kamery a základných dát GPS z telefónu. Vozidlo predtým nikdy nevidelo cesty, po ktorých jazdilo, malo k dispozícii iba 20 hodín tréningových dát, dokonca nevedelo ani jazdiť po ľavej strane cesty.

Trik Wayve spočíva v inom prístupe k riadeniu pomocou umelej inteligencie. Vozidlo sa učí jazdiť ako človek prostredníctvom skúseností, chýb, spätnej väzby a napodobňovania, využívajúc počítačové videnie na sledovanie trasy. Používa vstupné dáta len na učenie tých funkcií, ktoré sú pri riadení najdôležitejšie. Nielenže sa auto takto učí rýchlejšie, ale významne sa znižuje aj výpočtová záťaž. Umelá inteligencia na samostatnú jazdu tak môže bežať na „ekvivalente“ notebooku, tvrdí Wayve.

Vo vozidle sedí za volantom vodič a sleduje jeho počínanie, pripravený prevziať riadenie alebo zasiahnuť v prípade potreby. „Zakaždým, keď bezpečnostný vodič zasiahne alebo prevezme kontrolu nad vozidlom, auto sa poučí z tejto skúsenosti a spätnej väzby,“ hovorí vo videu Alex Kendall, spoluzakladateľ a hlavný technologický riaditeľ spoločnosti. Svoju platformu testuje startup aj na úplne elektrických vozidlách Jaguar I-PACE.

 

Zatiaľ sme technológiu nevideli v každodennom použití. Vozidlo jazdilo v pomerne malej premávke a nízkou rýchlosťou. Zvládlo však niektoré zložité scenáre. Pri parkovaní musel riadenie prevziať človek. Napriek tomu sa autonómne vozidlá dostávajú bližšie k relatívne ľahkej navigácii na neznámych cestách a v neočakávaných situáciách.

Zdroj: engadget.comwayve.ai.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie 1

Huawei údajne testuje ruský operačný systém Aurora. Chce ním nahradiť Android

14.06.2019 00:20

Huawei potrebuje alternatívu k plnohodnotnému operačnému systému Google vrátane softvéru a služieb. Trochu prekvapujúce správy prišli z Ruska. Podľa servera Bell „operačný systém Android v smartfónoch ...

Inovácie

Asseco ukázalo, ako budeme v blízkej budúcnosti s bankami komunikovať hlasom

14.06.2019 00:09

Popularita hlasových služieb bude aj naďalej rásť predovšetkým u mladších ľudí, ktorí sa práve dostávajú, alebo onedlho dostanú do ekonomicky aktívneho veku. Podľa výsledkov prieskumov v súčasnosti sa ...

Inovácie

Radar, ktorý vás bude namiesto kamery sledovať vo vašom aute

14.06.2019 00:10

Izraelská spoločnosť Vayyar Imaging tvrdí, že má radarový čip, ktorý môže vytvoriť trojrozmerný pohľad na to, čo sa deje v aute, ale aj mimo neho. V súčasnosti sa však sústreďuje na zobrazenie kabíny ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videáPC forum button