Image
10.4.2019 0 Comments

Autonómne autá Wayve nepotrebujú LIDAR. Navigujú sa len pomocou kamier a GPS

Autonómne vozidlá sa dnes spoliehajú pri jazde na drahý LIDAR, ktorý môže stáť viac ako samo auto, ako aj vlastné pravidlá a veľmi podrobné mapy, aby presne vedeli, ako majú jazdiť. Napríklad vozidlo spoločnosti Waymo má „19 kamier, šesť zariadení LIDAR a radarové senzory, ktoré môžu vidieť objekt veľkosti futbalovej lopty na vzdialenosť troch futbalových ihrísk“, uvádza Fox News.

Britský startup Wayve však chce, aby autá bez vodiča boli viac nezávislé. Ukázal prototyp autonómneho vozidla (upravený Renault Twizy), ktorý jazdí po Cambridgei iba pomocou kamery a základných dát GPS z telefónu. Vozidlo predtým nikdy nevidelo cesty, po ktorých jazdilo, malo k dispozícii iba 20 hodín tréningových dát, dokonca nevedelo ani jazdiť po ľavej strane cesty.

Trik Wayve spočíva v inom prístupe k riadeniu pomocou umelej inteligencie. Vozidlo sa učí jazdiť ako človek prostredníctvom skúseností, chýb, spätnej väzby a napodobňovania, využívajúc počítačové videnie na sledovanie trasy. Používa vstupné dáta len na učenie tých funkcií, ktoré sú pri riadení najdôležitejšie. Nielenže sa auto takto učí rýchlejšie, ale významne sa znižuje aj výpočtová záťaž. Umelá inteligencia na samostatnú jazdu tak môže bežať na „ekvivalente“ notebooku, tvrdí Wayve.

Vo vozidle sedí za volantom vodič a sleduje jeho počínanie, pripravený prevziať riadenie alebo zasiahnuť v prípade potreby. „Zakaždým, keď bezpečnostný vodič zasiahne alebo prevezme kontrolu nad vozidlom, auto sa poučí z tejto skúsenosti a spätnej väzby,“ hovorí vo videu Alex Kendall, spoluzakladateľ a hlavný technologický riaditeľ spoločnosti. Svoju platformu testuje startup aj na úplne elektrických vozidlách Jaguar I-PACE.

 

Zatiaľ sme technológiu nevideli v každodennom použití. Vozidlo jazdilo v pomerne malej premávke a nízkou rýchlosťou. Zvládlo však niektoré zložité scenáre. Pri parkovaní musel riadenie prevziať človek. Napriek tomu sa autonómne vozidlá dostávajú bližšie k relatívne ľahkej navigácii na neznámych cestách a v neočakávaných situáciách.

Zdroj: engadget.comwayve.ai.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

Microsoft predstavil lacnejší Xbox One S All-Digital Edition bez optickej mechaniky

24.04.2019 00:10

Microsoft v týchto dňoch oficiálne prezentoval svoje zariadenie Xbox One S All-Digital Edition, ktorého cena je 249 USD (229 EUR) a bude k dispozícii od 7. mája. Ide o nový model, ktorý sa bude predáv ...

Inovácie

Poznáme podrobnosti o PlayStation 5. Bude mať SSD, ray tracing a spätnú kompatibilitu

23.04.2019 00:20

PlayStation 4 je tu už viac ako 5 rokov, čoskoro však bude musieť ustúpiť a vytvoriť priestor pre novú generáciu hernej konzoly od Sony. V týchto dňoch boli oficiálne odhalené niektoré informácie o PS ...

Inovácie

Sharp predviedol svoj skladateľný displej OLED určený pre smartfóny

18.04.2019 00:20

Sharp na nedávnej špeciálnej akcii v Tokiu demonštroval svoj prvý skladací displej OLED ako súčasť prototypu smartfónu. Má uhlopriečku 6,18 palca, rozlíšenie 2992 × 1440 a pomer strán 19:9, pričom môž ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

TREND Digital Healthcare 2019

Najnovšie videá

IXPO 2019


PC forum button