Image
10.8.2018 0 Comments

Autokamera Driveri vybavená UI sleduje aj šoféra. Podľa toho ako jazdí ho pochváli alebo pokarhá

Dnešné automobily vás pri jazde doslova zahltia informáciami, a tak sa nezdá, že by zariadenie pridávajúce ďalšie údaje pomohlo. Startup Netradyne zo San Diega však tvrdí, že jeho kamera Driveri vám umožní lepšie šoférovať tým, že sleduje spôsob vašej jazdy a poskytne vám spätnú väzbu. Používa umelú inteligenciu (UI) na to, aby sa naučila reagovať na rôzne situácie počas jazdy.

Spoločnosť spolupracuje s profesionálnymi vodičmi, zaznamenáva ich jazdu a správanie v reálnom čase, čo kamere umožní poskytnúť okamžité rady v nebezpečných situáciách. Pri výcviku svojej umelej inteligencie spoločnosť spolupracovala s prevádzkovateľmi školských autobusov a monitorovala vodičov prepravujúcich drahocenný náklad. Minulý mesiac prepravná spoločnosť Halvor Lines nasadila Driveri do svojich vozidiel. Počas testovania kamera zachytila sedemkrát viac rizikového správania ako iné nahrávacie zariadenia. Po jej používaní sa výkon vodičov zlepšil.

Zariadenie obsahuje štyri kamery s vysokým rozlíšením, ktoré poskytujú 360-stupňový pohľad na dianie na ceste aj vo vozidle. Pri prihlásení vodiča pomáhajú nástroje na rozpoznávanie tváre. Obavy o ochranu súkromia nie sú opodstatnené, pretože vodiči firiem poskytujúcich zdieľané jazdy, ako je Uber či Lyft, toto zariadenie zatiaľ nepoužívajú. A pre vodičov, ktorí občas majú vo vozidle členov rodiny, je k dispozícii kryt na objektív i možnosť vypnúť kameru smerujúcu dovnútra.

Informácie o spôsobe jazdy sa odosielajú do smartfónu a možno tak zistiť napríklad to, koľkokrát vodič počas riadenia kontroloval svoj telefón či sa inak rozptyľoval. Zariadenie by sa dalo využiť vo firmách na sledovanie a hodnotenie vodičov. Systém však nielen upozorňuje na riskantné správanie, ale aj pochváli vodiča za správnu jazdu. Uplatnenie teda nájde aj pri výcviku vodičov. Aplikácia ukáže vo videu konkrétne situácie, vysvetlí problémy a dá aj tipy na zlepšenie.

Netradyne sa nezameriava na autonómne vozidlá, ale má záznamy o 50 miliónoch minút jazdy a správaní vodičov. Driveri nazbiera mesačne údaje o 10 miliónoch najazdených míľ, a to z reálnej premávky.

Zdroj: mashable.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

Dvojnohé roboty môžu pomôcť ľuďom znovu chodiť. Teraz sa učia udržať rovnováhu a chodiť v piesku či snehu

14.12.2018 00:10

Na univerzite Caltech v Kalifornii sa nachádza AMBER Lab (Advanced Mechanical Bipedal Experimental Robotics Lab), kde sa venujú výskumu dvojnohých robotov, ktoré by mohli v blízkej budúcnosti pomôcť p ...

Technológie 1

Sen každého chlapa realitou. Automat HomeBrew na domácu výrobu piva z kapsúl

13.12.2018 00:30

Spoločnosť LG ohlásila „systém na remeselnú výrobu piva“. Pritom remeselná výroba tu znamená len jednoduché ovládanie jedným tlačidlom. Prístroj sa nazýva LG HomeBrew a bude predstavený na budúcoročne ...

Technológie

17-palcový Gram od LG je „najľahší“ notebook na svete. Váži len 1,34 kg

13.12.2018 00:20

Spoločnosť LG predstaví na veľtrhu CES 2019 dve nové zariadenia z ultraľahkého radu Gram - 17-palcový notebook pre tých, ktorí uprednostňujú veľké displeje, a konvertibilné zariadenie 2-v-1. Nový 17- ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

OKI_122018

Najnovšie videáPC forum button