PC REVUE
Image
10.8.2018 0 Comments

Autokamera Driveri vybavená UI sleduje aj šoféra. Podľa toho ako jazdí ho pochváli alebo pokarhá

Dnešné automobily vás pri jazde doslova zahltia informáciami, a tak sa nezdá, že by zariadenie pridávajúce ďalšie údaje pomohlo. Startup Netradyne zo San Diega však tvrdí, že jeho kamera Driveri vám umožní lepšie šoférovať tým, že sleduje spôsob vašej jazdy a poskytne vám spätnú väzbu. Používa umelú inteligenciu (UI) na to, aby sa naučila reagovať na rôzne situácie počas jazdy.

Spoločnosť spolupracuje s profesionálnymi vodičmi, zaznamenáva ich jazdu a správanie v reálnom čase, čo kamere umožní poskytnúť okamžité rady v nebezpečných situáciách. Pri výcviku svojej umelej inteligencie spoločnosť spolupracovala s prevádzkovateľmi školských autobusov a monitorovala vodičov prepravujúcich drahocenný náklad. Minulý mesiac prepravná spoločnosť Halvor Lines nasadila Driveri do svojich vozidiel. Počas testovania kamera zachytila sedemkrát viac rizikového správania ako iné nahrávacie zariadenia. Po jej používaní sa výkon vodičov zlepšil.

Zariadenie obsahuje štyri kamery s vysokým rozlíšením, ktoré poskytujú 360-stupňový pohľad na dianie na ceste aj vo vozidle. Pri prihlásení vodiča pomáhajú nástroje na rozpoznávanie tváre. Obavy o ochranu súkromia nie sú opodstatnené, pretože vodiči firiem poskytujúcich zdieľané jazdy, ako je Uber či Lyft, toto zariadenie zatiaľ nepoužívajú. A pre vodičov, ktorí občas majú vo vozidle členov rodiny, je k dispozícii kryt na objektív i možnosť vypnúť kameru smerujúcu dovnútra.

Informácie o spôsobe jazdy sa odosielajú do smartfónu a možno tak zistiť napríklad to, koľkokrát vodič počas riadenia kontroloval svoj telefón či sa inak rozptyľoval. Zariadenie by sa dalo využiť vo firmách na sledovanie a hodnotenie vodičov. Systém však nielen upozorňuje na riskantné správanie, ale aj pochváli vodiča za správnu jazdu. Uplatnenie teda nájde aj pri výcviku vodičov. Aplikácia ukáže vo videu konkrétne situácie, vysvetlí problémy a dá aj tipy na zlepšenie.

Netradyne sa nezameriava na autonómne vozidlá, ale má záznamy o 50 miliónoch minút jazdy a správaní vodičov. Driveri nazbiera mesačne údaje o 10 miliónoch najazdených míľ, a to z reálnej premávky.

Zdroj: mashable.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 7

Budúcnosť s autonómnymi autami bude bez semaforov. Autá sa budú míňať naozaj tesne

18.10.2018 00:20

Predstavte si svet, v ktorom nebudete musieť na rušných križovatkách zastaviť na červené svetlo a jediný dôvod na zastavenie vášho auta bude ten, že ste dorazili na miesto určenia. Automobilka Ford n ...

Technológie

Príbeh žiarovky: Tie prvé skôr hriali ako svietili, tie súčasné viete ovládať aj hlasom

18.10.2018 00:05

V roku 1879 oficiálne skončila nadvláda petrolejových lámp. Presne 21. októbra totiž Thomas Alva Edison rozsvietil prvú žiarovku na svete. Žiarenie, ktoré vydávalo viac svetla ako tepla, sa postupne p ...

Technológie

Smartcity: Kamery v Trenčíne pomáhajú odhaliť zlodejov aj dopravné priestupky

18.10.2018 00:10

Primárny účel monitorovania verejných priestorov v mestách je jednak zaistenie bezpečnosti obyvateľov a taktiež zhromažďovanie údajov o pohyboch ľudí a vozidiel. Tieto údaje potom slúžia na podporu ro ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA_jesen2018

Najnovšie videáPC forum button