Image
11.6.2019 2 Comments

Auto s vonkajším airbagom ochráni nielen cestujúcich, ale aj karosériu pred škrabancami

Nemecký výrobca automobilových komponentov ZF Friedrichshafen AG vyvíja airbagy, ktoré by sa mohli nafúknuť tesne pred nárazom na vonkajšej strane vozidla. Nasadenie airbagu zachránilo už veľa ľudí pred zranením alebo smrťou. No čo keby sme na zvýšenie bezpečnosti dali tú istú technológiu na vonkajšiu stranu auta? Túto otázku si pred desiatimi rokmi položili pracovníci ZF a dnes je externý airbag konečne pripravený pre výrobcov automobilov.

Vonkajšie verzie airbagov sú umiestnené po celej dĺžke dverí. Senzory na aute potom sledujú akékoľvek predmety, ktoré by mohli zboku naraziť do vozidla. Keď počítače rozhodnú, že havária je bezprostredná a neodvratná, aktivuje sa airbag, ktorý nafukovače naplnia vzduchom v priebehu 100 milisekúnd. Airbag siaha do výšky typického predného nárazníka. Jedna z výhod vonkajších airbagov je v tom, že rozptýlia silu nárazu. ZF hovorí, že jeho technológia znižuje silu nárazu prenikajúcu do kabíny pre cestujúcich až o 30 percent a znižuje závažnosť úrazov o 20 až 30 percent.

Autá musia byť vybavené rôznymi druhmi snímačov, ktoré zistia, či a kedy treba naplniť airbagy. Radarové senzory sú vynikajúce na meranie vzdialenosti. Kamery sú zatiaľ najlepšie pri rozpoznávaní objektov a rozlišovaní medzi ťažkým motocyklom a ľahkým bicyklom. Navyše majú širšie zorné pole ako radarové senzory, takže môžu zbadať prichádzajúce auto skôr. Posledným kusom skladačky sú snímače LIDAR. Tie vysielajú svetelné impulzy smerom k prichádzajúcim objektom a merajú, ako sa vlny odrazia.

Týmto spôsobom vytvárajú podrobné trojrozmerné obrazy všetkého, čo vidia. V okamihu, keď sa náraz stane neodvratným, krátka latencia senzorov LIDAR a rýchle obnovovacie frekvencie umožňujú systému rýchlo zistiť a sledovať rýchlo sa pohybujúci objekt, ktorý sa chystá naraziť do auta. Ak si myslíte, že tento systém nie je ľahké zabudovať do vozidla, máte pravdu. Technológia ZF sa integruje do palubnej súpravy senzorov automobilu a vyžaduje priestor v kľúčových konštrukčných oblastiach, a preto nemôže byť dodatočne namontovaná na vozidlo.

Auto musí byť od začiatku skonštruované tak, aby sa vytvoril priestor na modul airbagu, nafukovacie zariadenia, senzory a bočný prah, odkiaľ sa airbag vynorí. Dnešné autá však už majú vo výbave množstvo kamier a radarových senzorov v počítačových bezpečnostných podsystémoch. Vonkajší aibag ZF by mohol používať rovnaké snímače, ktoré sa využívajú pri varovaní pred vybočením z jazdného pruhu, v systémoch aktívnej korekcie jazdného pruhu a systémoch varovania pred kolíziou či automatického núdzového brzdenia, ktoré sa už nachádzajú v nových vozidlách. 

Prvé vonkajšie airbagy ZF by sa mohli objaviť na novo vyrobených vozidlách do dvoch rokov. Pokiaľ ide o regulačné otázky, ZF sa snaží zistiť potenciálne prekážky a otvoriť cestu k uvedeniu tejto technológie na trh. Záujem už prejavili viacerí výrobcovia automobilov, žiadny z nich však zatiaľ neuzavrel zmluvu.

Zdroj: popularmechanics.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Bezpečný chod vášho podnikania vďaka Schneider Electric Easy UPS 3S

01.12.2019 14:55

Ochrana citlivých dáta a informačných systémov pred prerušením napájania dnes nie je len otázkou pre IT sektor. V prostredí automatizácie ale aj maloobchodu sa nachádzajú  citlivé systémy, ktoré treba ...

Bezpečnosť

Firma vyrábajúca domové zvončeky s kamerou poskytovala polícii obrazový záznam o chodcoch na ulici

05.12.2019 00:10

Dohliadacia spoločnosť Ring, ktorá je vo vlastníctve Amazonu, poskytovala orgánom činným v trestnom konaní tepelnú mapu, ktorá umožňuje polícii vidieť všetky zariadenia Ring nainštalované v danej obla ...

Bezpečnosť

Americká armáda chce mať do roku 2050 vojakov-kyborgov

04.12.2019 00:20

Veliteľstvo americkej armády vydalo tento mesiac štúdiu venujúcu sa rozvoju bojových schopností vojakov, v ktorej sa uvádza, že zlepšenie uší, očí, mozgu a svalov je „technicky uskutočniteľné do roku ...

2 Comments

 1. Pokrok reakcia na: Auto s vonkajším airbagom ochraní nielen cestujúcich, ale aj karosériu pred škrabancami
  11.6.2019 19:06
  Takže máme autá oplechované, aby pri nárazoch chránili posádku, budeme mať airbagy, ktoré budú chrániť plechy, ešte vymyslieť niečo, čo ochráni tie airbagy pred poškodením pri náraze :-)
  Inak, pripadá mi to, že celá ochrana bude drahšia ako samotné plechy, ktoré sa pri náraze pokrivia.
  Reagovať
  • RE: Pokrok reakcia na: Pokrok
   11.6.2019 21:06
   ochrana vyzerá vskutku zaujímavo. Poviem to inak. Keby som bol bohatý, je mi jedno, že je to drahé, kúpim si to. Ak mi to vie zachrániť život a mám na to.

   Uvidíme, budem to sledovať, je to fakt haluz
   Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá