Image
24.6.2019 2 Comments

Autá aj drony by mohol poháňať ľahký, superúčinný, lineárny benzínový motor

Izraelský startup Aquarius Engines vyvíja ľahký a lacný benzínový motor pre automobily, ktorý využíva podstatne menej paliva a produkuje menej znečisťujúcich emisií ako tie súčasné. Ide už o piatu generáciu motora, ktorý je čoraz ekologickejší a bol už úspešne otestovaný v laboratóriu, no zatiaľ nie v automobiloch.

Aquarius získal už investície vo výške 25 miliónov dolárov, okrem iného od manažérov izraelskej firmy Mobileye, ktorá je zameraná na technológie pre autonómne vozidlá a ktorú v roku 2017 kúpil Intel. Spoločnosť dúfa, že jej motor sa dostane na trh v priebehu nasledujúcich dvoch rokov a uplatní sa okrem automobilov aj ako generátor elektriny pre drony.

Najnovšia verzia motora Aquarius má hmotnosť okolo 10 kg (typický súčasný motor váži vyše 110 kg) a má len jednu pohyblivú časť – piest, ktorý sa posúva dozadu a dopredu. Naproti tomu pod kapotou  priemerného auta ich je najmenej 20. Nový motor vyžaduje o 20 % menej paliva ako priemerný motor s vnútorným spaľovaním. Ďalšími úpravami systému vstrekovania paliva by sa tento rozdiel mohol zvýšiť na 30 %.

Pretože medzi piestom a časťami motora nedochádza k žiadnemu treniu, nevyžaduje sa mazanie, eliminuje sa potreba oleja a znižujú sa náklady na údržbu. Ide o lineárny motor s voľným piestom, čo znamená, že spaľovaním paliva vyrába elektrinu namiesto toho, aby produkoval rotačnú energiu ako typický motor automobilu.

Elektrická energia môže byť použitá ako primárny zdroj energie na napájanie motora v tradičnom automobile, ale možno ju využiť aj na zvýšenie dojazdu alebo ako záložnú nabíjačku pre elektromobil poháňaný batériou. Hlavný problém motorov s lineárnymi piestmi je nedostatočná regulácia procesov vstrekovania paliva a úniku výfukových plynov, čo má často za následok vyššie úrovne nespálených uhľovodíkov vo výfukových plynoch.

Zlepšený spaľovací motor však nie je všeliek. Motor s vnútorným spaľovaním sa ani s veľkými zlepšeniami nemôže dostať na úroveň požadovanú regulačnými úradmi. Preto automobilky čoraz viac investujú do elektrických vozidiel.

Najmenej deväť krajín už oznámilo budúci zákaz predaja automobilov s naftovým a benzínovým motorom. Ďalšia veľká prekážka pri zmene dizajnu a tvaru automobilových motorov je v tom, že výrobcovia automobilov by museli preorientovať svoje montážne linky a prispôsobiť vozidlá.

To sú hlavné dôvody, prečo sa autá v priebehu desaťročí zmenili relatívne málo. No zvýšený tlak na znižovanie emisií a z toho vyplývajúci nárast rozpočtov na výskum a vývoj začali meniť postoje priemyslu. Od roku 2020 chce Aquarius uplatniť svoje motory v generátoroch elektriny na vzdialených miestach vrátane komunikačných veží v Kanade, Európe a v oblasti Tichomoria.

Zdroj: wsj.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

Motorola vysvetľuje, ako vyvíjali nový razr

04.12.2019 00:03

Nový razr by nebol možný bez patentovaného dizajnu pántu. Vyklápacie telefóny z minulosti používali pánt ako viditeľný prvok v strede zariadenia. Moderný smartfón má veľkú dotykovú obrazovku, takže je ...

Inovácie

Samsung potvrdil radikálne nový smartfón Galaxy S11

03.12.2019 00:15

Nový únik týkajúci sa Galaxy S11 odhalil množstvo nových funkcií. A teraz Samsung po prvýkrát potvrdil svoj nový smartfón. Populárny insider spoločnosti Samsung @IceUniverse reagoval na rendery uverej ...

Inovácie

Hightech robotické rameno GLUON za priaznivú cenu

29.11.2019 00:20

Nové stolové robotické rameno GLUON, poháňané technológiou INNFOS SCA QDD Lite, by mohlo zaujať vývojárov a nadšencov, ktorí hľadajú plne programovateľné a cenovo dostupné robotické rameno so štyrmi a ...

2 Comments

 1. Nie je to až táka novinka reakcia na: Superúčinný, ľahký lineárny benzínový motor by mohol pohánať autá aj drony
  24.6.2019 08:06
  Na Slovensku sa to už riešilo

  https://automix.centrum.sk/novinky/803869/slovensky-motor-s-vykonom-814-koni-a-spotrebou-53-litra-je-realitou-
  Reagovať
 2. Už to až táka novinka reakcia na: Superúčinný, ľahký lineárny benzínový motor by mohol pohánať autá aj drony
  24.6.2019 08:06
  https://automix.centrum.sk/novinky/803869/slovensky-motor-s-vykonom-814-koni-a-spotrebou-53-litra-je-realitou-
  Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá