Image
28.2.2019 0 Comments

Audi má technológiu ktorá pomôže vodičom vždy prejsť na zelenú

V roku 20216 automobilka Audi priniesla v niektorých svojich vozidlách technológiu umožňujúcu komunikáciu medzi vozidlom a infraštruktúrou (vehicle-to-infrastructure – V2I). Funkcia sa volá Traffic Light Information (TLI). A teraz po Las Vegas nasadzuje svoju novú funkciu pod názvom Green Light Optimization Speed ​​Advisory (GLOSA) v ďalších štyroch amerických mestách. Tá pomôže vodičom zastihnúť zelenú na čo najviac križovatkách.

Podporované vozidlá komunikujú s riadiacimi systémami miestnych dopravných signálov prostredníctvom serverov Audi cez pripojenie 4G LTE a získavajú údaje o časovaní signálu. Najprv aplikácia TLI poskytne vodičom upozornenia o červených svetelných svetlách, ku ktorým sa blížia, potom časovač začne odpočítavať prepnutie na zelenú. Upozornenia sa zobrazia na prístrojovej doske alebo na head-up displeji, ak ním je auto vybavené. GLOSA vypočíta optimálnu rýchlosť, aby sa vodič dostal ku križovatke v čase, keď svieti zelená. Odporúčaná rýchlosť sa vypočíta na základe údajov o časovaní signálu, vzdialenosti od križovatky a lokálneho obmedzenia rýchlosti. Ak vodič prekročí povolenú rýchlosť, rady od systému GLOSA sa prestanú zobrazovať.

Táto funkcia môže zlepšiť plynulosť premávky, znížiť spotrebu pohonných hmôt, pretože vodič nebude musieť opakovane brzdiť a zrýchľovať na semaforoch. Navyše ak vozidlá budú môcť plynule jazdiť na zelené svetlá, zníži sa pravdepodobnosť zrážok zapríčinených náhlymi zabrzdeniami.

Systém Audi V2I v súčasnosti funguje v 13 amerických mestách a počet križovatiek podporujúcich funkcie time-to-green a GLOSA presahuje 4700. Audi plánuje integrovať funkciu TLI aj do iných systémov, ako je automatický systém stop-štart či systém automatizovaného riadenia, aby sa zlepšila funkčnosť a účinnosť týchto systémov.

Okrem svojej iniciatívy V2I sa Audi spolu so spoločnosťami Qualcomm, Panasonic a Ford zapája aj do testovania komunikácie C-V2X (cellular vehicle-to-everything), ktorá umožňuje spojenie typu peer-to-peer medzi automobilmi.

Zdroj: forbes.com

Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Americká armáda zaradí do výzbroje laserové zbrane a hypersonické rakety

13.06.2019 00:00

Americká armáda vyhlásila, že bude v priebehu nasledujúcich štyroch rokov pripravená na nasadenie hypersonických rakiet a laserových zbraní namontovaných na vozidlách, ak sa budú stupňovať technologic ...

Technológie 1

Dron Skai na vodíkový pohon prepraví ako lietajúci taxík až 4 cestujúcich

13.06.2019 00:00

Na zoznam spoločností vyvíjajúcich lietajúce autá sa pridal ďalší startup Alaka’i Technologies. Jeho lietadlo Skai sa môže používať podobne ako konkurenčné produkty v úlohe leteckého taxíka alebo na d ...

Technológie

DJI RoboMaster S1 je programovateľný robotický tank vybavený umelou inteligenciou

13.06.2019 00:00

Výrobca dronov DJI urobil odvážny krok do oblasti vzdelávacích technológií. Predstavil svoj prvý pozemný robot RoboMaster S1, ktorý pripomína miniatúrny tank. Jeho úlohou je ukázať novým používateľom ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videáPC forum button