Image
28.2.2019 0 Comments

Audi má technológiu ktorá pomôže vodičom vždy prejsť na zelenú

V roku 20216 automobilka Audi priniesla v niektorých svojich vozidlách technológiu umožňujúcu komunikáciu medzi vozidlom a infraštruktúrou (vehicle-to-infrastructure – V2I). Funkcia sa volá Traffic Light Information (TLI). A teraz po Las Vegas nasadzuje svoju novú funkciu pod názvom Green Light Optimization Speed ​​Advisory (GLOSA) v ďalších štyroch amerických mestách. Tá pomôže vodičom zastihnúť zelenú na čo najviac križovatkách.

Podporované vozidlá komunikujú s riadiacimi systémami miestnych dopravných signálov prostredníctvom serverov Audi cez pripojenie 4G LTE a získavajú údaje o časovaní signálu. Najprv aplikácia TLI poskytne vodičom upozornenia o červených svetelných svetlách, ku ktorým sa blížia, potom časovač začne odpočítavať prepnutie na zelenú. Upozornenia sa zobrazia na prístrojovej doske alebo na head-up displeji, ak ním je auto vybavené. GLOSA vypočíta optimálnu rýchlosť, aby sa vodič dostal ku križovatke v čase, keď svieti zelená. Odporúčaná rýchlosť sa vypočíta na základe údajov o časovaní signálu, vzdialenosti od križovatky a lokálneho obmedzenia rýchlosti. Ak vodič prekročí povolenú rýchlosť, rady od systému GLOSA sa prestanú zobrazovať.

Táto funkcia môže zlepšiť plynulosť premávky, znížiť spotrebu pohonných hmôt, pretože vodič nebude musieť opakovane brzdiť a zrýchľovať na semaforoch. Navyše ak vozidlá budú môcť plynule jazdiť na zelené svetlá, zníži sa pravdepodobnosť zrážok zapríčinených náhlymi zabrzdeniami.

Systém Audi V2I v súčasnosti funguje v 13 amerických mestách a počet križovatiek podporujúcich funkcie time-to-green a GLOSA presahuje 4700. Audi plánuje integrovať funkciu TLI aj do iných systémov, ako je automatický systém stop-štart či systém automatizovaného riadenia, aby sa zlepšila funkčnosť a účinnosť týchto systémov.

Okrem svojej iniciatívy V2I sa Audi spolu so spoločnosťami Qualcomm, Panasonic a Ford zapája aj do testovania komunikácie C-V2X (cellular vehicle-to-everything), ktorá umožňuje spojenie typu peer-to-peer medzi automobilmi.

Zdroj: forbes.com

Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Q4 Security je premium partnerom Panasonic Business

18.10.2019 19:09

Spoločnosť Q4 Security je už 25 rokov dodávateľom bezpečnostných riešení. Začiatkom tohto roku získala certifikát Premium Partnera spoločnosti Panasonic Business, dodávateľa špičkových bezpečnostných ...

Technológie 1

Čínsky prototyp vrtuľníka pripomína UFO zo starých sci-fi filmov

17.10.2019 00:05

Čínske médiá nazývajú nový „ozbrojený vrtuľník“ Super Great White Shark (super veľký biely žralok), pretože evokuje skôr obrazy zo sci-fi filmov z polovice 20. storočia než technológiu 21. storočia. ...

Technológie

Inteligentné vykurovanie v inteligentnom byte

17.10.2019 00:10

Špeciálny projekt Vykurovanie je vo väčšine domov či bytov energeticky najnáročnejší subsystém a jeho optimalizáciou sa v mnohých prípadoch dajú dosiahnuť značné úspory. Dodávatelia riešení pre intel ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA_2019

Najnovšie videá

Dgitalna medicina
MANDAYIT 2019