Audi Q5 Sport 50 TFSIe / Úsporné, športové a s elektrickým pohonom

0

Vďaka plug-in hybridnému pohonu s elektromotorom a spaľovacím motorom zažijete v Audi Q5 TFSIe quattro dva svety. Tichú a úspornú jazdu s nulovými emisiami, ale aj športový výkon prémiového SUV. Pohon kombinuje silné stránky elektrického pohonu s prednosťami spaľovacieho motora. V závislosti od jazdnej situácie sú na výber tri režimy jazdy: elektrický, hybridný alebo spaľovací. Sedemstupňová automatická prevodovka S tronic a pohon všetkých štyroch kolies quattro ponúkajú športový výkon spojený s účinnosťou a efektivitou.

Väčšinu každodenných krátkych jázd pokryjete čisto elektrickým pohonom. Pri dlhších cestách sa môžete spoľahnúť na dojazd spaľovacieho motora. Nabíjanie batérie je pritom zachované a pomocou rekuperácie sa dokonca čiastočne dobíja, aby ste po dlhej ceste mohli jazdiť v meste opäť na čisto elektrický pohon primerane nabitiu batérie.

Ukazovateľ výkonu umiestnený na ľavej strane digitálneho prístrojového panela Audi virtual cockpit zobrazuje celkový výkon systému, režim pohonu a stav nabitia batérie. V strede vidíte zostávajúci dojazd elektromotora a spaľovacieho motora.

Rozdelenie OLED na malé, samostatne ovládateľné segmenty s trojrozmerným usporiadaním ponúka nové možnosti svetelných scén. Pri kúpe vozidla si môžete vybrať z troch rôznych svetelných podpisov koncových svetiel na väčšiu personalizáciu vozidla. V závislosti od jazdného režimu sa počas jazdy automaticky upraví aj charakter svetelného podpisu. Digitálne koncové svetlá OLED reagujú na približujúce sa vozidlá. Keď vozidlo stojí a zozadu sa k nemu priblíži iné vozidlo alebo účastník cestnej premávky na menej ako dva metre, všetky segmenty OLED sa automaticky intenzívne rozsvietia.

Audi Q5 TFSIe ponúka veľkorysý priestorový koncept s dostatkom miesta pre päť ľudí vrátane komfortného priestoru pre hlavu a nohy. Piaty pasažier sediaci vzadu v strede by však už nemal byť príliš vysoký. Po celej šírke palubnej dosky prechádza trojrozmerná dekoračná lišta a štýlovo dotvára celkový elegantný dojem. Sedadlá disponujú mnohými funkciami, napríklad masážou.   

Audi Q5 TFSIe sa svojím dizajnom radí k športovým modelom SUV. Tento vzhľad podporujú aj 18-palcové disky s 5-ramenným dizajnom turbíny, dodávané sériovo. Vlastnými dizajnovými prvkami sa jednoznačne odlišuje od modelov so spaľovacím motorom. Sériovo je vybavený veľkou časťou prvkov výbavy S line exteriér, napríklad maskou chladiča S line vpredu a difúzorom S line vzadu. Najcharakteristickejší znak tohto plug-in hybridného vozidla je kryt nabíjacej zásuvky umiestnený vzadu vľavo.

Interiér odráža športový charakter. K vysokej úrovni komfortu prispieva okrem iného termomanažment s tepelným čerpadlom. Tento systém ukladá odpadové teplo spaľovacieho motora a elektrického hnacieho mechanizmu a využíva ho jednak v hnacom mechanizme, aby aj v zimných mesiacoch zabezpečil maximálny dojazd na elektrický pohon, ale aj na rýchle vykúrenie interiéru. Prostredníctvom aplikácie myAudi môžete pohodlne spustiť klimatizáciu ešte z domu.

Okrem výkonného dvojlitrového motora TFSI je hybridná Q5-ka poháňaná aj elektromotorom integrovaným v skrini prevodovky. Vďaka dojazdu asi 45 kilometrov v meste môžete prejsť väčšinu trás na čisto elektrický pohon.  Benzínový motor disponuje výkonom 185 kW (252 k) a elektromotor výkonom 105 kW (143 k). Celkový výkon je 220 kW (299 k). Dynamika plug-in hybridného pohonu s výborným benzínovým štvorvalcom je vynikajúca. V prvotných momentoch pri akcelerácii cítiť okamžitú reakciu a silu elektromotora, ku ktorému sa neskôr pridáva spaľovací motor. 

Štandardne štartujete auto v režime EV, v ktorom sa spaľovací motor pripojí v závislosti od situácie. Podľa potreby si môžete zvoliť režim Auto na plnoautomatický hybridný režim a Hold na udržanie existujúceho stavu nabitia.

V hybridnom režime nová Q5-ka rekuperuje energiu a takisto dobíja batériu spaľovacím motorom, čo neskôr môžete využiť pri rozjazdoch alebo nárazovo pri potrebe vyššieho výkonu. 

Ak chcete plug-in hybrid naozaj využiť, treba ho čo najčastejšie dobíjať. Plné dobitie z wallboxu trvá približne dve hodiny. Z domácej zásuvky ho nabijete zhruba za šesť hodín.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Plug-in hybrid kombinujúci úspornú jazdu a športový výkon prémiového SUV.
- Dynamika a pružnosť pohonu, 45 km elektrický dojazd, špičkové LED svetlá

PARAMETRE:

•  Benzínový výkon [kW/k]: 185/252; elek­trický výkon [kW/k]: 105/143; elektrický krútiaci moment [Nm]: 350; celkový výkon systému [kW/k]: 220/299; celkový krútiaci moment [Nm]: 450; typ batérie, kapacita [kWh]: lítiovo-iónová, 14,1; nabíjanie [kW]: 7,4; udávaná priemerná spotreba WLTP [l/100 km]: 2,2 - 2,8; elektrický dojazd [km]: 39 – 45 (WLTP); zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s]: 6,1; maximálna rýchlosť [km/h]: 239; batožinový priestor [l]: 465; pohoto­vostná hmotnosť [kg]: 2105; objem palivovej nádrže [l]: 54

•  Cena: 56 290 EUR

Hodnotenie: 9/10

 

Zobrazit Galériu

Martin Drobný

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať