SAMSUNG_06202 M SAMSUNG_06202 M SAMSUNG_06202 M Advertisement

Audi Q3 Sportback 45 TFSI / Kríženec kupé a SUV

0
Audi Q3 Sportback je kombinácia SUV a kupé vo verzii S line aj so športovejším dizajnom. Z hľadiska zaradenia ide o model strednej triedy, modernejšieho menšieho brata Q5, s ktorým si ho okoloidúci často zamieňali. Audi zaraďuje Q3 do segmentu vyššej strednej triedy SUV, hoci tam skôr podľa nás patrí spomínaná Q5-ka.

Napriek opticky menším rozmerom umožňuje Q3 pohodlné nastupovanie a súčasne poskytuje športovú polohu sedenia. Sedadlá sú na želanie elektricky nastaviteľné. Zadná lavica sa dá pozdĺžne posúvať a operadlo delené v pomere 40:20:40 možno sklopiť až do siedmich stupňov. V závislosti od polohy zadnej lavice a operadiel ponúka batožinový priestor objem 675 litrov, pri sklopených operadlách zadných sedadiel až 1525 litrov.

Charakteristická je výrazná predná osemuholníková jednodielna maska chladiča a veľké bočné otvory na prívod chladiaceho vzduchu. Dizajn, ktorý opticky vytvára dojem, ako keby bolo vozidlo v pohybe, podporuje dlhý strešný spojler, ktorý z bočných strán ohraničuje zadné okno a zadné línie s výrazne šikmo sklonenými D stĺpikmi.

Dizajn interiéru sa zmenil na veľmi minimalistický oproti tomu, na čo sme boli pri tejto značke zvyknutí. K dispozícii sú dva displeje, ten prvý pred vodičom sa ovláda cez multifunkčný volant. Vďaka tomu máte všetky údaje priamo v zornom poli a ich zobrazenie si môžete konfigurovať podľa seba. Druhá dotyková obrazovka na strednej panelovej doske umožňuje ovládať všetky funkcie infotainmentu. Systém podporuje iPhone aj smartfóny s OS Android, vďaka čomu môžete po spárovaní s vozidlom zrkadliť na strednom dotykovom displeji svoje aplikácie, nezobrazia sa vám však všetky.

Inteligentné asistenčné systémy Audi Q3 podporujú vodiča pri jazde v meste, na diaľnici alebo pri parkovaní a poskytujú tak ešte väčší komfort. Adaptívny asistent na jazdu integruje funkcie adaptívneho tempomatu, asistenta jazdy v dopravnej zápche a asistenta na udržovanie auta v jazdnom pruhu. Vodiča tým podporuje pri pozdĺžnom a priečnom riadení a špeciálne pri jazdách na dlhé trasy ponúka výrazné zvýšenie komfortu.

Bezpečnostný systém dokáže pomocou radarových snímačov rozpoznať kritické situácie s chodcami, cyklistami a ostatnými vozidlami a upozorní vodiča vizuálne, akusticky a hapticky. Ak je to potrebné, postará sa o núdzové brzdenie vozidla. K sériovej výbave patrí aj systém monitorovania opustenia jazdného pruhu. Uvoľnenie pri manévrovaní vozidla poskytuje vodičovi parkovací asistent, ktorý SUV sám zaparkuje na určené parkovacie miesto a vyparkuje, vodič musí len pridávať plyn, brzdiť a radiť prevodové stupne. Ďalšie užitočné funkcie sú štyri kamery na sledovanie okolia vozidla, svetelný a dažďový senzor a nastaviteľný obmedzovač rýchlosti.

Portfólio online služieb obsahuje okrem navigácie aj dopravné správy, vyhľadávanie bodov záujmu, údaje o parkovacích miestach a čerpacích staniciach, ktoré sa zobrazia priamo na navigačnej mape. Kolektívna inteligencia upozorní vodiča na nebezpečné miesta na ceste, napríklad na hmlu alebo klzký povrch. Súčasne zahŕňa streamovanie médií, online správy, prístup k sociálnej sieti Twitter a e-mailovej schránke. Vozidlo disponuje aj Wi-Fi hotspotom na pripojenie mobilných zariadení pasažierov k internetu. Doplnkový balík online služieb obsahuje ďalšie služby, ako napr. Google Earth s detailnými 3D modelmi mnohých európskych miest.

O priestorový zvuk sa stará Bang & Olufsen Premium Sound System s virtuálnym 3D zvukom. Vytvárajú ho štyri reproduktory integrované v palubnej doske a po jednom v D stĺpikoch. Špeciálny algoritmus, ktorý vyvinulo Audi spolu s Fraunhoferovým inštitútom, dodáva zvuku väčšiu šírku a hĺbku. Zvukový systém využíva spolu 15 reproduktorov a jeho celkový výkon je 680 W.

Svetlomety Audi Q3 sa smerom dovnútra zužujú do tvaru klina. V ponuke sú v troch rôznych vyhotoveniach, všetky s technológiou LED. Ich adaptívne rozdelenie svetla lepšie osvetľuje cestu a súčasne prispieva k vyššej bezpečnosti a komfortu. Audi Q3 prichádza na trh so štyrmi motormi: 35 TFSI (110 kW), 40 TFSI (140 kW), 45 TFSI (169 kW) a 35 TDI (110 kW).

»  Martin DrobnÝ

TECHNICKÉ Parametre:

›  Typ motora: zážihový s preplňovaním
›  Zdvihový objem motora (cm3): 1984
›  Počet valcov: 4
›  Výkon (kW/k):169/230
›  Prevodovka: 7-stupňová automatická dvojspojková
›  Poháňaná náprava: obe)
›  Max rýchlosť (km/h): 233
›  Zrýchlenie z 0 na 100 km/h (s): 6,5
›  Kombinovaná spotreba podľa WLTP mesto/mimo m./kombin. (l/100 km): 9,7–9,5/6,5–6,1/7,7–7,3
›  Emisie CO2 podľa WLTP (g/km):  174–166
›  Základná cena modelu: 43 040 EUR (akciová cena)

 

Martin Drobný

Všetky autorove články
Audi sportback

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať