Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Atraktívny zakrivený herný monitor Samsung Odyssey 27G7

1

Monitor Samsung Odyssey G7 je k dispozícii v dvoch verziách, líšiacimi sa uhlopriečkou displeja 27 a 32 palcov. Obidve verzie majú zakrivený obrazový panel, pričom polomer zakrivenia je 10000R. K dispozícii som mal 27 palcový monitor.

Teleso monitoru aj podstavec je z kvalitného matného plastu, pričom dizajnéri si ako to už u herných monitorov býva zvykom dali záležať na zadnej stene, ktorá má textúrovaný povrch predelený elegantnou priestorovou krivkou. Už pri montáži vás zaujme kruhová plocha z polopriehľadného bieleho plastu okolo kĺbu v ktorom je uchytený stojan. Na túto plochu sa po zmontovaní nasadí ešte kryt, tentoraz z priehľadného tmavého plastu. Po zapnutí monitora tejto priestorový kruhový segment svieti implicitne nastavenou jasnou tyrkysovo modrou farbou.

Rovnakou farbou svietia aj dva trojuholníkové segmenty na lište pod zobrazovacím panelom, ktoré sú nasmerované šikmo nadol. Farebné odtiene si môžete v nastavení zvoliť podľa svojich preferencií tak aby ladil s podsvietením klávesnice.

 Pri hraní v tmavej miestnosti je osvetlená stena za monitorom, samozrejme za predpokladu, že je biela, alebo aspoň svetlá a povrch pracovného, alebo v tomto prípade skôr herného stola.  Aby vzhľadom k zakriveniu mal monitor na stole dobrú stabilitu tak ramená stojanu v tvare otvoreného V sú trochu dlhšie, avšak tenké, takže na stole nezaberajú priestor. Zobrazovací panel môžete otočiť o 90 stupňov tak aby bol „na výšku“, avšak vzhľadom k zakriveniu je zobrazenie trochu neobvyklé, takže tento režim asi väčšina ľudí používať nebude.  Konštruktéri sa pohrali aj s nohou, ktorá po odložení krytu umožňuje prevliecť káble drážkami vo vnútri, takže nehrozí žiadne hniezdo káblov za monitorom. Dokonca vzadu ja stojane je výklopný háčik, na ktorý môžete zavesiť napríklad slúchadlá. Namiesto stojana môžete namontovať okrúhly držiak VESA a upevniť monitor na stenu, či odklopný držiak. V balení nájdete aj plastový kryt priehlbiny v ktorej sú sú konektory, takže po pripojení káblov a založení krytu bude zadná stena tvoriť kompaktný celok.

Rozlíšenie QHD, čiže 2560 x 1440 pixelov je vzhľadom k veľkosti uhlopriečky optimálne a navyše aj grafické karty menej výkonných počítačom na ňom utiahnu pozerateľnú snímkovú frekvenciu. Výrobca udáva 125% pokrytie farebného priestoru sRGB a typicky 95% pokrytie DCI, minimálne však  88%. Podanie farieb je výborné a po aktivovaní funkcie Black Equqlizer je čierna farba skutočne čierna, takmer ako na AMOLED displejoch. Displej má obnovovaciu frekvenciu 240 Hz a podporu technológie NVIDIA G-Sync, ktorá synchronizuje obnovovaciu frekvenciu monitora s frekvenciou obrazu generovaného grafickou kartou. Podporovaná je aj technológia AMD FreeSync Premium Pro pre počítače, či herné notebooky s grafickými kartami AMD.

Monitor som testoval s herným notebookom Dell G5 15-5500 s grafickým čipom NVIDIA GeForce RTX 2070 a obraz bol pri najmodernejších aj starších hrách viacerých herných žánrov vynikajúci. Maximálnu frekvenciu 240 Hz dosiahnete len ak pripojíte monitor ku grafickej karte cez DisplayPort. Pre HDMI je limit 144 Hz.

Zakrivenie s polomerom 1 meter je ergonomické a zhruba zodpovedá rozsahu periférneho videnia, takže vás aj pri tejto uhlopriečke doslova vtiahne do deja. Väčšina konkurenčných monitorov využíva miernejšie zakrivenie s polomerom 1,8 metra.

Hlavne hry pôsobia viac priestorovo. Spočiatku sa vám práca s dokumentmi bude na takto zakrivenom monitore zdať trochu neobvyklá, avšak dá sa na to rýchlo zvyknúť. K dispozícii je aj možnosť zobraziť obraz v obraze, prípadne obrazy z dvoch zdrojov vedľa seba. Bočné rámiky sú veľmi tenké, takže nie je problém spojiť dva, prípadne až tri monitory vedľa seba.

Nameraný jas 520 nitov je postačujúci aj pre HDR.  Statický kontrast som nemeral 3200: 1, čiže lepší ako udáva výrobca, hlavne vďaka tomu, že čierna je na tomto VA paneli fakt čierna. Kolorimetrickou sondou som nameral 81 % pokrytie farebného priestoru RGB, takže monitor sa hodí aj na príležitostné grafické práce: Príležitostné nie kvôli vernosti farieb, tá je vynikajúca, ale zakrivený monitor predsa je viac šitý na mieru pre vkus hráča, než pre grafika.

Monitor sa ovláda pomocou mini joysticku umiestneného v strede spodnej steny. Musím pochváliť jeho grafický dizajn a prehľadnosť, z doteraz testovaných monitorov je pravdepodobne najintuitívnejšie. Môžete si nastaviť niekoľko režimov pre herné žánre a taktiež aj režim s miernym potlačením modrej zložky farieb, ktorý je šetrný hlavne večer pred spaním. Monitor je napájaný z externého zdroja.

Verdikt: Výrobca si uvedomil, koľko času strávia hráči pred monitorom a preto sa zameral nielen na kvalitu obrazu a atraktívne farebné efekty, ale aj na ergonómiu.

Technické parametre:

Obrazovka: VA 26,9" (68,4 cm), polomer zakrivenia  1000 mm, rozlíšenie: 2560 x 1440 px (16:9), obnovovacia frekvencia 240 Hz; Odozva:  1 ms (GtG);  Jas: typický 350 cd/m2, maximálny 600 cd/m2 ; Kontrast natívny: 2 500 :1; Počet farieb: 1,07 miliardy; Vodorovný pozorovací uhol: 178°, Zvislý pozorovací uhol: 178°; Konektory:  2 x DisplayPort 1.4, HDMI  2. Príkon maximálny 100 W, typický 60W, stand by 0.5 W;  Rozmery:  614,6 × 576 × 305,9 mm; Hmotnosť: 7,2  kg Cena 629 eur

+  kvalitný 240 Hz displej, podpora G-Sync, ergonomické zakrivenie, efektné podsvietenie

-   nič podstatné

Hodnotenie 9

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Samsung Odyssey G7 herný monitor zakrivený monitor

1 komentár

Opraviť reakcia na: Atraktívny zakrivený herný monitor Samsung Odyssey 27G7

10.11.2020 09:11
+ kvalitný 240 Hz displej
vs
+ kvalitný 2440 Hz displej
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať