SAMSUNG_0920_B SAMSUNG_0920_B SAMSUNG_0920_B Advertisement

Atraktívna grafická pracovná stanica All-in-one Lenovo Yoga A940

0

Počítač typu „všetko v jednom“ s veľkým 27 palcovým dotykovým monitorom a podporou elektronického pera ocenia hlavne tvorcovia grafického obsahu, umelci, editori fotografií, ale aj inžinieri používajúci CAD, či iné grafické návrhové aplikácie. 

V tomto prípade je názornejšie vidieť, ako čítať, preto sme pripravili aj videoKonštrukčné riešenie by sme mohli výstižne charakterizovať ako robustný monitor so zabudovaným počítačom. Akurát v spodnej časti, kde majú niektoré moderné monitoru dokovaciu stanicu má yoga A940 zabudovaný celý počítač. Robustný pantografický mechanizmus umožňuje sklopiť displej tak, aby so stolom zvieral ergonomický uhol 25°, takže môžete pomocou elektronického pera kresliť, alebo pracovať v návrhovom prostredí.

Dotykový displej disponuje technológiou odmietnutia dlane, takže ruku s perom môžete pokojne položiť na plochu displeja a kresliť rovnako pohodlne, ako na papieri. Alebo maľovať ako na maliarskom plátne sklopenom v požadovanej polohe. Ani druhá ruka však nebude zaháľať. Súčasťou balenia je aj dvojitý otočný ovládací prvok Lenovo Precision Dial, ktorý môžete zasunúť do jedného z USB portov umiestnených v kĺboch po stranách displeja. Podľa toho, či ste pravák, alebo ľavák, môžete Precision Dial umiestniť vľavo, alebo vpravo, pretože dominantná ruka bude držať buď myš, alebo elektronické pero. Ak nie je v týchto USB portoch pripojený otočný ovládací prvok, sú na nich magneticky prichytené kryty.

Povrch dotykového displeja je lesklý a dosť sa v ňom odráža okolie. Horný rám má kameru kompatibilnú s Windows Hello, takže do počítača sa môžete prihlásiť pomocou zosnímanie tváre.  Rozlíšenie UHD (3840 × 2160 px) umožňuje presné zobrazenie aj najmenších detailov. Vzhľadom na primárne určenie zariadenia na grafické práce som kolorimetrickou sondou zmeral pokrytie farebných priestorov a nameral som 98% pokrytie farebného priestoru Adobe RGB

Tlačidlom na pravej strane zobrazovacieho panelu je tlačidlo, ktorým sa zapína pásik LED svetiel umiestnených v spodnom ráme displeja. Je to praktické hlavne pri písaní na klávesnici za zhoršených svetelných podmienok. Domnievam sa že výrobca takto vyriešil situáciu, že stolná lampa pred monitorom by sa na jeho lesklej ploche odrážala.

Elektronické komponenty aj porty sú v skrinke, ktorá tvorí podstavu prístroja. Vpravo pod monitorom je plocha, ktorá slúži na bezdrôtové indukčné nabíjanie podľa štandardu Qi, takže počas práce si sem môžete odložiť mobil, ktorý sa bude zároveň nabíjať. Vpravo na tejto podložke je tvarovaná plôška na odkladanie dotykového pera.

Pero sa však indukčne nenabíja – je napájané z vymeniteľnej batérie.  

Konektory vzadu

Konektory na ľavej strane

V balení nájdete aj bezdrôtovú klávesnicu, ktorú môžete odkladať pod monitor na hornú plochu skrinky z elektronikou a ergonomicky tvarovanú myš. Myš je napájaná z batérií a klávesnica sa nabíja cez microUSB port. Klávesnica je štandardnej kvality, takže nemôže konkurovať tomu na čo sú zvyknutí používatelia notebookov ThinkPad, no píše sa na nej celkom dobre.  

Zrejme v snahe neprekročiť limit nákladov, a teda aj cenu, prípadne nepreťažiť skrinku elektroniky tepelne siahol výrobca po grafike AMD Radeon RX 560X so 4 GB GDDR5, ktorá parametrami patrí do vyššej strednej triedy. Pri špičkových programoch na 3D modelovanie to môže spôsobiť dlhšiu doby rendrovania. Pri testovaní som sa samozrejme nemohol vyhnúť mimovoľnému porovnávaniu s konkurentmi, hlavne s iMac a Surface Studiom. Yoga 940 má výhodu vo flexibilite, zvuku aj bohatej konektivite. Fotografi ocenia integrovanú čítačku pamäťových kariet 3-v-1. Naproti tomu iMac má výkonnejšiu grafickú kartu Radeon Pro Vega. 

Štyri reproduktory s podporou Dolby Atmos  poskytujú kvalitný a vyvážený zvuk. Basy sú samozrejme v rámci možností objemu ozvučnice. Zvukový prednes sa mi osvedčil nielen pri pozeraní filmov, ale aj ako príposluch pri editovaní zvukových stôp videa. Dva reproduktory sú v prednom čele skrinky elektroniky a ďalšie dva v spodnej hrane zobrazovacieho panelu. Má to logiku, pretože ak sklopíte displej naplocho, panel de facto zakryje reproduktory v skrinke. 

Napájací zdroj schopný dodať 230 W je externý a pripája sa pomocou klasického obdĺžnikového Lenovo konektora.

Technické parametre: 

Procesor: Intel Core i7-9700 taktovacia frekvencia 3.0 - 4.7 GHz, 16 GB RAM DDR4, SSD 256GB+ HDD 1TB, grafika AMD Radeon RX560 4GB RAM, displej 27"  UHD (3840 × 2160 px); konektivita: 802.11ac, bluetooth 4.0; operačný systém: Windows 10 Home; konektory: 1 x USB-C Thundrebolt, 4× USB 3.0, 2 x USB 2.0, RJ45, HSMI, 3,5 mm jack, batéria 44 Wh; reproduktory 2 x 3W + 2 x 5W, rozmery  636 x 475 x 228 mm, hmotnosť 14.6 kg 

Cena: 2 329 EUR

Hodnotenie: 93

Dizajn a konštrukcia: 95

Výkon: 92

Konektivita: 93

Tip redakcie: Inovatívna konštrukcia

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Lenovo Yoga A940 all-in-one pracovna stanica konvertibilné zariadenie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať